Olaf Scholz nowym kanclerzem Niemiec

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Po kilku tygodniach negocjacji rządowych, znamy już nazwisko następcy Angeli Merkel, która po 16 latach sprawowania władzy, odchodzi z polityki.

Konsultacje w sprawie utworzenia nowego rządu trwały od 21 października, zatem nieco ponad miesiąc.

Zwycięzca wyborów do Bundestagu - partia SPD oraz ugrupowania: Zieloni i FDP - ogłosiły w końcu osiągnięcie porozumienia, w sprawie utworzenia nowego niemieckiego rządu.

We wtorek 23 listopada liderzy wyżej wymienionych partii, oficjalnie zakończyli proces dogadywania tego, kto obejmie konkretne stanowiska. W środę 24 listopada o godzinie 15, doszło do ogłoszenia nowego rządu.

Zdecydowano, że nowym kanclerzem zostanie Olaf Scholz z SPD. Nie jest to zaskoczenie, gdyż w odbywających się przed wyborami debatach, za każdym razem najlepiej oceniany był właśnie Scholz, którego w roli następcy Merkel widziało najwięcej obywateli Niemiec.

Tym samym ostatecznie dobiega końca rządzącej w Niemczech od 16 lat Angeli Merkel, która jeśli nie obejmie żadnej znaczącej funkcji międzynarodowej, najprawdopodobniej pożegna się z polityką.

Zagadką pozostaje to, czy podąży śladem Gerharda Schrödera, który po odejściu z urzędu kanclerza, zaczął robić karierę w rosyjskim biznesie energetycznym i od 2017 roku jest szefem rady dyrektorów w koncernie naftowym „Rosnieft”.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Tymodeusz

DW mówi, że rząd i opozycja

DW mówi, że rząd i opozycja się dogadali, że przez kryzys nie będzie nowych podatków.

A u nas? Co chwilę nowe.

Już wolałbym żeby mój ukochany Śląsk był w tych Niemczech. Rząd Niemiecki jest w tych czasach bardziej normalny od naszego. Wiecie czemu mówię, że w tych czasach (34-45)

Strony

Skomentuj