Naukowcy rozszyfrowali genom ziemniaka. To ważny krok w walce z głodem na świecie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ponad 20 lat po pierwszej publikacji ludzkiego genomu, naukowcy z Uniwersytetu Ludwiga Maksymiliana w Monachium i Instytutu Hodowli Roślin Maxa Plancka w Kolonii rozszyfrowali złożony genom ziemniaka. Nowe badania kładą podwaliny pod rozwój bardziej wytrzymałych odmian tej rośliny.

 

Odmiana ziemniaka, jaką możemy kupić w sklepach, jest dostępna od ponad 100 lat. Szczególnie niska różnorodność genowa wśród ziemniaków, sprawia, że są one podatne na choroby. Najlepszym przykładem, jest chociażby irlandzki Wielki Głód w latach czterdziestych XIX wieku, kiedy to przez kilka lat prawie wszystkie uprawy tej rośliny na terenie Irlandii gniły w ziemi.


Wygląda na to, że stoimy u progu ziemniaczanej rewolucji. Nowe ustalenia zostały opisane w specjalnym artykule naukowym w czasopiśmie Nature. Oto co na ten temat, mieli do powiedzenia naukowcy z grupy Korbiniana Schneebergera:

"W oparciu o wyniki tej pracy możemy stworzyć nowe odmiany ziemniaków, które będą bardziej produktywne, a także odporne na zmiany klimatu – może to mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe w nadchodzących dziesięcioleciach.”

Podczas „zielonej rewolucji” lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych naukowcy i hodowcy roślin osiągnęli znaczny wzrost plonów wielu podstawowych upraw, takich jak ryż czy pszenica. Tego samego, nie zdołano jednak osiągnąć w przypadku ziemniaków. Wysiłki badaczy zmierzające do opracowania nowych odmian o wyższych plonach, pozostają nieskuteczne.

Korbinian Schneeberger wraz ze swoim kolegą Hekuanem Sun i innymi współautorami, zdołali osiągnąć swój cel, sekwencjonując DNA dużej liczby pojedynczych komórek pyłkowych. W przeciwieństwie do wszystkich innych komórek, każda komórka pyłowa zawiera dwie losowe kopie każdego chromosomu, co ułatwiło rekonstrukcję genomu. Dzięki tym informacjom, naukowcy mogą zidentyfikować warianty genów odpowiedzialne za pożądane lub niepożądane cechy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Zdzirosław

kłamstwa ... od 40 lat moja

kłamstwa ... od 40 lat moja rodzina uprawia na 1 polu ziemniaki, pole ma koło 2000 m2 i podzielone na pół jest obsadzane ziemniakami  na zmiane. Z tego 1000m2 jest plon na jedzenie dla 8 osób na cały rok (2 rodziny) + na zasiew. Nigdy nie miały zarazy jedyny problem to chwasty które pielimy ręcznie 2-3 razy i stonka ziemniaczana krórą na początku zbieramy ręcznie a dopiero póżnym latem jest jeden oprysk bo już nie da się jej zebrać. nie ma bardziej wydajnej rośliny, te sekwecjonowanie ma służyć tylko do opatentowania ziemniaków i zakazania ich uprawy.

Portret użytkownika Pitoleusz

Prawda. Wrzucam obierki na

Prawda. Wrzucam obierki na kompost, a on potem cały w ziemniakach. Kiedyś w ogródku posadziłem ziemniaki to co roku przekopując w lutym czy marcu ziemię zbieram kilka kilogramów bulw. Żadnych chorób, dziękować stonka nie występuje. Na razie tylko Chrzan jest bardziej wydajny, testuję topinambura. 

Portret użytkownika Ar

Uprawiac bedziesz mogl ale za

Uprawiac bedziesz mogl ale za kazdym razem musisz kupic sadzeniaki. O to im chodzi. Juz nie mozna nawet nasion rozdawac. Masz byc zalezny od cwaniakow by im kasa rosla a nie Tobie zysk. Nadmiaru urodzaja odkupic nie musza ale Tobie go posadzic nie bedzie wolno

Portret użytkownika Ar

Ziemniak nie lubi wilgoci gdy

Ziemniak nie lubi wilgoci gdy dojrzewa. Gdy stoi w wodzie to gnije. Widocznie w Irlandii bylo wtedy wyjatkowo ulewnie. U nas robilo sie specjalnie podwyzszone rzedy by woda splywala.
A odmian ziemniaka jest bardzo duzo w Andach skad pochodzi. W Europie sa tez odmiany o olbrzymich bulwach. Na poludnie od Tatr uprawiaja tez takie gdzie pojedyncze bulwy moga osiagac nawet wielkosc glowy czlowieka a wiekszosc jest wielkosci pięści lub 2. Niestety smaczniejsze sa te mniejsze odmiany.

Skomentuj