Naukowcy odkryli źródło tajemniczego tsunami z 2021 r., które przetoczyło się falami po całym świecie

Kategorie: 

Źródło: California Institute of Technology

Naukowcy odkryli źródło tajemniczego tsunami z 2021 r., które przetoczyło się falami po całym świecie. W sierpniu 2021 r. w okolicy Wyspy Sandwich Południowy wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopnia i wywołało tsunami, które przeszło przez cały świat. Epicentrum znajdowało się 47 kilometrów pod powierzchnią Ziemi – zbyt głęboko, by spowodować tsunami – a pęknięcie miało prawie 400 kilometrów długości, co powinno wywołać znacznie większe trzęsienie ziemi.

Sejsmolodzy byli zdziwieni i próbowali zrozumieć, co naprawdę wydarzyło się tego dnia na odległym południowym Atlantyku. Nowe badanie wykazało, że trzęsienie nie było jednym wydarzeniem, ale pięcioma, serią trzęsień pod ziemią, które miały miejsce w ciągu kilku minut. Trzeci wstrząs był mniejszym, wolniejszym trzęsieniem o magnitudzie 8,2 stopni, które wystąpiło na głębokości zaledwie 15 kilometrów. To właśnie to niezwykłe, "ukryte" trzęsienie ziemi prawdopodobnie spowodowało ogólnoświatowe tsunami.

Źródło: pixabay.com

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie AGU Geophysical Research Letters, w którym publikowane są krótkie, imponujące artykuły z implikacjami obejmującymi nauki o Ziemi i kosmosie. Według głównego autora badania, Zhe Jia, sejsmologa z California Institute of Technology, trzęsienie na Wyspach Sandwich Południowych było złożone, z wielu trzęsień, a jego sygnał sejsmiczny był trudny do zinterpretowania. 

 

Trzęsienie o magnitudzie 8,2 było ukryte w plątaninie fal sejsmicznych, które interferowały ze sobą podczas całego zdarzenia. Ukryty sygnał trzęsienia ziemi nie był wyraźny, dopóki nie odfiltrowano fal o znacznie dłuższym okresie, do 500 sekund. Dopiero wtedy wyraźny stał się 200-sekundowy sygnał trzęsienia ziemi, który odpowiadał za ponad 70% energii uwolnionej podczas tego trzęsienia ziemi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj