Japońscy naukowcy wynaleźli „neutralizator” do wymazywania pamięci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Grupie naukowców z Uniwersytetu w Kioto udało się to, co wcześniej wydawało się możliwe tylko w filmach o facetach w czerni. Po raz pierwszy naukowcom udało się wymazać wspomnienia z mózgu żywej osoby. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane w czasopiśmie Science.

 

Specjaliści z Uniwersytetu w Kioto wynaleźli system neurooptyczny, który może manipulować wspomnieniami. Został z powodzeniem przetestowany na myszach laboratoryjnych. Naukowiec Akihiro Goto skomentował: „W Men in Black agenci wymazują wspomnienia błyskiem światła. Zrobiliśmy coś podobnego”.

 

Naukowcy wykorzystali światło do dezaktywacji białek potrzebnych do LTP, specjalnego rodzaju aktywności nerwowej, która pomaga wzmocnić pamięć. Głównym z tych białek jest kofilina. Wpływa na synapsy w korze mózgowej i jest bardzo ważny dla tworzenia pamięci długotrwałych.

 

Eksperci wstrzyknęli do mózgów myszy wirus związany z adenowirusem (AAV), powszechnie używany do dostarczania genów. Został sprzężony ze zmodyfikowanym białkiem cofillin i markerem fluorescencyjnym. Pod wpływem światła wirus uwalniał aktywny tlen, który dezaktywował pobliskie związki.

 

W ten sposób naukowcy pracowali nad hipokampem, regionem mózgu odpowiedzialnym za przechowywanie wspomnień. Nauczyli mysz pewnych czynności, ale po napromieniowaniu hipokampu gryzoń stracił pamięć o nabytych umiejętnościach. W rezultacie naukowcy odnotowali utratę wspomnień z badanego zadania, porównując efekt z błyskiem światła z neutralizatora pamięci w filmach „Faceci w czerni”.

 

Autorzy zasugerowali, że nowe dane uzyskane podczas eksperymentu pomogą w leczeniu szeregu zaburzeń psychicznych, w tym choroby Alzheimera i schizofrenii.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika b@ron

taaa... pomoże w leczeniu

taaa... pomoże w leczeniu shizofrenii i alzhaimera, problem w tym że obie te choroby w większości polegają na "nietrzymaniu pamięci" tak że efekt murowany... kolejne noble zostaną przyznane a w praktyce nic się nie zmieni...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Namaste

Są rzeczy, o których dobrze

Są rzeczy, o których dobrze byłoby zapomnieć. Na przykład jeśli ktoś ma niesłuszne wyrzuty sumienia (poczucie winy lub cokolwiek innego) spowodowane jakimś wydarzeniem, to jeśli zapomni o tym wydarzeniu, to i wyrzuty sumienia przestaną istnieć. O albo depresja spowodowana odejściem partnera. Gdyby udało się wymazać tego partnera z pamięci, to powrót do zdrowia mógłby być natychmiastowy. Nie wiem, czy jest to możliwe, ale gdyby było i gdyby podejść do tego etycznie, to korzyści byłyby spore. 

Co do polepszenia pamięci, to też się nad tym pracuje. Jednym z prekursorów był bułgarski psycholog i neurolog Georgi Łozanow. Stworzył on metodę efektywnego uczenia się, którą nazwał sugestopedią. Nie znam tej metody, ale znam techniki pamięciowe, takie jak np. pałac pamięci i to faktycznie działa. 

Bóg we mnie pozdrawia Boga w Tobie. 

Portret użytkownika ronin

tylko teoretycznie bo to

tylko teoretycznie bo to gdzies tam w glebokiej podswiadomosci moze zostac a potem nie wiadomo skad problemy po za tym moze istniec cos takiego jak pamiec duszy a wtedy tego nie da sie juz skasowac. te eksperymenty to bladzenie slepego po omacku jedno co wiadomo to ze jest prawo pewne i niezmienne: "nic w przyrodzie nie ginie."

Skomentuj