Elon Musk wierzy, że ludzie postawią stopę na Marsie już w 2026 roku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Elon Musk, 50-letni założyciel i dyrektor generalny SpaceX, okrzyknięty Człowiekiem Roku magazynu Times, twierdzi, że pierwsi ludzie powinni postawić stopę na powierzchni Czerwonej Planety w ciągu najbliższych 5 lat. Plany miliardera, przewidują powstanie stałej kolonii z farmami hydroponicznymi zasilanymi energią słoneczną, którą zamieszkiwać będą nie tylko ludzie, ale także zwierzęta.

 

Chociaż SpaceX porzuciło projekt Red Dragon w 2017 roku, jego koncept jest kontynuowany w przyszłym ITS, Międzyplanetarnym Systemie Transportu, który ma przybyć na Marsa w 2026 roku. Rewelacje Muska, nie spotkały się z ciepłym przyjęciem, a liczni eksperci kosmiczni twierdzą, że Mars nie jest w stanie utrzymać długoterminowej osady ludzkiej. Jeszcze we wrześniu tego roku, ujawniono wyniki badania, z którego wynikało, że załogowy lot na Marsa nie powinien trwać dłużej niż cztery lata, ponieważ zdrowie astronautów jest zagrożone przez przedłużającą się ekspozycję na promieniowanie kosmiczne.

 

Planowanie misji na Marsa to jedno z największych wyzwań stojących przed ludzkością. Oprócz takich aspektów, jak typ silnika, wielkość załogi, dieta i tysiące innych rzeczy, podczas planowania należy również wziąć pod uwagę stałe zagrożenie promieniowaniem. Gdy astronauci znajdą się poza ochronną powłoką ziemskiej atmosfery i jej pola magnetycznego, będą zdani na łaskę promieniowania kosmicznego i słonecznego. Trudno się zatem dziwić, że wciąż pojawia się pytanie, jak zminimalizować to zagrożenie.

Rozwiązaniem tego problemu, może być wyjątkowy grzyb, przebadany niedawno na ISS. Zgodnie z nowym badaniem, rozwija się on nawet po wystawieniu na kosmiczne promieniowanie, a wręcz żywi się nim, stanowiąc naturalną barierę. Pojawiły się sugestie, odnośnie wykorzystania tego grzyba, do wyhodowania osłon radiacyjnych dla baz na Księżycu, Marsie i innych ciałach niebieskich. Dla porównania, taką samą ochronę można osiągnąć budując konstrukcje położoną pod 3 metrami marsjańskiego regolitu. Osłona wykorzystująca te grzyby, nie została jeszcze przetestowana, więc trudno stwierdzić czy zostanie wykorzystana przy zakładaniu marsjańskiej bazy.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Anna Pielucha

Widać że kosmodrom

Widać że kosmodrom przyszłościowy, technologia jak u pana wieśka za stodołą Lol widocznie to projekt mocno budzetowy, no ale czy da się zaoszczędzić na lotach na marsa.

Portret użytkownika Daruś Panicz

Matiz widzę że słabo , chyba

Matiz widzę że słabo , chyba nie oglądałes tutoriali video na YT jak sie robi rakiety w 3D. Mogłeś pokazać focie wielkiej rakiety elona muska są dostępne. Z blachy kwasówki, poprzedniego roku wiatr im trochę narozrabiał i rozwalił makietę.

Stainless Steel Starship

 

Portret użytkownika Sebastian Fajans

Dziś wyczytałem że elon do

Dziś wyczytałem że elon do wytwarzania statków kosmicznych zrezygnował z tytanu na rzecz blachy ocynkowanej albo kwasówki bo jest lepsza do budowy statków kosmicznych. Ja się nie znam widocznie elon wie co robi. Tytan jest lżejszy, bardziej wytrzymały mechanicznie i na temperaturę w porównaniu do blachy. Ale wiadomo że blacha dużo tańsza i na każdym składzie można ją dostać. Widocznie nowoczesna kosmiczna technologia nie wymaga aż tak trwałych materiałów jak kiedyś.

Strony

Skomentuj