Żelazo może być kluczowym znacznikiem życia we wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Żelazo jest niezbędnym składnikiem białek i enzymów niezbędnych do funkcjonowania życia. Zbyt mała ilość żelaza, sprawia, że ​​planeta nie nadaje się do zamieszkania, podczas gdy jego nadmiar (jak na Marsie), przeszkadza w zatrzymywaniu wody na powierzchni.

 

Uważa się, że na młodej Ziemi, zawartość żelaza była optymalna, aby utrzymać wodę w stanie płynnym i jednocześnie się w niej rozpuszczać. Ta ostatnia okoliczność sprawiła, że ​​żelazo stało się dostępne do karmienia prostych form życia. Te stadium rozwoju życia, trwałoby pewnie do naszych czasów, gdyby nie nagła zmiana w składzie ziemskiej atmosfery.

 

W okolicach 2,45 miliarda lat temu, poziom tlenu na planecie zaczął gwałtownie rosnąć. Proces ten, nosi dziś nazwę katastrofy tlenowej. W ziemskiej atmosferze pojawił się wolny tlen, a ogólny charakter „powietrznej” powłoki planety zmienił się z redukującego na utleniający. Przyczyną rewolucji tlenowej były najprawdopodobniej cyjanobakterie, które przeprowadzały fotosyntezę tlenową, już w okolicach 2,7-2,8 miliarda lat temu.

Wzrost ilości O2 w atmosferze powodował reakcję z żelazem, w wyniku czego przestał rozpuszczać się w wodzie. Życie musiało więc znaleźć nowe sposoby pozyskiwania żelaza. Jednym z nich, zdaniem naukowców z uniwersytetów w Oksfordzie (Wielka Brytania) i Lotaryngii (Francja), był rozwój życia wielokomórkowego – w celu efektywniejszego przyswajania tego pierwiastka. Praca naukowa w tym temacie, pojawiła się w czasopiśmie PNAS.

 

Zapotrzebowanie na żelazo jako siłę napędową ewolucji i późniejszego rozwoju złożonych organizmów, może być zjawiskiem rzadkim lub losowym, jednak nie da się zaprzeczyć jego wpływu na rozwój organizmów wielokomórkowych. Naukowcy twierdzą, żewiedza o znaczeniu żelaza dla rozwoju życia, może pomóc w poszukiwaniach planet, na których mogłyby zachodzić analogiczne procesy biologiczne.

 

Artykuł pochodzi z portalu

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Czekam na dzień, w którym Japonia upomni Polskę do wypłat odszkodowań za Hiroszimę i Nagasaki.

Portret użytkownika emel

Rafał Reperowski wrote:

Rafał Reperowski wrote:
Problem w tym, że istnieją organizmy które żelaza do przenoszenia tlenu nie wykożystują, tylko miedź. I cała teoria w pzidu.
Jaka teoria? Że zelazo jest niezbędnym składnikiem organizmów żywych na Ziemi? Że zmiany poziomów dostępności żelaza w skorupie ziemskiej, atmosferze, w wodzie mogło mieć wpływ na ewolucję (zwłaszcza prymitywnych form) życia?

Rafał Reperowski wrote:
Gdyby szkolnictwo stało na wyższym poziomie, to by tych nałkofcuf dawno wykopano.
Może czytelnicy popularnonaukowych artykułów rozumieliby też wtedy o czym czytają. Albo, co równie ważne, redaktorzy tworzący te artykuły.

Portret użytkownika emel

Tak, badane były organizmy

Tak, badane były organizmy żyjące na Ziemi. Autorzy artykułu nie mieli dostępu do obcych form życia ani do danych dotyczących szczegółowych warunków panujących przez ostatnie kilka miliardów lat na innych planetach. Może na innych planetach istnieje zupełnie inne życie, inaczej działające. Ponieważ jednak nic o tym nie wiemy, możemy jedynie przeszukiwać odkrywane planety w poszukiwaniu życia takiego, jakie znamy.

Te badania mówią m. in. o tym, że zmieniający się poziom żelaza w atmosferze lub w skorupie innych planet może być istotną przyczyną zmian ewolucyjnych (na poziomie komórkowym). I być może warto badać poziom tego pierwastka na innych planetach, jeśli chcemy szukać tam życia (takiego jakie znamy, czyli podobnego do ziemskiego). Ma się to nijak do twojej wypowiedzi dotyczącej istnienia organizmów, które zamiast hemoglobiny mają hemocyjaniny we krwi, a który to fakt miał, według ciebie, obalać jakąś teorię (wciąż nie wiemy jaką).

Portret użytkownika Vołda Nebot

"szczegółowych warunków

"szczegółowych warunków panujących przez ostatnie kilka miliardów lat na innych planetach" oczywiście przy założeniu że planety i kosmos są tym za co je uważacie. ale jeśli nie to wasze teorie w pi........ździec.

Skomentuj