NASA szuka pomysłów na reaktor księżycowy. Trzeba to zrobić na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Reaktor zostanie zbudowany na Ziemi, a następnie przeniesiony na Księżyc. Sprzęt powinien być dostarczony na Księżyc w pełni zmontowany, gotowy do eksploatacji i nie wymagający dodatkowych czynności montażowych.

 

Projekt powinien obejmować rdzeń reaktora zasilany uranem, system przetwarzania energii jądrowej w energię użytkową, system kontroli temperatury chłodzenia reaktora oraz system dystrybucji zapewniający co najmniej 40 kW ciągłej energii elektrycznej przez 10 lat pracy w środowisku księżycowym.

 

Reaktor musi być włączany i wyłączany bez pomocy człowieka. Transport do innego miejsca na Księżycu ma być prosty i wygodny. Reaktor nie może być za bardzo gabarytowy, aby mógł być przeniesiony przez każdy statek kosmiczny, tzn. zdecydują lekkość i małe wymiary.

 

Wystrzelony z Ziemi na Księżyc musi zmieścić się w cylindrze o średnicy 4 metrów i długości 6 metrów. Nie może ważyć więcej niż 6 tys. kilogramów. Propozycje należy składać do 19 lutego 2022. Złożono już 22 wnioski z różnych firm. Co do przedsiębiorstw nie ma specjalnych wymagań. Mogą one nawet nie należeć do branży kosmicznej. Eksperci uważają, że Księżyc coraz bardziej zbliża się do Ziemi, a w ciągu najbliższych 10 lat jego przestrzeń będzie aktywnie eksplorowana przez Ziemian.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

A czy "obce" promieniowanie

A czy "obce" promieniowanie może zaszkodzić czemuś co samo promieniuje ? Reaktor działa dlatego , że uran wypromieniowuje wysokoenergetyczne neutrony mające energię zdolną do rozbijania kolejnych atomów uranu w kontrolowanej reakcji łańcuchowej. 

Promieniowanie kosmiczne to głównie elektrony (promieniowanie rentgenowskie) i po części zjonizowane atomy różnych pierwiastków , więc nie mające wpływu na przebieg reakcji rozpadu atomowego w reaktorze uranowym. Ono szkodzi tylko organizmom żywym - tak jak nadmierna ilość prześwietleń.

Skomentuj