Retorsje Serbii względem Australii. Wielki koncern górniczy stracił kontrakt za miliardy dolarów

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Rząd Serbii poinformował, że zrywa współpracę z australijskim międzynarodowym koncernem wydobywczym Rio Tinto w sprawie wydobycia litu. Nie ma wątpliwości, że decyzja ta może mieć związek z deportacją z Australii serbskiego tenisisty Novaka Djokovicia, pod pretekstem braku szczepienia przeciw Covid. Okazuje się, że cała sprawa Djokovica może mieć drugie dno i wcale nie chodziło o niechęć przed szczepieniem wybitnego Serba.

 

Koncern Rio Tinto miał zbudować w Serbii największą kopalnię litu w Europie. Jednak serbski rząd cofnął koncernowi Rio Tinto pozwolenie na eksploatację kopalni litu Jadar. Akcje Rio Tinto spadły natychmiast niemal o 5 proc. a firma ma kapitalizację rynkową aż 125 mld USD. W związku z decyzją Serbii pojawiły się też obawy o niedobory niezbędnego dla rozwoju elektromobilności litu.

 

 

 

Koincydencja zdarzeń jest oczywista. Serbia, kilka dni po deportacji Novaka Djokovicia wycofuje koncesję australijskiemu potentatowi Rio Tinto na wydobycie litu - pierwiastka niezbędnego do produkcji baterii słonecznych i elektrycznych samochodów. Wartość projektu litowego "Jadar" była szacowana na 3,3 mld dolarów. Rio Tinto to pierwsza 10 największych koncernów wydobywczych na świecie, a w Serbii posiadają nie tylko lit mają, ale również złoża polimetaliczne również konieczne w produkcji ogniw.

Coraz więcej wskazuje na to, że przyczyną nieprzejednanej postawy rządu australijskiego wobec najlepszego tenisisty na świecie nie był sanitaryzm władz, ale krytyka koncernu Rio Tinto przez Djokovica. To właśnie to mogło być głównym powodem jego zatrzymania w Australii.

 

Serbia reagując w taki sposób na zachowanie australijskich zamordystów sanitarnych pokazała, że jest krajem poważnym, zdolnym do retorsji dyplomatycznych a wręcz sankcji gospodarczych na wielkim covidowym więzieniu zwanym kiedyś Australią.

 


 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Opi

A Serbowie przeczytali umowę

A Serbowie przeczytali umowę jakie jest odstępne za zerwanie kontraktu?
Takie firmy nie inwestują w ciemno i się pewnie zabezpieczają przed takimi ewentualnością mi. Przyjdą następni i ich jeszcze bardziej okradną a wszystko z powodu małej piłeczki!

Portret użytkownika Maxx

BRAWO SERBIA, gonic

BRAWO SERBIA, gonic covidowych terrorystow.

WEDLUG swirusow od wirusow szprycowanie, przyklejanie gwiazdy i segregacja zahamuje wirusa. Juz to robili 80 lat temu na tyfus i nie wypalilo teraz tez jak widac. W Afryce 2% wzielo szpryce i covida niema. Nikt jeszcze nie zauwazyl ze gdyby niebylo szpryc covida by juz nie bylo to szpryce powoduja ze dalej jest. A kraje o najwiekszym procencie szprycy do 100% maja setki tysiecy zakazen jak Francja, UK, Australia , Izrael itd.
Umiera wiecej gdzie? Przed cowidem dziennie umieralo w Polsce 1300 osob na serce, raka czy poprostu na smierc ze starosci. Oni to w czesci teraz zapisuja na grype zwana cowdem.

Portret użytkownika Prorocznia

ciekawe że wszyscy dyskutują

ciekawe że wszyscy dyskutują na temat Novaka a nikt nie zwraca uwagi na samo wydazrenie pt Australian "Open"- TYLKO DLA ZASZCZEPIONYCH! Na trybunach tłumów brak a od kortów oddziela ich ściana szyb. Podczas rozgrywek dwie osoby padają na zawał ale w mediach CISZA!

Portret użytkownika Adrian Szelma

Człowieku tylko wykształcony

Człowieku tylko wykształcony przez telewizję polak był by zdolny iść i oglądać jakichś durni którzy grają w jakieś gry. Reszta ma głęboko w dupie sport i rywalizacje a sportowców uważają za zasranych celebrytów. Taki mamy klimat.

Strony

Skomentuj