Marsem wstrząsają tajemnicze trzęsienia ziemi, których nigdy wcześniej nie odnotowano

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Okazuje się, że Mars jest bardziej aktywny sejsmiczne niż myśleli naukowcy. Nowe metody badawcze ujawniły wcześniej niewykrywalne trzęsienia ziemi pod powierzchnią Marsa. Naukowcy twierdzą, że jak dotąd najlepszym wyjaśnieniem jest trwająca aktywność wulkaniczna. Wydaje się, że gromadzą się dowody na to, że Mars wcale nie jest martwy, ale pod jego zakurzoną, jałową powierzchnią kryje się wnętrze, które kipi od aktywności sejsmicznej.

Świadomość, że marsjański płaszcz jest nadal aktywny, ma kluczowe znaczenie dla naszego zrozumienia ewolucji Marsa jako planety. Może to pomóc nam odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące Układu Słonecznego i stanu jądra Marsa, płaszcza oraz ewolucji jego obecnie nieobecnego pola magnetycznego.

 

Przez bardzo długi czas naukowcy wierzyli, że na Marsie nie wydarzyło się nic szczególnego. Planeta ma bardzo małe pole magnetyczne. Planetarne pola magnetyczne są (zwykle) generowane wewnątrz planety przez tak zwane dynamo - wirujący, konwekcyjny i przewodzący elektrycznie płyn, który przekształca energię kinetyczną w energię magnetyczną, obracając pole magnetyczne w przestrzeni.

 

Brak pola magnetycznego na Marsie wskazuje na brak aktywności. To jest bardzo ważne; w rzeczywistości pole magnetyczne może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią. Tu na Ziemi pole magnetyczne chroni nas przed promieniowaniem kosmicznym, które może zniszczyć życie. Na Marsie poziom promieniowania jest znacznie wyższy, mimo że znajduje się on w większej odległości od Słońca. Bez pola magnetycznego życie na Ziemi, jakie znamy, po prostu nie byłoby możliwe.

 

Ale kiedy statek kosmiczny NASA InSight przybył na Marsa w listopadzie 2018 roku i zaczął słuchać bicia serca Marsa, dowiedzieliśmy się czegoś naprawdę niesamowitego: Mars dudni. Do tej pory InSight wykrył setki wstrząsów, co wystarczy, aby szczegółowo odwzorować marsjańskie wnętrze.

 

Trzęsienia Marsa pośrednio pomagają nam zrozumieć, czy we wnętrzu planety zachodzi  konwekcja, a jeśli zachodzi, a wydaje się, że tak się dzieje, sądząc po danych, to musi istnieć inny mechanizm, który zapobiega rozwojowi pola magnetycznego na Marsie. Zrozumienie pola magnetycznego Marsa, jego rozwoju i momentu w historii planety, w którym się zatrzymało, jest oczywiście ważne dla przyszłych misji i ma kluczowe znaczenie, jeśli naukowcy mają nadzieję, że pewnego dnia ludzie zamieszkają na Czerwonej Planecie.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

To tylko ułomność w

To tylko ułomność w nazewnictwie języka Polskiego w którym podłoże po którym chodzimy nazywa się tak samo jak planeta na której mieszkamy , ale w innych językach jest już inaczej. 

W angielskim "ziemia" jako to po którym stąpamy to : ground , a planeta ziemia to : earth 

Z innymi wyrazami jest podobnie , morze - jako akwen wodny i może - jako przypuszczenie . Brzmi tak samo ale dla rozróżnienia w pisowni stosuje się inną gramatykę.

Portret użytkownika spokoluz

statek kosmiczny NASA InSight

statek kosmiczny NASA InSight - jak to dumnie brzmi a to jest ku..wa zwykły lądownik marsjański InSight , który wylądował tam na spadochronie. Ku..wa aż się popłakałem ze śmiechu , że statek kosmiczny ląduje za pomocą spadochronu  ROFL

Sejsmografy ma zamontowane czy po prostu poluzowała się kamerka i z powodu podmuchów się trzęsie ROFL

A z tym zamieszkaniem na "czerwonej planecie" to już jest mega kabaret ROFL

Z tym czerwonym niech nie przesadzają bo obecnie to słowo jest passe na zachodzie oprócz niemiec , francji, hollandii , słowacji, węgier , włoch i może jeszcze jakieś ukryte państwo a w naszym grajdole obojga narodów nasze popierd..olne patusy rozgrzewają się do czerwoności jak widzą czerwone  ROFL

Czeskie czołgi t72, transportery , haubice ruszyły na wschód - macie jeszcze wątpliwości , że to się nie rozszerza? Nasze patusy się wyMIGały podstępną zagrywką z zaskoczenia z backhendu i wygrali gema z usmanami  to znaleźli inni uczynni idioci , którzy poszli za forhend'em usmańskim.

Już pisałem , że czeskie mordy chyba dawno buta nie widziały i zamarzyli sobie wykalibrowanie Pragi.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Karwoj

Ale co jest nie tak ?

Ale co jest nie tak ? Przecież tutaj mamy do czynienia z danymi eksperymentalnymi zmierzonymi przez urządzenie. Jedyne co można kwestionować to to czy urządzenie działa poprawnie (nie ma ku temu przesłanek) albo to, że interpretacja danych jest błędna. 

W czym problem w takim razie ?

Portret użytkownika pabloS

Mój wpis odnosił się ogólnie

Mój wpis odnosił się ogólnie do tego typu "obwieszczeń"...bo nawet biorąc pod uwagę daną misję, to obraz jaki "Kowalscy" widzą, to start rakiety i później jakieś zdjęcia, jakiejś okolicy. W obecnych czasach, chyba nie byłoby trudno spreparować te, jakże biedne widoki. Pustynia jak pustynia, wystarczy koloryt nieba lekko zmienić, chociażby w fotoszopie i gotowe.

Skomentuj