Stworzono pierwsze sztuczne genomowe DNA

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Japońscy biolodzy stworzyli pierwszy sztuczny genomowy DNA, który może się rozmnażać i rozwijać poza komórką. Naukowcom udało się uruchomić proces ekspresji genów i pozakomórkowej replikacji w DNA, utworzonym w systemie bezkomórkowym z kwasów nukleinowych i białek. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie ACS Synthetic Biology.

Zdolność do reprodukcji i rozwoju jest jedną z cech definiujących organizmy żywe. Do tej pory nie było możliwe stworzenie sztucznych materiałów o takich właściwościach. Aby sztuczny system molekularny, który może się rozmnażać i rozwijać się, działał. Informacja genetyczna zakodowana w DNA musi zostać przetłumaczona na RNA, ekspresja białek musi zostać uruchomiona, a cykl replikacji DNA z tymi białkami musi być utrzymany w systemie przez długi czas czas. Główna trudność polega na tym, że geny wymagane do replikacji DNA muszą jednocześnie pełnić swoje funkcje ekspresji.

 

Aby obejść ten problem, naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego pod kierownictwem profesora Norikazu Ichihashi, zamiast stosowanego przez żywe organizmy złożonego mechanizmu replikacji DNA, który wymaga dużej liczby genów, stworzyli sztuczny system replikacji z zaledwie dwoma genami – Enzym replikacji DNA Phi29 i rekombinaza Cre. Autorzy postawili hipotezę, że te dwa białka będą dobrze funkcjonować w niskich stężeniach i mogą ulegać ekspresji w wystarczających ilościach nawet w istniejących systemach translacji bezkomórkowych.

 

Stworzyli bezkomórkowy system transkrypcji-translacji, w którym byli w stanie dokonać translacji genów na białka i replikować oryginalny kolisty DNA za pomocą kolistego DNA, który zawiera dwa geny niezbędne do replikacji. Co więcej, z powodzeniem ulepszyli oryginalne DNA, zwiększając dziesięciokrotnie wydajność replikacji. Uruchomiony przez naukowców cykl replikacji DNA trwał 60 dni.

 

Naukowcy zauważają, że dodając geny potrzebne do transkrypcji i translacji do sztucznego DNA, który opracowali, mogą tworzyć sztuczne komórki, które mogą rosnąć autonomicznie, żywiąc się związkami o niskiej masie cząsteczkowej, takimi jak aminokwasy i nukleotydy.

W przyszłości takie komórki mogą być wykorzystywane do produkcji leków i żywności. Obecnie w technologii w tym celu stosuje się żywe mikroorganizmy. Autorzy uważają, że jeśli zostaną zastąpione sztucznymi programowalnymi komórkami, procesy staną się bardziej stabilne i sterowalne.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Sarkazm

Kiedy człowiek zacznie

Kiedy człowiek zacznie tworzyć byty kopiujące myśl Boga to będzie to jego koniec. DNA jest kodem Boga i tylko On potrafi w pełni świadomie się nim posługiwać. Zabawa kodem DNA to tak jakby siedmiolatkowi po kilku lekcjach programowania zezwolić na wprowadzanie poprawek np. do kodu windowsów. Jeśli takie zabawy nie zostaną ukrócone to czeka nas straszny koniec.

Portret użytkownika Kwazar

A NATURA mówi NIE Oj nie,nie

A NATURA mówi NIE Oj nie,nie i nie ! Możesz sobie kombinować ile chcesz ale TY nie wiesz jeszcze, o milionach mechanizmów co rządzą twoim bytem (niektórych NIGDY nie poznasz) .A ty sobie zbuduj potworka,boga i sobie w niego wierz A potem płaczecie że APOKALIPSA Cyli co ? Zasługujecie na nią ? Bo, to co podlega naturze, dąży do przetrwania.

Portret użytkownika Set

a po co mają o tym wiedzieć?

a po co mają o tym wiedzieć? Tak samo dobzi ludzienie chcą wiedzieć jak to jest kogoś skrzywdzić, tak samo jako gatunek powinni nie chcieć wiedzieć, jak to jest zniszczyć samych siebie.

//Musisz naprawdę mieć ostatnie zdanie? Nie zastanawia cię dlaczego? Co to o Tobie świadczy?

Portret użytkownika Quark

"Musisz naprawdę mieć

"Musisz naprawdę mieć ostatnie zdanie ?" - nie , nie muszę ale na tym polega dyskusja , że zadaje się czasem "niewygodne" pytania , prowokujące do szerszego spojrzenia na jakąś kwestię. 

To co Ty mówisz to stanowisko "inkwizycji" , która mówiła :nie pytaj , nie zastanawiaj się ,nie dociekaj - bóg tak chciał i koniec ! A im się ma szerszą wiedzę o świecie i prawach w nim obowiązujących tym łatwiej później rozwiązać jakiś problem i nigdy nie wiesz jaki to będzie problem i jaka wiedza się tu przyda.

Portret użytkownika Zn

To prawda, Do tego te ,

To prawda, Do tego te ,,pierdoły" są bardzo groźne. Jajogłowi wymyślili wprawdzie ,,kilka" praktycznych rzeczy ale są jak nóż,  użyteczni ale i niebezpieczni. Wszystko zależy od tego kto korzysta z owoców ich pracy a raczej nie sponsorują ich osobniki zdrowe na duchu i umyśle. Na tym etapie, bez ograniczeń etycznych, mogą być już tylko źródłem kłopotów dla całej ludzkości.

Skomentuj