Zdjęcia przedstawiające żywność źle wpływają na apetyt

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com
Zdanie "co za dużo to niezdrowo" idealnie pasuje do wyników badań jakie opublikowali badacze z Brigham Young University. Okazuje się, że oglądanie zbyt dużej ilości zdjęć i obrazków, które przedstawiają żywność, może wywołać negatywny wpływ na apetyt a człowiek odczuwa mniejszą przyjemność z jedzenia.

 

Naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem 232 osób, którzy mieli po prostu obejrzeć zdjęcia przedstawiające żywność. Połowa z nich oglądała 60 zdjęć, na których znajdowały się pokarmy słodkie, takie jak ciasta czy czekolada. Pozostali uczestnicy przejrzeli część zdjęć, które przedstawiały słone przekąski, czyli precle, chipsy i frytki. Osoby biorące udział w badaniu miały następnie ocenić każde zdjęcie pod kątem apetyczności. Na koniec eksperymentu, każdy uczestnik zjadł solone orzeszki a następnie ocenił poziom przyjemności z jedzenia.

 

Wyniki badań wykazały, że osoby które obejrzały zdjęcia przedstawiające żywność słoną nie miały takiej satysfakcji z jedzenia orzeszków solonych, w przeciwieństwie do drugiej grupy. Współautor badania Joseph Redden przyznał, że on sam czuł dyskomfort w żołądku, gdy musiał patrzeć na te wszystkie zdjęcia. Badacze zaznaczają jednak iż wywołany efekt działa tylko w przypadku gdy dana osoba obejrzy dość dużą ilość tego typu zdjęć, a im więcej, tym efekt jest silniejszy.

 

Naukowcy z Brigham Young University uważają, że osoby mające słabość do niezdrowej żywności mogą poradzić sobie z tym problemem przeprowadzając powyższy eksperyment. Można również uznać, że okaże się on bardzo pomocny dla osób chorych na nadwagę.

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/technology/1112966631/photos-of-food-lead-to-a-less-enjoyable-meal-100413/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Nie, z tym reklamowaniem

Nie, z tym reklamowaniem WSZĘDZIE w TiVi, radio internecie żarcia, to w ogóle jest temat na osobny temat Smile Pytanie brzmi: Po co, to się dzieje i w jakim celu ? Jedzenie musi być treściwie,smaczne szybkie i proste I to właściwie wszystko A potem ZNOWU DO ROBOTY ! Szaraki.Sukces kulinarny polega na tym, że nie zeźrało sie tylko kolejnej chińskiej zupki tylko.Do PRAWDZIWEGO STOŁU" zasiaść, to większość z nas nie ma żadnych szans, więc pytam, po co, to się plecie ten temat z uporem MANIAKA ?

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika spokoluz

Coś , co łączy nas wszystkich

Coś , co łączy nas wszystkich niezależnie od poglądów to schabowy , bigos , flaczki ( ale dobrze zrobione ) , golonka w kapuście itd... i oczywiście to "coś" taki dodatek do powyższych.

Głosuj za
16

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Skomentuj