Kategorie:
Wewnątrz cząstek pyłu z asteroidy Itokawa naukowcy odkryli niespodziewanie dużą ilość wody, która powstała dzięki wiatrowi słonecznemu. To może wyjaśniać jedną z tajemnic pochodzenia wody na naszej planecie. Opis badań na ten temat został opublikowany w czasopiśmie naukowym Nature Astronomy.
Większość badaczy zakłada, że woda pojawiła się na Ziemi po powstaniu planety, w wyniku długotrwałego bombardowania asteroid lub komet. Jednak żadna z tych teorii nie może wyjaśnić, dlaczego skład izotopowy wody na Ziemi jest niezgodny ze składem izotopowym wody znajdowanej na asteroidach, ani dlaczego, w przeciwieństwie do wielu innych planet skalistych, około 70% powierzchni Ziemi to woda.
Naukowcy zaproponowali wyjaśnienie jednego z tych problemów. Uważają, że niezwykły skład izotopowy wody na Ziemi wynika częściowo z jej słonecznego pochodzenia. Naukowcy doszli do tego wniosku podczas analizy fragmentów planetoidy Itokawa, którą japońska sonda Hayabusa dostarczyła na Ziemię w 2010 roku. Próbki te zawierały wiele cząstek pyłu, które uderzyły w powierzchnię asteroidy z kosmosu. Po zbadaniu składu górnej warstwy tych cząstek, która aktywnie oddziaływała z materią wiatru słonecznego, planetolodzy niespodziewanie odkryli wiele cząsteczek wody. Ich udział okazał się nawet większy niż w większości skał lądowych.
Jednocześnie pod względem składu izotopowego woda z planetoid okazała się bardzo zbliżona do tej, którą wydobywa się z głębokich skał płaszcza ziemskiego. Ta woda jest bardzo niepodobna do skał starożytnych asteroid chondrytowych. Według planetologów takie cząstki pyłu powinny spaść na starożytną Ziemię w dużych ilościach wraz z asteroidami i kometami, a udział w nich wody powinien być zauważalnie wyższy niż obecnie.
Dlatego zawarta w nich wilgoć, jak pokazują obliczenia naukowców, powinna w zupełności wystarczyć do wyjaśnienia rozbieżności w składzie izotopowym wody ziemskiej i asteroidowej. Odkrycie to wskazuje na możliwość wydobycia dużych ilości wody z pyłu na powierzchni Księżyca i innych pozbawionych powietrza ciał niebieskich w celu wytworzenia paliwa i innych zasobów. To znacznie uprości budowę baz na ich powierzchni.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj