Nawet 40 satelitów Starlink może wejść w atmosferę Ziemi z powodu burzy geomagnetycznej

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Nawet 40 z 49 mikrosatelitów Starlink wystrzelonych przez SpaceX na orbitę okołoziemską 3 lutego, zostało mocno uderzonych przez burzę geomagnetyczną. Jak informowano na stronie internetowej firmy we wtorek, uszkodzone satelity wykonały niekontrolowaną deorbitację i mogły już wejść w ziemską atmosferę.

Firma zapewniła, że ​​satelity, które zeszły z orbity, „mają zerowe ryzyko kolizji z innymi satelitami”. Jednocześnie, jak zauważono w SpaceX, projekt Starlink przewiduje całkowite zniszczenie po wejściu w ziemską atmosferę, co oznacza niemożność opadania ich szczątków na planetę lub (w innym wyniku wydarzeń) powstawanie kosmicznych szczątków.

„Niestety satelity rozmieszczone w czwartek zostały poważnie uszkodzone przez burzę geomagnetyczną w piątek. Zespół  przestawił je w tryb awaryjny. Zwiększony frontalny opór naładowanych cząstek na niskich wysokościach nie pozwolił satelitom na opuszczenie tego trybu w celu rozpoczęcia manewrów orbitalnych, a do 40 satelitów wejdzie lub już weszło w ziemską atmosferę” – czytamy w komunikacie.

 

SpaceX w ubiegły czwartek uruchomił booster Falcon 9, przenoszący kolejną konstelację mikrosatelitów Starlink, co było transmitowane na żywo na stronie internetowej firmy. Rakieta wystrzeliła 49 mikrosatelitów na niską orbitę okołoziemską.

Sieć Starlink została zaprojektowana w celu zapewnienia dostępu do Internetu poprzez wdrożenie dużej liczby urządzeń o wadze 260 kg. SpaceX szacuje, że wystrzelenie w sumie 11 tysięcy satelitów i wprowadzenie ich do użytku będzie kosztować 10 miliardów dolarów. Firma zapewnia, że ​​będzie w stanie zapewnić szerokopasmowy Internet z prędkością 1 gigabita na sekundę, co odpowiada standardowi 5G. Wystrzelenie w czwartek było 36 w ramach programu Starlink,a  łącznie około 2000 satelitów zostało już wystrzelonych przez SpaceX od maja 2019 r.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika demodemo

Czy KE przywali karę za

Czy KE przywali karę za zaśmiecanie i powodowanie ocieplenia gónej warstwy atmosfery przez ten syf , który się w niej ma spalić ? A prawa do emisji CO2 mają wykupione ? Czy te satelitki mają katalizator i filtr cząstek stałych wydalić mniej smrodu ?

Portret użytkownika Vetinari

Tak już od jakiegoś czasu

Tak już od jakiegoś czasu myślę, że to pokrywa się idealnie z przepowiednią z Apokalipsy, że trzecia część gwiazd zostanie zmieciona z nieba na ziemię, kilkanaście lat temu nie miało to sensu, bo gdzie tu gwiazdy a gdzie nasz układ słoneczny? A tymczasem to pasuje jak ulał, tysiące satelitów są wysyłane i zaśmiecają tylko orbitę, a planuje się wystrzelić jeszcze więcej, za parę lat wystarczy jedna naprawdę mocna burza magnetyczna, albo jakaś tajna broń emp na poziomie orbitalnym i połowa  sztucznie rozświetlonego nocnego nieba z tego przygaśnie.

Portret użytkownika emel

SpaceX w ubiegły czwartek

SpaceX w ubiegły czwartek uruchomił booster Falcon 9

Nie wiem skąd Szanowny Redaktor tłumaczył tę informację, ale pewnie w oryginale było użyte słowo "launch", które w tym wypadku należało przetłumaczyć jako "wystrzelił", a nie "uruchomił". I nie tylko booster, ale całą rakietę, która nazywa się Falcon 9.

Portret użytkownika Tomek Stojanek

No i jak można wykryć lub

No i jak można wykryć lub złapać sygnał z tych satelitów ? to jest ciekawe. Bo wiecie że światełka latające to moga być samoloty specjalnie puszczone żeby zamknąć gęby foliarzom. Sam widziałem jak coś takiego leciało na niebie jako świecące punkty w równych odstępach.

Strony

Skomentuj