Ciepło z centrum danych Microsoft jest wykorzystywane do ogrzewania domów w Finlandii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nowa technologia zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton rocznie. Ciepło odpadowe może ogrzać do 40 procent domów w Helsinkach. Microsoft Corporation poinformowała o budowie nowego centrum przetwarzania informacji w stolicy Finlandii. Jego główną cechą będzie wykorzystanie ciepła odpadowego do ogrzewania domów i firm.

 

Wraz z postępem technologii rośnie również udział ciepła odpadowego generowanego podczas działania centrum danych. Temperatury w gorących alejkach centrów danych wahają się od 27,2 do 46,1 stopni Celsjusza. Za najkorzystniejsze warunki dla sprawnego działania centrów przetwarzania danych uważa się przedział od 20 do 21,6 stopnia. Problem można rozwiązać poprzez zmniejszenie ilości energii oraz wydajne usuwanie i recykling powstałego ciepła.

 

Microsoft nawiąże współpracę z fińską firmą energetyczną Fortum, aby osiągnąć te cele. Istniejąca infrastruktura ciepłownicza obejmuje ponad 900 kilometrów podziemnych rur, które ogrzewają 250 tys. domów na obszarze Wielkich Helsinek. Ciepło jest przekazywane poprzez pompowanie wody przez izolowane rury. Jak zauważa Fortum, ciepło odpadowe z nowego centrum danych Microsoftu będzie w stanie ogrzać do 40 procent domów w aglomeracjach Espoo, Kauniainen i Kirkkonummi.

 

Fortum podało w oświadczeniu, że lokalizacja centrum danych nie została wybrana przypadkowo. Specjalna lokalizacja i nowe podejście technologiczne pozwoli zmniejszyć wielkość emisji dwutlenku węgla o 400 tys. ton rocznie. Dyrektor generalny firmy, Markus Rauramo, podkreślił znaczenie projektu dla osiągnięcia „czystszego świata”. Dodał, że postęp był możliwy dzięki wspólnej chęci firm do łagodzenia skutków zmian klimatycznych.

 

Pekka Isosomppli, szef fińskiego działu komunikacji Microsoftu, powiedział, że budowa centrum danych wkrótce się rozpocznie. Przed rozpoczęciem pracy firmy muszą uzyskać odpowiednie zezwolenia. Nie ujawnił dokładnej wartości transakcji, ale zauważył, że była to największa inwestycja w technologie informacyjne i komunikacyjne w Finlandii.

 

Fiński rząd promuje państwo skandynawskie jako najlepsze miejsce do hostowania centrów danych. Sprzyjające warunki stwarza zimny klimat, stosunkowo niskie ceny energii, wysokie prędkości połączeń oraz zrównoważona infrastruktura ciepłownicza w kraju.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Centrum Microsoftu  wydziele 

Centrum Microsoftu  wydziele   dużo ciepła   bo zajmuje się głównie   gromadzeniem danych   , czasy gorące  to i ciepła w bród  . 

Zapewne  zapisują dużo postów od putlerów  i innych  z tej grandy  o pseudonimie roboczym  Koza(n)ostra -  nalicznie   po 0,05 hrywi za post  jest  bardzo  energochłonne .

Wielu niedouczonych chrześcijan wierzy w to, że tylko ich Zbawiciel poniósł męczeńską śmierć na krzyżu, nie mając pojęcia o tym, że co najmniej szesnastu innych zmarło w taki właśnie sposób.

Portret użytkownika Q

Kurde o czym oni mówią ... ?

Kurde o czym oni mówią ... ? Ile energii potrzebuje średniej wielkości dom czy mieszkanie do ogrzania swojej objętości ? Dom energooszczędny ( w Polsce) zużywa rocznie ok. 75 KWh / m2 / rok energii grzewczej. Co przy powierzchni mieszkania np. 70 m2 daje zapotrzebowanie na 5250 KWh rocznie. Ile zatem energii cieplnej produkuje serwerownia czy inne "centrum obliczeniowe" żeby mogło to ogrzać połowę miasta ?? 

Kauniainen zamieszkuje 9399 osób , licząc średnio 5 osób na dom to daje 1879 domów / mieszkań. Czy to jest realny projekt ? Policzmy zatem (jedno z drugim) 1879 domów x 5250 KWh= 9.864.750 KWh  czyli 9.8 GWh . Taką moc wytwarza całkiem spora elektrownia a oni mówią , że tyle ciepła odpadowego wytwarza im centrum komputerowe ???

Takie kocopoły to mogli wymyśleć tylko jacyć pomyleni urzędnicy w zagrubych okularach .

Portret użytkownika Karwoj

Podczas gdy pracowałem na

Podczas gdy pracowałem na uniwersytecie w Uppsali dowiedziałem się takiej samej rzeczy. Wspomaganie ogrzewania wody centrami obliczeniowymi to chyba typowa rzecz w krajach skandynawskich. Ten system funkcjonuje chyba od 2020 roku jeśli nie wcześniej - sam mieszkałem w mieszkaniu (niedaleko kampusu) ogrzewanym w ten sposób. Inna sprawa to to, że w Skandynawii mieszkania nie są grzane jak w Polsce, u nas średnia temperatura to ok. 23C, tam nigdy nie udało mi się podnieść temperatury powyżej 18C.

Można zobaczyć sporo filmików na których ludzie ogrzewają mieszkania koparkami kryptowalut. 

Portret użytkownika spokoluz

Ciekawe ile gigawatów

Ciekawe ile gigawatów zasilania będą zużywać skoro będą mogli ogrzać 250 tys. domów czy mieszkań z ciepła odpadowego czyli czynnika chłodzącego . Nie ma danych na temat poboru mocy i jaki procent jest odpadowy to nie możemy przeliczyć czy to oby na pewno oszczędność i działanie proekologiczne. Jak do tej pory to wielkie koncerny miały i mają wyj..ne na ekologię czy ochronę środowiska.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika KATZAP

No proszę jaki postęp

No proszę jaki postęp technologii. A wczoraj jakaś onuca wmawiała, że zachód nic nie ma XD

Ale miał rację:D
Przecież piszę z rosyjskiego laptopa, który ma rosyjskie procesory, do pracy dojeżdżam rosyjskim samochodem, który spala mi 3l oleju napędowego na 100km, na ręce mam bardzo punktualny nowoczesny rosyjski zegarek, rozmawiam przez rosyjski telefon komórkowy i w ogóle wszelka nowoczesna technologia, z której korzystam jest pochodzenia rosyjskiego.
Naprawdę zacofany w stosunku do nowoczesnej Rosji jest Zachodni Świat.
PS.
Na mojej nowoczesnej rosyjskiej nawigacji, prócz od dawna działającego rosyjskiego GPSu pojawił się nawet system GLONASS, który zacofany Zachodni Świat mimo perypetii ciągnących się od 1976 jakoś wreszcie wdrożył.
To właśnie Rosjanie niedawno wysłali łaziki na Marsa, Księżyc, zbudowali nowe typy rakiet kosmicznych oraz samoloty 6 generacji. Gdzie ten zachód, gdzie wciąż są same nieloty, a ich program kosmiczny to tylko istnieje na papierze.

KATYŃ, SYBIR, 17.09.1939, Operacja Polska, 50 letnia okupacja.... Polacy pamiętają rosyjskie ludobójstwo na narodzie polskim!

Portret użytkownika spokoluz

Amerykanie wylądowali na

Amerykanie wylądowali na Marsie.
Nagle podbiega do statku grupka zielonych ludzików i zaspawała im wyjście.
Amerykanie męczą się i męczą, aż w końcu po 2 godzinach otwierają drzwi, wychodzą, a kosmici tarzają się na ziemi ze śmiechu i mówią:
- Polacy otwarli drzwi w piętnaście minut!!
- Polacy? To Polacy tu byli?
- No tak. I nawet dostaliśmy prezenty!
- Prezenty? Jakie?
- Jakiś wpier*ol, ale każdy dostał!

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Ar

Jak duze bedzie skazenie

Jak duze bedzie skazenie powietrza rzy produkcji energii dla tego centrum. To jakos pominieto. A my mamy siedziec w zimnie. 

A w Finlandii nie pozwalaja wylewac cieplej wody z rur chlodzacych takie centra (do rzek )  wiec musieli to jakos zagospodarowac.

A Finowie maja tania energie bo im nikt skazenia nie mierzy skoro calosc idzie na Rosje a skazenia radioaktywnego ktore idzie na Europe tez sie nie mierzy i nie naklada kar. 

A skoro to polnoc to tylko czekac jak im struga radio ktywna z kosmosu wkrotce rozwali serwery jsk to bylo chyba w Lulea w Szwecji z serwerami Fejsowegobuka

Portret użytkownika Karwoj

Skąd ty masz takie informacje

Skąd ty masz takie informacje co ?

Opady radioaktywne z Estonii ? Co? Gdzie ? Kiedy ? Jak ? 

Inna sprawa, że centrum już jest i w mixie energetycznym Estonia ma 30% odnawialnych źródeł ale pomijając to, to centrum już jest zbudowane więc i tak i tak trzeba dostarczyć energię i je ochłodzić. To chyba lepiej wykorzystać tę wodę ? W Polsce też są centra superkomputerowe ale nie są połączone z systemem CO więc ta energia jest marnowana.

Gdzie jest problem w tym wszystkim ?

Skomentuj