Naukowcy odkryli, jak alkohol wpływa na ludzki mózg

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy z University of Pennsylvania przeanalizowali dane od 36 tys. dorosłych i odkryli, że spożywanie alkoholu od lekkiego do umiarkowanego wiązało się ze zmniejszeniem całkowitej objętości mózgu. Osoby pijące intensywnie wykazują zmiany w strukturze i wielkości mózgu, które są związane z upośledzeniem funkcji poznawczych.

 

 

Nawet kilka butelek piwa lub kieliszków wina tygodniowo może znacznie wpłynąć na mózg, stopniowo zmniejszając jego ogólną objętość. Zaobserwowano, że u osób po pięćdziesiątce, gdy średni poziom spożycia alkoholu wzrasta z jednej jednostki dziennie do dwóch (około kieliszka wina objętości), zachodzą w mózgu zmiany odpowiadające dwóm latom starzenia. Zwiększenie poziomu spożycia alkoholu do trzech jednostek to jak starzenie się o trzy i pół roku.

„Wyniki te kontrastują z naukowymi i rządowymi zaleceniami dotyczącymi bezpiecznego picia. Na przykład Narodowy Instytut ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu zaleca kobietom spożywanie średnio nie więcej niż jednego drinka dziennie, zalecane spożycie dla mężczyzn jest dwa razy większe, co przekracza poziom spożycia związany z kurczeniem się mózgu w badaniu” – zauważają autorzy badania.

Badanie przeprowadzono przy użyciu brytyjskiego Biobanku, bazy danych informacji genetycznych i medycznych od pół miliona Brytyjczyków w średnim i starszym wieku. W pracy zbadano MRI mózgu ponad 36 tys. osób, dzięki tym danym można obliczyć objętość istoty białej i szarej w różnych obszarach mózgu. Zespół badawczy wziął pod uwagę wiek, wzrost, typ ręki, płeć, palenie tytoniu, status społeczno-ekonomiczny, pochodzenie genetyczne i miejsce zamieszkania. Dane dostosowano również do ogólnego rozmiaru głowy.

 

W ramach eksperymentu ochotnicy odpowiadali na pytania w kwestionariuszu dotyczące poziomu spożycia alkoholu. Naukowcy byli następnie w stanie pogrupować uczestników według ich średniego spożycia i odnotowali wzór - zmniejszyła się objętość istoty szarej i białej. Jednocześnie zmniejszenie objętości mózgu nie było zlokalizowane w żadnym obszarze. Badanie ukazało się w czasopiśmie Nature Communications.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Q

Osobiście - zrezygnowałem z

Osobiście - zrezygnowałem z alkoholu pod każdą postacią już dawno temu , stan "rauszu" czy upojenia jest dla mnie doświadczeniem niepożądanym (wręcz nieprzyjemnym) - gdyż ograniczającym świadomość. Alkohol to jakby nie patrzeć trucizna , z którą organizm człowieka musi się nieźle napracować by ją zneutralizować . Ciekawostką jest , że przedstawiciele rasy "czerwonej" czyli indianie nie mają genów odpowiadających za metabolizm alkoholu z tego też powodu "woda ognista" wirowała im w głowach nieporównanie dłużej niż białym ... aż do jej wydalenia z moczem.

Portret użytkownika Q

E tam... przecież napisałem ,

E tam... przecież napisałem , że świadomie odrzuciłem spożywanie alkoholu a nie , że nie potrafię się "napić" - bo umiem. Kiedyś zdarzało się wypić kilka piwek , wino z kolegami w krzakach czy flaszkę "zrobić" we dwóch - ale porzuciłem ten "obyczaj" ze względu na bezsens picia i skutki uboczne.

Portret użytkownika Kwazar

Jako naukowiec w tym temacie,

Jako naukowiec w tym temacie, to powiem, że dokonałem pewnych przełomowych wręcz odkryć.Czysty alkohol spożywany powodująco, trzeźwo wpływa na psychikę ludziejską.Otwiera bowiem wredne bramy otumaniającjej i szokującj szczerości wobec innych.Ale inni, wcale tej prawdy nie chcą słuchać i komu taka potrzebna ? Ja na przykład, zawsze jestem WIELKI WODZU i nie potrzebuję szczerości pijanego z alkoholu, co mi twierdzi szczerze (pod wpływem alkoholu) , że jestem tylko zwykły PAJAC 

Portret użytkownika Q

Może i nie piją ale za to

Może i nie piją ale za to lubią kozy zachodzić od "zaplecza". I nie można porównywać w badaniach osobników innej rasy ani pochodzenia etnicznego. Grupa kontrolna musi być jak najbardziej z homogenizowana czyli jednorodna bo różnimy się anatomicznie.

Strony

Skomentuj