Korporacja Google planuje budowę grafenowej windy orbitalnej

Kategorie: 

Ostatnio coraz częściej powraca idea budowy kosmicznej windy, która mogłaby raz na zawsze rozwiązać problem z wysyłaniem człowieka w kosmos. Takie coś byłoby bardzo pomocne dla wielu agencji kosmicznych. Winda zapewniłaby łatwe transportowanie na orbitę naszej planety astronautów jak i ładunków.

 

Na pierwszy rzut oka pomysł budowy takiej konstrukcji może się wydawać szalony, ale eksperci z "tajnego" laboratorium Google X są zdania, że nadchodzi czas realizacji tego śmiałego zamierzenia.

Źródło: NASA

Rich DeVaul , szef zespołu Laboratorium Google X, powiedział niedawno dziennikarzom, że Google naprawdę rozważa możliwość budowy kosmicznej windy. DeVaul potwierdził, że podstawową ideą stworzenia takiej windy będzie "zdolność do dostarczania ładunków z powierzchni ziemi na orbitę i spowrotem, bez dodatkowych nakładów energii".

 

Niestety, na razie jest to tylko plan, a projekt budowy kosmicznej windy, postanowiono zamrozić na czas nieokreślony. Powód jest prosty: na świecie nie ma jeszcze wystarczającej ilości materiałów, za pomocą których udałoby się go zrealizować. Dla konstrukcji takiej struktury będzie wymagała użycia stopów, które wykazują znacznie większą wytrzymałość niż którekolwiek z obecnie istniejących na rynku.

 

Wszystko może się zmienić za sprawą pojawienia się materiału 2D (jednoatomowej grubości) tak zwanego grafemu. Opracowana w Polsce metoda tworzenia nanorurek weglowych może otworzyć ponownie projekt windy Gogle, ponieważ to jest właśnie materiał na który czekano, 3000 razy wytrzymalszy od stali i lekki.

 

Jest bardzo prawdopodobne, że Google odmrozi projektu budowy kosmicznej windy, gdy tylko technologia produkcji nanorurek węglowych rozwinie się na tyle aby dało się tworzyć je szybciej i aby były dłuższe niż metr, który obecnie osiągamy. Udoskonalenie tej technologii to jednak tylko kwestia czasu i można sobie wyobrazić budowę fabryki nanorurek, która wzniesie się aż na orbitę budując się od powierzchni ziemi aż do zadanych 100 km. Zapewne potem powstanie więcej takich wind i wszyscy uzyskają tani dostęp na orbitę naszej planety, o którym marzono od tak dawna.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Unia Europejska problemów nie rozwiązuje. Unia Europejska jest problemem, którego nikt nie potrafi rozwiązać. Nostra Damus.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ