Teleskop Hubble znów nie działa, a NASA nie wie dlaczego

Kategorie: 

Źródło: NASA

Teleskop Kosmiczny Hubble ma kolejne problemy. NASA przyznaje, że urządzenie nie działa od 25 października i nie wie do końca, co jest przyczyną najnowszej awarii. Agencja kosmiczna pracuje nad rozwiązaniem usterki z nadzieją, że Hubble będzie mógł jeszcze pracować przynajmniej do rozpoczęcia misji jego następcy - Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

 

 

Pierwsze oznaki problemów wystąpiły już 23 października, gdy pokładowe instrumenty naukowe Teleskopu Kosmicznego Hubble'a wydały kody błędów, wskazujące na utratę określonego komunikatu synchronizacyjnego. Reset instrumentów pomógł, ale tylko na chwilę - 25 października wydane zostały kolejne kody błędów, wskazujące na wielokrotne utraty komunikatów synchronizacyjnych. Efektem tego było automatyczne przejście instrumentów w tryb bezpieczny.

 

Zespół Hubble'a zajmuje się obecnie analizą obwodów jednostki sterującej, która generuje komunikaty synchronizacji i przekazuje je do instrumentów. NASA chce w jakiś sposób obejść problem np. poprzez wprowadzenie zmian w oprogramowaniu, aby sprawdzić utracone komunikaty i zrekompensować je bez przełączania instrumentów w tryb bezpieczny.

Źródło: NASA

Zespół chce również przywrócić do działania instrument Advanced Camera for Surveys (ACS) i rozpocząć gromadzenie danych naukowych z pomocą tego urządzenia. Ten konkretny instrument napotyka najmniej komplikacji w przypadku utracenia komunikatów.

 

Na dzień dzisiejszy agencja NASA nie jest pewna, jak bezpiecznie rozwiązać ten problem. Przypomnijmy, że ostatnia usterka pojawiła się w czerwcu 2021 r., ale teleskop ostatecznie naprawiono i wrócił do pracy. Naukowcy mają nadzieję, że Teleskop Kosmiczny Hubble, choć ma już 31 lat, wytrzyma do czasu rozpoczęcia misji najnowszego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który już oczekuje w Europejskim Porcie Kosmicznym Kourou w Gujanie Francuskiej. Teleskop ten może zostać wysłany na orbitę jeszcze w tym roku.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Plićka

Misja teleskopu Jamesa Webba

Misja teleskopu Jamesa Webba będzie ostatnią w dziejach badań kosmosu przez człowieczka, bo to urządzenie dostrzeże coś co całkiem wywróci ludzkość do góry nogami, spowoduje całkowity chaos i wielką panikę i będzie początkiem zagłady naszego gatunku, który zresztą i bez tego obecnie wkroczył już na ścieżkę samozagłady.

Portret użytkownika muchomorowyczlowiek

pwiedz to tesli

pwiedz to tesli

matrix jest zbudowany na bazie trojek dlatego tesla mowil ze jak zrozumiesz cyfry 3, 6, 9 czestotliwość i wibracje to mozesz tworzyc niesamowite rzeczy

teraz powiedz tesli ze jest baranem co wierzy w przesądy 

statanisci tez to wiedza dlatego urzywaja wielokrotnosci 3 a ludzi zniechecili do powenych cyfr wmawiajac im ze to cyfry djabielskie bo dobrze wiedza ze to dziala i latwiej cos stworzyc na bazie trójek 

Portret użytkownika Quark

Czym innym jest zrozumienie

Czym innym jest zrozumienie matematyki kosmosu (wszechświata) bo wszystko podlega jej prawom a czym innym są zwykłe zabobony jak ta numerologia i doszukiwanie się szatana w każdej szóstce , podobnie jest z astrologią i łączeniem zjawisk jak ruchy planet z wydarzeniami na ziemi. Czubki widzą szatana nawet w symbolu przegladarki "google" .. A ja Ci powiem tak , możesz nawet cały dom wytapetować szóstkami i absolutnie to nic nie zmieni ani nic złego się nie stanie. 

Plastry w pszczelich ulach też mają idealny kształt sześciokąta , kostli brukowe (trelinki) są sześciokątne , niektóre kryształy mają też taki kształt itd. i co teraz we wszystkim siedzi "diabeł" ?? 

Portret użytkownika emel

FakeNewsClickbait wrote:

FakeNewsClickbait wrote:
 mają go zamienić z Webbem który ma polecieć na jego miejsce
Teleskop Hubble'a krąży po niskiej orbicie wokół Ziemi (na wysokości ok. 540 km). Teleskop Webba nie będzie orbitował wokół Ziemi. Będzie krążył w okolicach tzw. punktu L2, aby silne źródła promieniowania podczerwonego (Słońce, Ziemia, Księżyc), które negatywnie mogą wpływać na obserwacje w tym paśmie miał po jednej stronie. W ten sposób, dzięki rozwijanej osłonie można odizolować instrumenty naukowe od tych źródeł. 

Skomentuj