Naukowcy ostrzegają, że Azja Wschodnia może zostać zalana przez rzeki atmosferyczne

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Z wszystkich stron słyszymy klimatyczną propagandę i kolejni naukowcy płynący na tej fali, dowodzą jak ogromny wpływ mają zmiany klimatu na globalne systemy pogodowe, zmieniające się temperatury, opady deszczu, wzorce wiatru i nie tylko.nowe badanie przewiduje prawdopodobne ulewy w górzystych regionach Azji Wschodniej w przyszłości.

Według naukowców ulewne deszcze, których należy się spodziewać w regionie, będą powodowane przez tzw. atmosferyczne rzeki. Te wąskie korytarze skoncentrowanej wilgoci mogą szybko spowodować powodzie, gdy uderzą w barierę, taką jak pasmo górskie, uwalniając ogromne ilości wody w krótkim czasie.

 

Zgodnie z modelami opracowanymi przez naukowców, w nadchodzących dziesięcioleciach, w miarę ocieplania się planety, opady w Azji Wschodniej staną się częstsze i silniejsze. Więcej wody będzie przenoszone przez powietrze i więcej opadów spadnie w formie ulew. Zarówno transport pary wodnej w rzece atmosferycznej, jak i opady zwiększają się na południowych i zachodnich zboczach górskich w Azji Wschodniej w cieplejszym klimacie.

 

Ogólnie rzecz biorąc, rzeki atmosferyczne pobierają wilgoć z cieplejszych regionów i przenoszą ją do zimniejszych regionów. Ich ruch jest kontrolowany przez zmiany wiatru i temperatury — właśnie takie zmiany, jakie mogą wywołać zmiany klimatu. Według badania, w regionach takich jak Japonia, Tajwan, północno-wschodnie Chiny i Półwysep Koreański opady mogą osiągnąć rekordowy poziom. Większość z nich spadnie na południowo-zachodnie zbocza Alp Japońskich.

 

Aby wyciągnąć wnioski, naukowcy przeprowadzili symulacje na podstawie danych meteorologicznych zebranych w latach 1951-2010, modelowali te dane aż do 2090 r. i przyjęli hipotezę wzrostu temperatury w najbardziej ekstremalnych scenariuszach zmiany klimatu.

W przeszłości przeprowadzono wiele badań nad tymi rzekami atmosferycznymi, ale nadal nie jest do końca jasne, w jaki sposób te pasma wilgoci będą się zmieniać wraz ze zmianą klimatu - zwłaszcza, że ​​ich zachowanie jest determinowane przez ruch cieplejszych i chłodniejszych mas powietrza. W niektórych regionach zwiększone opady będą dobrodziejstwem, w innych ekstremalne warunki pogodowe mogą prowadzić do niebezpiecznych, zagrażających życiu powodzi. To tylko najnowsze powiązanie między zmianą klimatu a wzrostem częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych.

 

Naukowcy twierdzą, że symulacje można zastosować w innych obszarach na Ziemi, w których mogą rozwijać się rzeki atmosferyczne. Chociaż pozostaje wiele niepewności, w oparciu o te i inne badania, wydaje się prawdopodobne, że w nadchodzących dziesięcioleciach w niektórych częściach globu spadnie znacznie więcej opadów.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Pomimo,że nadal nie wiadomo,

Pomimo,że nadal nie wiadomo, co i jak a bełkotu eksperckiego jest pełno,to i ja coś w tym temacie dorzucę.Proponuję mianowicie, wicie rozumicie,przeprowadzić lądowo napowietrzną meliorację rzek atmosferycznych.Góry równać a pogłebiać oraz te co bardziej niewygodne przenosić (najlepie z prawa na lewo ale i oddwrotnie też będzie dobrze) i to już wszystko. Jestem przekonany i to święcie, że problem światowy klimatyczny naukowy rozwiązałem.

Skomentuj