Szybujące „aeroboty” będą badać kwaśne chmury Wenus

Kategorie: 

Źródło: NASA

Wenus jest planetą skalistą bardzo podobną do Ziemi. Jednak z racji jej pozycji orbitalnej i bliższej odległości od Słońca ewolucja tego globu przebiegała nieco inaczej niż na naszej Ziemi. Doszło tam do monstrualnego globalnego ocieplenia. Z tego powodu naukowcy studiują atmosferę Wenus aby dowiedzieć się jaki los może nas czekać w przyszłości. Do badań po raz pierwszy zaplanowano wykorzystanie specjalnych dronów.

 

Według wielu danych uzyskanych przez naukowców do tej pory, Wenus była kiedyś zupełnie inną planetą niż jest teraz. Jednak około 500 milionów lat temu wydarzyło się tam jakieś katastrofalne zjawisko, które zmieniło ją nie do poznania - zdarzenie to spowodowało samoprzyspieszający się rozwój efektu cieplarnianego, co doprowadziło do powstania „trującego piekła”, które obserwujemy na powierzchni dzisiejszej planety. 

 

Właśnie z tego powodu badania Wenus dostarczają cennych informacji o ewolucji warunków na planecie, które mogą służyć jako podstawa do badania ewolucji innych planet.

W nadchodzących latach NASA planuje wysłać na Wenus kilka misji kosmicznych, aby zbadać górną warstwę atmosfery planety, gdzie temperatury i ciśnienie atmosferyczne są utrzymywane na poziomie porównywalnym z ziemskim. Z pomocą NASA inżynierowie z University of West Virginia w Stanach Zjednoczonych opracowują oprogramowanie, które pozwoli samolotom balonowym - aerobotom - eksplorować Wenus w małych konstelacjach.

 

Głównym celem projektu jest opracowanie oprogramowania, które pozwoli hybrydowym aerobotom badać atmosferę Wenus. Aby osiągnąć ten cel, konieczna jest optymalizacja tras podróży tych balonowych dronów, dokładne określenie lokalizacji wszystkich aerobotów w atmosferze planety oraz koordynacja wspólnej pracy aerobotów w konstelacjach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj