Japońscy naukowcy odkryli, co powoduje pojawienie się czerwonego śniegu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Japońscy naukowcy nauczyli się przewidywać zjawisko czerwonego śniegu. Artykuł na ten temat został opublikowany w Journal of Geophysical Research.

Czerwony śnieg jest rzadkim zjawiskiem obserwowanym w górach i subpolarnych regionach Ziemi, spowodowanym rozmnażaniem się chlamydomonas, śnieżnych alg. W rezultacie śnieg nabiera różowego koloru. Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego odkryli, jakie warunki pogodowe wpływają na pojawienie się tego zjawiska. Ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego i kiedy pojawiają się te zakwity glonów. Celem badań było nauczenie się przewidywania czasu i miejsca pojawienia się tego efektu na pokrywie śnieżnej Ziemi.

 

Jako podstawę naukowcy przyjęli wcześniej opracowany model rozwoju śniegu Chlamydomonas i uwzględnili dodatkowe czynniki, takie jak czas trwania opadów śniegu i godziny dzienne. Okazało się, że przewidywania tego modelu pokrywają się z rzeczywistymi danymi dotyczącymi rozmieszczenia czerwonego śniegu w 15 różnych miejscach na świecie.

 

Następnie naukowcy włączyli opracowany model do symulatora warunków na powierzchni Ziemi. Symulacja przewidziała pojawienie się zakwitów glonów dokładnie tam, gdzie pojawiły się w rzeczywistości. W symulacjach dowiedzieliśmy się, że czas kwitnienia glonów był silnie powiązany z czasem trwania pokrywy śnieżnej i o której spadł świeży śnieg.

 

Autorzy mają nadzieję, że włączenie ich rozwoju do globalnego modelu warunków na Ziemi pozwoli lepiej zrozumieć klimat naszej planety.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tomek Najmaniak

Wierzecie naukowcom, przecież

Wierzecie naukowcom, przecież to są wyjątkowo wykształcone osoby, ale nie ważne kto ich szkolił i kto ich opłaca. Naiwność ludzką można jedynie porównać do tej słynnej sytuacji kiedy to ludzie wsiadali do bydlęcych wagonów w nadziei że ich wyworzą na wakacje do nowego domu. Tak było.

Skomentuj