Kategorie:
Sztuczna inteligencja zidentyfikowała ponad 600 możliwych stref bogatych w meteoryty na Antarktydzie, które mogą zawierać ponad 300 tys. obiektów, w tym także tych bardzo cennych.
Prawie dwie trzecie wszystkich meteorytów na Ziemi znajduje się na Antarktydzie, gdzie ich ciemny kolor wyróżnia je na tle śnieżnego, jałowego krajobrazu. Z biegiem czasu zapadają się w śnieg, wpadają w pokrywy lodowe lub lądują w wodzie na dnie.
Niektóre meteoryty są odsłonięte w obszarach niebieskiego lodu, jeśli czynniki takie jak wiatr są optymalne. Większość meteorytów zidentyfikowanych na Antarktydzie została znaleziona na tych obszarach. Najnowsze badanie wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy powierzchni Antarktydy, wykorzystując dane optyczne, termiczne i radarowe do określenia prawdopodobnych obszarów, w których można je znaleźć.
„Odkryliśmy kilka niezbadanych obszarów o dużym potencjale do znajdowania meteorytów. Odwiedzając te miejsca i korzystając z nowych metod poszukiwań w terenie, takich jak sondy z użyciem dronów, wkraczamy w nową erę misji poszukiwania meteorytów na Antarktydzie” – powiedziała Veronica Tollenaar, glacjolog z Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego w Belgii i główna autorka badania.
„Nasze obliczenia pokazują, że ponad 300 tys. meteorytów wciąż znajduje się na powierzchni pokrywy lodowej. Potencjał do badań i poszukiwań pozostaje ogromny” – dodaje Tollenaar.
Sztuczna inteligencja poprawnie zidentyfikowała 83% znanych stref meteorytów na Antarktydzie, a jest to łącznie 600 potencjalnych rejonów.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
Skomentuj