Kategorie:
W koloniach pszczół miodnych na całym świecie występuje wiele różnych chorób. Znajduje to odzwierciedlenie zarówno w przemyśle rolniczym, jak i różnorodności owadów i ekosystemów, w których pełnią one ważne funkcje. Najnowsze badania pokazują, jak szybko zmieniające się warunki pogodowe podczas kryzysu klimatycznego wpływają na zachorowalność roi.
Po zbadaniu stanu kolonii pszczół w Wielkiej Brytanii zespół badawczy kierowany przez ekspertów z Uniwersytetu w Newcastle doszedł do ważnych wniosków dotyczących związku między chorobą pszczół a klimatem. Naukowcy odkryli, że wraz ze wzrostem temperatury wzrosła podatność pszczół na choroby wywoływane przez pasożytnicze roztocza Varroa. Prawdą jest również odwrotność. Przy chłodniejszej pogodzie, tj. zwłaszcza podczas obfitych opadów i wiatrów, częstość występowania maleje.
Dane uzyskano na przykładzie ponad trzystu tysięcy rodzin pszczelich. Badania wykazały, jak zmienia się dynamika rozmieszczenia sześciu najgroźniejszych chorób pszczół w zależności od warunków pogodowych i temperatury.
Związek między chorobami pszczół a pogodą znany jest od dawna. Jednak praca brytyjskich naukowców pogłębia i uzupełnia istniejące informacje. Sami eksperci zauważają, że badanie pomoże w przewidywaniu dynamiki chorób pszczół w kontekście zmian klimatycznych.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
Skomentuj