Starsze pary mają zsynchronizowane bicie serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rytm bicia serca, u wieloletnich małżonków, jest zsynchronizowany, gdy spędzają razem czas. O tej niezwykłej zależności, opowiedzieli niedawno naukowcy z University of Illinois, w ich najnowszym artykule w Journal of Social and Personal Relationships.

 

Naukowcy zrekrutowali 10 par heteroseksualnych w wieku 64-88 lat, które pozostawały w związku pomiędzy 14 a 65 rokiem życia. Przez dwa tygodnie, uczestnicy badania nosili bransoletkę, która mierzyła ich tętno. Czujniki umieszczone w ich domach, śledziły jak blisko siebie byli małżonkowie. Wieczorem, naukowcy dzwonili do uczestników i pytali o ich samopoczucie i relacje z partnerem przez cały dzień.

Okazało się, że gdy małżonkowie byli w bliskiej odległości od siebie, bicie ich serc było zsynchronizowane. Dostrzeżono również, że zwykle jeden z małżonków przyjmował funkcje "sercowego lidera". Wyniki wskazywały na związek między wyprzedzaniem, a opóźnieniem w synchronizacji tętna u jednego z partnerów w stosunku do drugiego. Badacze nie dopatrzyli się żadnej reguły w tym procesie.

 

Trudno jest ocenić jak głęboko idą te wzajemne zależności. Nie wiadomo zresztą, w jaki sposób synchronizacja tętna wpływa na fizjologię i zachowanie małżonków. Ze względu na małą liczbę uczestników badanie nie obejmowało porównań między parami. Pewnym jest natomiast to, że wraz ze starzeniem się par wzrasta ich współzależność. Nic w tym zresztą dziwnego, ponieważ często, z biegiem lat, stają się dla siebie głównym źródłem wsparcia fizycznego i emocjonalnego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Alvinos

"W największych miastach 27,4

"W największych miastach 27,4 proc. praktykuje regularnie, a odsetek niepraktykujących sięgnął 40,7 proc. Oznacza to, że czterech na dziesięciu mieszkańców Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Poznania nie ma żadnego kontaktu z Kościołem" - wynika z badania CBOS.

Stąd.

 

 

 

Portret użytkownika Esteban

Artykuł godny Matisa.

Artykuł godny Matisa. Rozumiem, że gdy jeden z małżonków posiada arytmię, lub inne schorzenie serca( bardzo czesta dolegliwość u ludzi w podeszłym wieku), drugi choćby był zdrowy, dopasowuje bezwiednie rytm serca do chorego? Ja bym poszedł jeszcze dalej i mówił o cudownych uzdrowieniach w przypadku, gdy chory synchronizuje się ze zdrowym. Ale jaja Biggrin

Skomentuj