Astrofizycy spekulują, że małe czarne dziury mogą uszkodzić Księżyc

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Kanadyjskiego Instytutu Astrofizyki Teoretycznej uważają, że księżyc ma wiele kraterów z małych czarnych dziur. Jeśli tak jest naprawdę, to pozwoli to człowiekowi zbliżyć się do zrozumienia natury tych obiektów kosmicznych, dziś mało zbadanych.

Naukowcy uważają, że roje czarnych dziur, supergęstych obiektów wielkości atomu, powstały po Wielkim Wybuchu. Podróżując w kosmosie, zaczęły się stopniowo rozprzestrzeniać i trafiły do Układu Słonecznego, gdzie według badaczy mogły „przebić” księżyc, tworząc na nim wiele kraterów.

 

Te obiekty kosmiczne mogą zderzyć się z innymi ciałami niebieskimi, w tym z naszą planetą. Jednak Ziemia okazała się dość dobrze chroniona, w przeciwieństwie do Księżyca, który ma bardzo cienką atmosferę. Naukowcy z Kanadyjskiego Instytutu Astrofizyki Teoretycznej uważają, że księżyce Neptuna czy Jowisza również mogły ucierpieć z powodu czarnych dziur.

Autorzy badania uważają, że udowodnienie istnienia tak maleńkich czarnych dziur może pomóc dowiedzieć się czegoś o ciemnej materii. Niektórzy astrofizycy spekulują, że ciemna materia może składać się z małych czarnych dziur, które powstały w wyniku fluktuacji gęstości we wczesnym Wszechświecie. Jeśli te czarne dziury naprawdę istnieją i odcisnęły swoje piętno na Księżycu, naukowcy będą mieli pośrednie dowody na istnienie ciemnej materii, która zetknęła się z jasną materią.

 

Naukowcy mają nadzieję, że przyszłe misje załogowe na Księżyc, w tym program Artemis NASA, pozwolą na bardziej szczegółowe odnalezienie i zbadanie kraterów księżycowych, aby potwierdzić lub obalić ich przypuszczenia dotyczące czarnych dziur.

 

Prace na ten temat opublikowano w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika diagnosta samochodowy

a no ma

a no ma

nie jestem naukowcem, swoją niewielką wiedzę czerpię z mniej lub bardziej poczytnych czasopism popularno naukowych, z tego co pamiętam czarne dziury mają tzw promieniowanie hawkinga.... przez co nieustannie tracą swoją masę....

taka czarna dziura może nie dotrzeć do powierzchni ziemi bo się anihiluje przy przelocie przez atmosferę,.... czy coś 

ale widocznie ty wiesz lepiej , napisz proszę wraz  z uzasadnieniem do pisma np. nature że tamci się mylą i wyjaśnij to ludzkości

podważ tę teorię, podziel się wiedzą doświadczeniami i obliczeniami które masz na poparcie swojej teorii -  chętnie tego poczytam

Portret użytkownika Quark

Niestety ale kontakt takiej

Niestety ale kontakt takiej mikro "czarnej dziury" z ziemską atmosferą spowodowałby jej całkowite "odessanie" - poprostu ten obiekt wchłonął by cały dostępny gaz a potem zderzając się z planetą dalej by wchłaniał ale już materię ziemską. Wyobraź sobie , że "czarna dziura" to magnes a atmosfera to pył żelazny i co się dzieje ? - magnes przyciąga coraz więcej pyłu. Oczywiście ten przykładowy magnes ma stałą siłę przyciągania i szybko by się "najadł" ale "czarna dziura" ma to do siebie , że im więcej chłonie materii tym większą siłą grawitacji oddziałuje i tego procesu nie da się zatrzymać .

Skomentuj