Holandia wprowadza lockdown, choć większość populacji jest zaszczepiona

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Mimo wyszczepienia ok. 85% dorosłej populacji, Holandia wprowadziła lockdown. Rząd zastanawia się również nad dodatkowym restrykcjami wobec osób niezaszczepionych. Jednak czy szczepienia mogą w ogóle zakończyć pandemię?

 

Lockdown w Holandii wszedł w życie w sobotę i potrwa trzy tygodnie, choć będzie mógł zostać przedłużony, a nawet zaostrzony. Wszystko przez rekordową liczbę nowych zakażeń. W czwartek w ciągu doby potwierdzono 16 364 nowych przypadków zakażeń. Około 85% dorosłych obywateli zostało w pełni zaszczepionych.

 

Holenderski lockdown polega na zamknięciu barów, restauracji i sklepów z podstawowymi towarami od godziny 20:00. Z kolei sklepy i usługi uznane za "nieistotne", takie jak salony fryzjerskie, będą zamykane już o godzinie 18:00. Ograniczono również spotkania w domach do czterech gości, a imprezy sportowe będą odbywać się tylko w zamkniętych pomieszczeniach. Rząd zaleca, aby pracownicy przeszli na pracę zdalną.

"Mieliśmy nadzieję, że dzięki szczepieniom przeciwko Covid-19 nie będziemy musieli tego robić, ale widzimy tę samą sytuację w całej Europie" - powiedział premier Mark Rutte.

Władze Holandii mają podjąć decyzję nad wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń dla niezaszczepionych. Jednak to sklepy i hotele miałyby decydować, czy będą dostępne również dla niezaszczepionych z negatywnym testem, czy też będą przyjmować wyłącznie zaszczepionych i ozdrowieńców.

 

Na dyskryminację osób niezaszczepionych mają się zdecydować władze Austrii. Już od 15 listopada mają wejść w życie nowe obostrzenia. Rząd nie podał jeszcze szczegółów, ale może wprowadzić ograniczenia podobne do tych, które obowiązywały w zeszłym roku. Jeśli tak będzie, od poniedziałku niezaszczepieni Austriacy będą mogli wychodzić z domu tylko raz dziennie i tylko w pilnej potrzebie, np. do sklepu na zakupy. Aktualnie niezaszczepionym nie wolno wchodzić m.in. do barów i restauracji.

Kanclerz Alexander Schallenberg twierdzi, że restrykcje uderzające w osoby niezaszczepione mają chronić prawa zaszczepionych. Rząd zdecydował o dyskryminacji około 35% obywateli, którzy nie przyjęli dotychczas ani jednej szczepionki. A dzienna liczba nowych zakażeń mocno wzrosła na przestrzeni ostatnich kilku tygodni.

 

Tymczasem w Norwegii, gdzie w pełni zaszczepionych jest około 70% obywateli, rząd nie zamierza wprowadzać nowych ograniczeń - przynajmniej na dzień dzisiejszy, choć dobowy przyrost liczby zakażeń w tym kraju był w piątek niemal największy od początku epidemii. Ostatnie obostrzenia zostały w Norwegii zniesione pod koniec września.

 

Praktycznie wszystkie kraje stawiają na szczepienia i dawki przypominające. Jednak mimo zaszczepienia przeważającej części populacji, sytuacja epidemiczna wciąż jest zła. Izrael, na którym wzoruje się wiele państw, jakiś czas temu mówił o możliwości wprowadzenia czwartej dawki "przypominającej". Do przyjmowania czwartych dawek nastawiane jest już m.in amerykańskie i polskie społeczeństwo.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Właśnie radio podało , że

Właśnie radio podało , że wyzionoł ducha Kamil Durczok (prezenter telewizyjny) mając zaledwie 53 lata .. nie wyglądał na chorego , więc pewnie szczepionka pomogła mu się przenieść na "łono Abrahama" , a mógł sobie legalnie przechorować covid-a ...

Portret użytkownika dd

Gdzie logika - jak wzrasta

Gdzie logika - jak wzrasta liczba zachorowań to skraca się czas kiedy można wykonać zakupy - czyli zagęszcza się liczbę ludzi robiących zakupy w czasie. Inna kwestia - w niektórych sklepach wielkopowierzchniowych zamykano niektóre drzwi tak żeby jak najwięcej osób przechodziło przez jedyne otwarte drzwi - znowu zagęszczenie tym razem na małej powierzchni. Takich przykładów zachowania zaprzeczającego logicznym działaniom jest wiele.

Portret użytkownika baca

covidioci się poszczepili a

covidioci się poszczepili a teraz mają lockdown... bo jak sama nazwa wskazuje downów trzeba trzymać pod zamknięciem...

inaczej czystokrwistych mogą kolcem pozarażać...

nawet mi ich nie szkoda - im szybciej zdechną tym dla wszystkich lepiej...

 

Portret użytkownika keh

Chwila to ilu tam jest

Chwila to ilu tam jest zaszczepionych? "... Mimo wyszczepienia ok. 85% dorosłej populacji, Holandia..." i  ".... Rząd zdecydował o dyskryminacji około 35% obywateli, którzy nie przyjęli dotychczas ani jednej szczepionki ...co daje nam 120% chyba .....Coś tu się nie zgadza...

Dyskusja to wymiana argumentów i własnych poglądów. Możesz się z nimi zgadzać lub nie. Ale jeżeli potrafisz tylko bluzgać, wyzywać i siać zamęt, rozważ karierę w Antifie. Bo tu jej nie zrobisz Wink

Strony

Skomentuj