Niemieccy fizycy stworzyli najzimniejsze miejsce we wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W połowie października, niemieckim fizykom z Uniwersytetu w Bremie udało się uzyskać rekordowo niską temperaturę, zaledwie 38 pikokelwinów. Był to niekwestionowany rekord, stojący zaledwie 38 bilionowych stopnia od zera absolutnego. Artykuł na ten temat, został opublikowany w czasopiśmie Physical Review Letters.

 

Zero absolutne służy jako źródło skali Kelvina. W skali Celsjusza odpowiada ono temperaturze -273,15°C. Teoretycznie jest to najzimniejsza temperatura, przy której ruch termiczny atomów całkowicie się zatrzymuje. W praktyce, zero absolutne jest nieosiągalne, co nie przeszkadza naukowcom, w próbach zbliżenia się do tej temperatury.

 

Aby to osiągnąć, zrzucili oni namagnesowany gaz, 120 metrów w dół wieży. Eksperyment, był częścią badań, nad tak zwanym "piątym stanem materii", znanym jako kondensat Bosego-Einsteina (BEC). Jest to pochodna gazu, która istnieje tylko w ultrazimnych warunkach. W fazie BEC materia zaczyna zachowywać się jak jeden duży atom, co czyni ją szczególnie interesującą dla fizyków kwantowych.

W tym rekordowym eksperymencie naukowcy uwięzili chmurę około 100 000 gazowych   atomów rubidu w polu magnetycznym wewnątrz komory próżniowej. Następnie ochłodzili komorę do około 2 miliardowych stopnia Celsjusza. Aby dodatkowo obniżyć temperaturę, zespół przeniósł swoją konfigurację do Europejskiej Agencji Kosmicznej w Bremie.

 

Upuszczając komorę próżniową z wieży spadowej, jednocześnie szybko włączając i wyłączając pole magnetyczne maszyny, BEC unosiło się w powietrzu bez ograniczeń grawitacyjnych, co dodatkowo spowolniło ruch cząsteczkowy atomów. BEC utrzymywał się na poziomie 38 pikokelwinów przez około 2 sekundy, ustanawiając absolutny rekord. 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj