Promieniowanie podczerwone może stać się źródłem energii odnawialnej

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Każde ciało o temperaturze większej od zera bezwzględnego emituje promieniowanie podczerwone. Teraz naukowcy zastanawiają się, w jaki sposób to promieniowanie może zostać wykorzystane jako źródło energii odnawialnej.

 

Fizycy z Harvard School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) uważają, że jest to jak najbardziej możliwe. W tym celu proponuje się zastosowanie urządzenia, podobnego do standardowego panelu słonecznego. Z tym że panele te uwalniałyby światło podczerwone, wytwarzając energię.

 

Składałyby się one z dwóch płyt. Jedna z nich znajdowałaby się tuż przy powierzchni Ziemi i zasysałaby promieniowanie podczerwone wytwarzane przez naszą planetę, natomiast druga płyta, chłodniejsza od pierwszej, znajdowałaby się na tej pierwszej i emitowałaby to promieniowanie. Różnica temperatur między obydwoma płytami może zostać wykorzystana do wytwarzania energii elektrycznej.

 

Inne urządzenie, jakie zaproponowali naukowcy, również wykorzystuje różnicę temperatur. Pomysł zakłada opracowanie obwodu elektrycznego z elementów zawierających zawór lub diodę, które ukierunkowałyby prąd elektryczny w jednym kierunku. Niewielka antena funkcjonowałaby niczym rezystor, emitując promieniowanie podczerwone z Ziemi. Temperatura tej anteny byłaby niższa od zaworu lub diody, tworząc prąd.

 

W tym momencie pojawia się jednak kilka problemów. Jeden z nich dotyczy niewielkich ilości mocy, jaką udałoby się wygenerować - prawdopodobnie tylko kilka watów na metr kwadratowy w ciągu jednego dnia. Sam pomysł jest jednak interesujący i w przeciwieństwie do paneli słonecznych, generowanie prądu mogłoby się odbywać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Piotrek van Ike

A czy nie można by

A czy nie można by wykorzystać oraz umieścić na naszym ziemskim księżycu wielkiego magnesu , natomiast na Ziemi zainstalować wielką cewkę i w ten sposób wytwarzać energię elektryczną,  coś na zasadzie dynama ( dynamo) w rowerze?

Serdeczności- Piotrek

 

Portret użytkownika Q

Ano nie można .. a wiesz

Ano nie można .. a wiesz czemu ? Bo po pierwsze ziemia ma własne pole magnetyczne więc te "księżycowe" musiałoby "przebić się" przez ziemskie i zniekształcało by je , narażając nas na napromieniowanie z kosmosu . Po drugie pole magnetyczne planet nie ma aż tak dużego zasięgu - odległość od ziemi do księżyca to 384.400 km. Po trzecie aby wytworzyć prąd potrzeba szybko zmiennego pola magnetycznego a księżyc orbituje bardzo powoli .Po czwarte wszystko co metalowe na ziemi byłoby przez ten "magnes" przyciągane oraz indukowałby on w nich prądy wirowe. 

A tak wogóle to pomyśl , zastanów się , rusz głową na przyszły raz zanim palniesz podobną bzdurę. Przyjrzyj się prądnicy i zobacz jaka jest odległość miedzy magnesami a cewkami.

Portret użytkownika Ósmy Pasażer Nostromo

Ale coś takiego już istnieje

Ale coś takiego już istnieje i nazywa się silnikiem Stirlinga. Poza tym ciepła samego w sobie nie da się przerobić na energię. Można jedynie wykorzystać różnicę temperatur i z tej różnicy wytworzyć energię.

Portret użytkownika Q

Nie potrzeba nic "przerabiać"

Nie potrzeba nic "przerabiać" bo ciepło same w sobie jest energią - (powinieneś dopisać "elektryczną"). Po za tym zawsze i wszędzie wykorzystuje się różnicę w jakimś potencjale (czyli w ilości czegoś w jakichś dwóch ośrodkach). Silnik stirlinga potrzebuje mocno skoncentrowanej energii cieplnej w jednym punkcie by wogóle zadziałać a tu mowa jest o cieple rozproszonym we wszystkim co widać , bo artykół mówi o wszystkich obiektach o temperaturze wiekszej od zera bezwglednego. Ale wracając do Twojej pierwotnej myśli powiem , że nie masz racji gdyż do zamiany ciepła bezpśsrednio w prąd elektryczny służą termopary .

https://pl.wikipedia.org/wiki/Termopara

Portret użytkownika spokoluz

Fizyka - jeśli możesz

Fizyka - jeśli możesz osiągnąć ciepło z pracy to ciepło można obrócić w pracę - fizyka jest nieubłagalna ale tą druga stornę tej fizyki blokują israusmaku..wy ukrywając i blokując wolne patenty. Bo dla nich to kasa , kasa i trzymanie ludzi na smyczy.

Po Żyrinowksiego przyszła Pani Karma , po nich też idzie szybciej niż sie spodziewają Smile Lawina ruszyła

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj