Microsoft Word z filtrem poprawności politycznej! Nowa funkcja oferuje alternatywy dla „obraźliwych” fraz

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Firma Microsoft umieściła nową funkcję w najnowszej wersji swojego oprogramowania Word. Oferuje ona alternatywy dla fraz, które mogą urazić inne osoby. Mowa tu o zwrotach, które odnoszą się do płci, wieku, orientacji seksualnej, pochodzenia etnicznego i „statusu społeczno-ekonomicznego”.

 

Tradycyjnie Microsoft Word oferuje swoim użytkownikom narzędzia, takie jak sprawdzanie pisowni, interpunkcji i gramatyki. Najwyraźniej "progresywność" stoi w Microsofcie na równi z ortografią. Nowa funkcja odczytuje pracę użytkownika i sprawdza, czy używany język może kogkolwiek urazić. Funkcję podświetlania słów lub fraz, które są uważane za potencjalnie problematyczne, można włączyć lub wyłączyć w preferencjach programu Word. Po podkreśleniu słowa, nowa funkcjonalność Worda zaoferuje bardziej akceptowalne alternatywy.

Jako przykład, program zasugeruje zmianę w słynnym cytacie astronauty Neila Armstronga „To jeden mały krok dla człowieka, ale jeden wielki skok dla ludzkości”. Zamiast wyrażenia mankind oznaczającego ludzkość, algorytm zaproponuje analogiczne słowo humanity. Ma to za cel wykluczyć słowo man, które oznacza mężczyznę i mogłoby urazić społeczność feministek. Język Polski nie ma takich meandrów językowych więc można tylko domyślać się, jak będzie brzmiała bardziej "poprawna politycznie" polszczyzna.

 

Ocena: 

2
Średnio: 1.5 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Grosz DlaBila

No popatcz, dostałeś sporo

No popatcz, dostałeś sporo minusików chyba za to że wybrałeś libre office, zdumiewające. Bil czai się na każdym kroku, a ty przyznałeś się że nie korzystasz z jego worda. Aż chciało by się zaśpiewać: kopsnij grosza bilooowi, kup se microsoft wordaaa, kopsnij grosza bilowi....kopsnij grosza bilowi Lol

 

Strony

Skomentuj