Elon Musk „ustanawia swoje własne zasady w kosmosie”. To budzi niepokój w Europie

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ostrzegł, że rządy zezwalają miliarderowi technologicznemu Muskowi na „ustanowienie własnych reguł” w kosmosie. Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher powiedział o obawach w wywiadzie dla Financial Times.

Aschbacher powiedział, że firmy amerykańskiego miliardera Elona Muska mogą zająć dominującą pozycję we wschodzącej gospodarce kosmicznej, w której biznesmen dyktuje już własne zasady.

 

Joseph Ashbacher, który objął stanowisko dyrektora generalnego ESA w marcu, skomentował dla Financial Times, wzywając europejskich przywódców, by przestali pozwalać Elonowi Muskowi na dominację w gospodarce kosmicznej. Aschbacher powiedział, że gotowość Europy do pomocy Muskowi w rozwoju jego satelitarnego serwisu internetowego, Starlink, może zaszkodzić konkurentom w regionie.

 

„Przestrzeń kosmiczna będzie znacznie bardziej ograniczona [pod względem] częstotliwości i odstępów między orbitami” – potwierdził Ashbakher w wywiadzie dla Financial Times. „Rządy Europy wspólnie muszą brać w tym udział i dać europejskim dostawcom równe szanse”.

 

Teraz, według The Independent, po kolejnym uruchomieniu Starlink 2 grudnia br., ponad jedna trzecia wszystkich satelitów na orbicie Ziemi była pod kontrolą firmy Elona Muska. Niemcy wcześniej złożyły wniosek do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego o zezwolenie Starlink na wystrzelenie około 40 tys. satelitów. Rząd USA zezwolił już Muskowi na wystrzelenie 30 tys. satelitów. Miliarder planuje również ubiegać się o licencję w Indiach.

 

„Jest jedna osoba, która jest właścicielem połowy aktywnych satelitów na świecie. De facto to on ustala zasady. Reszta świata, w tym Europa, nie reaguje wystarczająco szybko ”- ostrzegł Ashbakher.

 

Dziennikarze Financial Times zauważają, że po wysłaniu ostatniej partii satelitów Starlink, SpaceX ustanowiło osobisty rekord w pomyślnym wystrzeleniu rakiet w ciągu jednego roku, tj. 27 rakiet. Firma Elona Muska kontroluje 37% (1.753 satelity z 4841) całkowitej liczby aktywnych satelitów na orbicie. Autorzy artykułu odnoszą się do danych CelesTrak.

 

Starlink konkuruje teraz z OneWeb, firmą wspieraną przez rząd Wielkiej Brytanii, w projekcie stworzenia megakonstelacji satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej w celu poprawy usług szerokopasmowych. Amazon Project Kupier i chiński rząd planują również wystrzelenie satelitów na orbitę blisko Ziemi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

CIEKAW JESTEM CZY ELEON

CIEKAW JESTEM CZY ELEON BEDZIE TAK SAMO CHĘTNY DO SPRZĄTNIĘCIA TEGO SYFU Z ORBITY , PO OKRESIE EKSPLOATACJI? BO JUŻ JEST PROBLEM W NIEMCZECH Z RECYCLINGIEM 1400 WIATRAKÓW , NIE WSPOMNĘ JUŻ O "CWANYM" NIEMIECKIM ZAANGAŻOWANIU PAŃSTW UNII I FINANSOWANIU PRZEZ UE, SPRZĄTANIA BAŁTYKU Z ZATOPIONEJ PRZEZ NICH CHEMII I PALIW , NA KOŃCU II WŚ .

Portret użytkownika Esteban

Krytykują Muska, za jego

Krytykują Muska, za jego kreatywność. ESA to skostniała republika leśnych dziadków. Gdyby ich było stać, gdyby posiadali takie możliwości technologiczne i gdyby się wreszcie dogadali między sobą, robiliby dokładnie to co Musk albo jeszcze więcej.

Skomentuj