Kategorie:
Łazik Perseverance, dotarł na Czerwoną Planetę stosunkowo niedawno. W tym krótkim czasie, zdążył jednak dokonać kilku odkryć i przetestować pierwszy marsjański dron Ingenuity. Całkiem niedawno, łazik Perseverance dokonał dwóch ważnych odkryć, dotyczących krateru Jezero.
Dwa główne rezultaty nowej pracy to świadomość, że skały w kraterze Jezero wielokrotnie wchodziły w kontakt z wodą, a niektóre z nich zawierają molekuły organiczne. Zdaniem naukowców, mogą one powstawać zarówno w procesach biologicznych, jak i niebiologicznych, więc nie są dowodem na istnienie życia w tym miejscu. Stanowią one jednak istotną wskazówkę.
Ponadto naukowcy odkryli, że skały w kraterze są pochodzenia magmowego. To odkrycie odpowiada na główne pytanie dotyczące pochodzenia krateru. Badacze nie byli pewni, czy Jezero składało się ze skał magmowych czy osadowych. Teraz jego pochodzenie staje się jaśniejsze. Analiza skał potwierdziła również, że miały kontakt z wodą, co potwierdza przypuszczenia, że krater Jezero powstał w miejscu starożytnego jeziora.
Naukowcy wciąż debatują nad tym, jak długo woda przebywała na tym obszarze. Z pomocą tego krateru, naukowcy planują zanurzyć się głębiej w historię Marsa i zrozumieć, kiedy Czerwona Planeta była pokryta wodą.
Ocena:
Opublikował:
M@tis
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl. Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych. Facebook: https://www.facebook.com/M4tis Twitter: https://twitter.com/matisalke |
Komentarze
Skomentuj