Niezwykłe zjawisko! Dwie komety zderzyły się ze Słońcem

Kategorie: 

Źródło: NASA/SOHO

Nie jest niczym niezwykłym, że pojedyncza kometa uderza w Słońce, ale 16 lutego zrobiły to dwie komety. Obserwatorium słoneczne i heliosferyczne (SOHO) zarejestrowało ich śmiertelne nurkowanie w naszej gwieździe.

Podróżując w tandemie, dwie komety rozpadły się, gdy zbliżyły się do Słońca. Mniejsza wyparowała pierwszy, a większa weszła nieco głębiej w atmosferę słoneczną, zanim zniknęła. 

Są to komety z rodziny Kreutza - fragmenty rozpadu jednej gigantycznej komety wiele wieków temu. Ich nazwa pochodzi od XIX-wiecznego niemieckiego astronoma Heinricha Kreutza, który szczegółowo je przestudiował. Fragmenty komety Kreutza prawie codziennie przelatują obok Słońca. Większość z nich, mniejszych niż kilka metrów, jest zbyt mała, aby można je było zobaczyć, ale czasami większe fragmenty, takie jak te, można znaleźć na koronografach SOHO.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika demodemo

Trzeba zorganizować komisję

Trzeba zorganizować komisję śledczą bo ktoś ewidentnie napierdziela w słońce jakimiś pociskami i może spowodować większą jakąś eksplozję i jeszcze zgaszą nam żródło światła i życia.

Zaraz będą komentarze , żę to diabły i demony chcą aby na ziemi zapanowała ciemność piekielna. Przypomnę tylko , że krzewiciele jedynej najprawdziwszej wiary z książki określają mianem ciemnogrodu stadko zwane parafianmi i przez większość średniowiecza to oni byli odpowiedzialni za ociemniałość głosząc ogniem i mieczem światłość w światłości powodującą ciemnotę.

To co znali to głosili bo cóż się spodziewać po poziomie inteligencji głoszących , komuniści są dokładnie tacy sami - wkute w łeb prawdy z książki bez krzty krytycyzmu , że białe jest czarne a każdy inaczej myślący to wróg .Krytycyzm jest domeną ludzi inteligentynych a tych boi się każda władza oparta na zakutych łbach. Takim przykładem jest jak odbierają obie fromy np. pszczołę

- inteligentny , pszczoła to dobro dla ludzi , zapyla , dba o rozmnażanie roślin zapylając je a rośliny dają owoce , zbiera nektar , z którego mamy miód itd..

- zakuty łeb , pszczoła może użądlić dlatego należy ją zaj..bać.

Portret użytkownika Q

Przecież nikt nie powiedział

Przecież nikt nie powiedział , że słońce odniosło jakąś szkodę z tej kolizji . A tak wogóle to nie wielkość pocisku się liczy tylko jego pęd (prędkość) co wykorzystuje się w broni palnej . Malutki pocisk pędzący z wielką szybkością a powala. Komety - jakbyś nie wiedział - lecą zwykle z prędkościami kilkadziesiąt razy większymi od pocisku karabinowego .. 

Pocisk karabinowy ~ 1 km/s , kometa ~ 40..70 km/s

Skomentuj