Saudowie przyjmą płatność za ropę w Juanach. Czy dolar przestanie być walutą rezerwową świata?

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Dzisiaj pojawiła się wiadomość, która powinna zatrząść pozycją petrodolara. Saudowie rozważają przyjmowanie chińskiego Yuana zamiast dolarów w rozliczaniu za ropę. 

Wojna na Ukrainie to niewątpliwie otwarcie konfrontacji między USA a Rosją i Chinami jaka wydaje się już być nieuchronna. W związku z tym zaczęły się niezwykłe zmiany na Ziemi. Chińczycy rzucają rękawicę Stanom Zjednoczonym próbując podważyć supremację dolara w rozliczeniach międzynarodowych zwłaszcza tych związanych z handlem ropą.

 

Udział walut w płatnościach międzynarodowych w lipcu 2020 wynosił - Dolar  USD - 40% transakcji, 2. Euro  - 32%, 3. Yuan  - 2%, źródło - ( SWIFT). Wygląda na to, że Chiny mogą dążyć do obalenia hegemonii zachodu promując rozliczenia w Yuanie. 

 

Jeśli deklaracja Saudów nie okaże się nic nie warta, to dolar może utracić prymat jako waluta rezerwowa świata, a uzyska go Yuan. Porzucenie dolara w części rozliczeń międzynarodowych, nawet tylko tych z Chinami, będzie ciosem dla dolara i odbije się jakoś na jego wartości, podtrzymywanej sztucznie ropą naftową, czarnym złotem zasilającym petrodolara.

 

Pomysł porzucenia dolara w rozliczeniach za ropę bywa niebezpieczny. Wcześniej problemów z tego powodu narobił sobie Iran, a potem Libia. Muamarowi Kadafiemu nie wyszło bo zbombardowany demokracją, jednak w tym przypadku chyba USA nie będzie wstanie nić zrobić tylko się z tym pogodzić, że powoli może skończyć się rola jako hegemona światowego, a jednobiegunowy świat odszedł do lamusa.

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Tu nie chodzi o jakąś

Tu nie chodzi o jakąś politykę ale o zwyczajny chandel wymienny . Najwyraźniej arabowie dogadali się z chińczykami , że w zamian za zakup ich ropy ci będą robić u nich zakupy a mają co zaoferować przecież. Arabowie mogą w Chinach kupić co zechcą bez oglądania się na jakieś "sankcje" czy ograniczenia nałożone przez kraje zachodu.

Przecież juanem można płacić tylko w Chinach .. więc o jakimś "wyparciu" dolara mowy być nie może.

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Oj baranki boże i szatańskie.

Oj baranki boże i szatańskie... Yuan jest taką samą gówno-walutą jak USD, Euro i reszta banksterskiego śmiecia. Każdemu bankterowi centralnemu marzy się zarzucanie świata wygenerowaną z próżni walutą i kupowanie za nią realnych dóbr i usług. Do tej pory udawało się to USA, ale po upadku dolara nie uda się to już nikomu. Przyszłość to kryptowaluty. Za kilka lat nie będzie w ogóle państw.

Portret użytkownika Q

Marzy ci się globalna

Marzy ci się globalna anarchia pod sztandarem "sierpa i młota" ? Na marzeniach się to skończy. To kryptowaluty są wygenerowane z NICZEGO , bo nie stoją za nią żadne namacalne dobra wyprodukowane przez ludzi i dla ludzi. Te "krypto-piniondze" nadają się do rozliczeń w meta wersie jedynie bo to również świat krypto .

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Głupi jesteś dzbanku jak but.

Głupi jesteś dzbanku jak but. Nie będę ci po raz kolejny tłumaczył, że to właśnie waluta fiducjarna nie ma pokrycia w niczym pozytywnym, a ma wręcz konotacje negatywne, bo reprezentuje dług. Zresztą w czym ma pokrycie np. złoto? W samym sobie. Nie rozumieć pojęcia wartości i prawdopodobnie nigdy już nie zrozumiesz.

Portret użytkownika Set

Marzy ci się globalna

Marzy ci się globalna anarchia pod sztandarem "sierpa i młota" ?

Znowu wyczarowałeś jakieś zdania i przypisałeś komuś coś, czego wcale nie napisał, podobnie jak mi kiedyś. Ty się chłopie opanuj.

 

Portret użytkownika Q

Nie i jeszcze raz nie ! To ty

Nie i jeszcze raz nie ! To ty przypisałeś do siebie mój komentarz , który nie był do ciebie skierowany . Naprawdę muszę ci pokazać jak odróżnić do kogo kierowana jest czyjaś riposta ??? No to masz !

Zrównaj sobie strzałkę myszki z krawędzią komentarza a potem przewiń stronę do góry i już widać do kogo on był skierowany - trochę techniki i już się gubisz.  A teraz do ćwiczeń : "ready Set go ! "

Portret użytkownika irfy

Rozważać to sobie mogą. Ale

Rozważać to sobie mogą. Ale jeżeli Saudowie faktycznie coś takiego wprowadzą, to następnego dnia na ulicach Rijadu i innych większych miast pojawią się masowe protesty przeciwko „autorytarnej monarchii” i żądania natychmiastowej „demokratyzacji życia politycznego”. Później już z górki, niewiadoma jest w zasadzie tylko jedna. Czy wariant „egipski”, czyli przejęcie władzy przez generałów, którzy obiecają, że żadne głupie pomysły im do głowy nie przyjdą, przynajmniej w tej kwestii. Czy też może wariant libijski / syryjski.

Czyli ogólnokrajowy burdel, walki plemion, klanów, ugrupowań, Al-Kaidy  z Al-Sraidą, przy czym gdzieś w tle pojawi się Al Capone, ze swoimi nieodłącznymi lotniskowcami. Oraz „siłami pokojowymi”, które rozlokują się wokół pola naftowego Ghawar. Ewentualnie, tak jak w Syrii, wahabici siedzący w okolicach Mekki i Medyny, wokół nich „kto żyw”, wszystko tłucze się między sobą a „siły pokojowe”, tak jak w poprzednim wariancie, rozlokowują się wokół pola  Ghawar. Podsumowując – nie ma lekko. Pomarzyć oczywiście można, szczególnie kiedy Wielki Brat naciska na zwiększenie wydobycia, ale to tylko marzenia.

Portret użytkownika Alvinos

Tylko nie popuśćcie w majty z

Tylko nie popuśćcie w majty z wrażenia, bo będzie przypał...  jak Wam to imperium pójdzie w dół... 

 

Odsetek płatności z udziałem renminbi, jak również nazywany jest chiński juan, wzrósł do 3,2 proc., wskazują dane Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications (SWIFT). 

W okresie minionych trzech miesięcy pozycję juana wzmocniły zakupy chińskich obligacji skarbowych przez międzynarodowe fundusze, a także decyzja rosyjskiego Gazpromu Nieft. Rosyjskie samoloty w chińskich portach lotniczych za paliwo będą płacić juanami a nie dolarami.

Obecnie w światowym rankingu popularności juan zajmuje czwartą pozycje, podczas gdy w październiku 2010 roku był dopiero 35, przypomina Bloomberg.

Mimo tego skoku renminbi wciąż pozostaje daleko w tyle za amerykańskim dolarem i euro, których udział wynosi odpowiednio 39,9 proc. i 36,56 proc. Trzeci na podium jest brytyjski funt z dorobkiem 6,3 procent.

Stąd - dane nowsze niż ten artykuł wyżej

Spoko - pomijam to, że jeszcze nic nie zrobiono - tylko się rozważa (uważacie - ROZWAŻA), tak jak ja rozważam, czy nie zakupić Lamborghini.

Źródeł w artykule brak - no, ale po co podać, przecież to takie ruskie, jak ten cały portal.... 

Jedna transakcja z jednym krajem - a co z wymianą np. Turcja - strefa EURO? 

Jak przeskoczy funta w handlu światowym, to zacznę się bać, bo teraz to ledwie do połowy udziału funta brytyjskiego w handlu światowym dobija i to po wielkich mękach i stękaniach.

Luzik, pozycja dolara i euro jest i będzie niezachwiana - no chyba, że jakaś kolejna wojna będzie, albo co innego - UFOki przylecą, albo inne przebiegunowanie. 

 

 

 

 

 

Strony

Skomentuj