100 krajów zobowiązało się do zaprzestania wylesiania do 2030 r.

Image

Źródło: tg

Ponad 100 liderów, reprezentujących 85% światowych zasobów leśnych, zobowiąże się do powstrzymania wylesiania do 2030 roku, co jest „ważnym krokiem” w walce ze zmianami klimatu.

 

Kraje, w tym Brazylia, Rosja, Kanada, Kolumbia, Indonezja i Demokratyczna Republika Konga podpisują wspólne porozumienie w tej sprawie podczas COP26.

 

Zgodnie z umową 12 krajów zobowiązało się do przekazania 12 miliardów dolarów w latach 2021-2025 na pomoc krajom rozwijającym się, w tym na rekultywację gruntów i eliminację zagrożenia pożarowego. Dodatkowe 700 milionów dolarów zostanie przeznaczone na wsparcie rdzennej ludności w ochronie lasów i umocnieniu jej praw na terenach leśnych.

 

Ogłaszając „niezwykłą umowę” na COP26 premier Boris Johnson powiedział:

 

„Te wspaniałe, życiodajne ekosystemy są płucami naszej planety i mają zasadnicze znaczenie dla naszego przetrwania. Dzięki dzisiejszym bezprecedensowym obietnicom będziemy mieli szansę zakończyć długą historię ludzkości jako zdobywcy natury i zamiast tego stać się jej strażnikiem”.

 

Lasy odgrywają kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi, pochłaniając ogromne ilości dwutlenku węgla z powietrza i zapewniając żywność, pracę i dom. Jednak aktywiści i zwolennicy ochrony środowiska twierdzą, że świat traci lasy w oszałamiającym tempie. Co dwie sekundy znika las wielkości boiska do piłki nożnej z powodu rolnictwa, urbanizacji, pożarów i leśnictwa. Według jednej z inicjatyw monitorowania wylesiania, świat stracił w zeszłym roku 258 tys. kilometrów kwadratowych lasów. To większy obszar niż cała Wielka Brytania.

 

Dyrektorzy ponad 30 instytucji finansowych również zobowiążą się do zaprzestania inwestowania w działania związane z wylesianiem.

 

Ostatnie takie zobowiązanie, Deklaracja w sprawie lasów, podpisana w 2014 r., obiecuje zmniejszenie o połowę wylesiania i odtworzenie co najmniej 150 milionów hektarów lasów do 2020 r. Mimo szerokiego rozgłosu w momencie podpisywania, żaden z celów deklaracji nie został osiągnięty.

 

Ponadto od tego czasu niszczenie pierwotnych lasów deszczowych ogólnie wzrosło, zgodnie z opublikowanym w październiku sprawozdaniem z postępów we wdrażaniu Deklaracji.

 

0
Brak ocen

Wolska zapewne tez?:)

Radunia kolo Ślezy wyglada jak leb imbecyla Glapinskiego i uzebienie Guta- lysoszczerbata:)

Lasi nikna z tygodnia na tydzien, jade w gory i nie poznaje lokacji!

No ale niemce u siebie nie tna.. tna tu.

 

0
0

Dodane przez Heinrich2 (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Minusują poj.by, które nie widzą co się dzieje. Na podlasiu i kurpiach lasy powycinane w pień. Zostawiają dla niepoznaki jakieś wąskie paski przy drogach a dalej gołe pola. U nas w mieście pakują na pociągi ogromne ilości drewna.

0
0

Dodane przez Heinrich2 (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Nie myśl Jasiu lasów pierwotnych z lasami gospodarczymi. Bo tak jak tobie należy się pisanie banualuków, tak las gospodarczy jest pod piłę. 

0
0

Bo ktoś musi przestać wylesiać, aby nadal wylesiać mógł ktoś....

0
0

Do 2030?! Do 2030 to oni zdążą wypierdolić większość drzew z lasów. W moich okolicach do jakiego lasu nie wejdę to 90% drzew oznaczonych pod wycinkę... Taki plan powinien zostać wprowadzony od przyszłego roku, najlepiej od zaraz, w ten czas może to jakoś pomoże. 

0
0

Jest to kolejny element doktryny "nie będziesz miał niczego". Z różnych stron - i z ust rodzimych użytecznych idiotów, i z organów unijnych dochodzą słuchy, że transformacja w ramach Agendy 2030 ma obejmować także zmianę "polityki leśnej". W praktyce - jestem pewien, że będzie oznaczało to całkowite uniemożliwienie wycinek właścicielom w ich prywatnych lasach a także ubicie takich instytucji, jak Lasy Państwowe. Precedens ze wstrzymaniem koniecznych wycinek w Białowieży, przez unię, już był - to już daje wyobrażenie o tym, co się może dziać.

Dla naszego kraju - to będzie oznaczać zaprzepaszczenie dorobku wielu pokoleń leśników. Mało krajów w środkowej i zachodniej Europie może poszczycić się tak dużą lesistością i tak dobrze utrzymanymi lasami jak nasze (co nie znaczy, że i naszych lasów nie dotykają poważne problemy).

0
0

„Grobem otwartym jest ich gardło, językiem swoim knują zdradę, jad żmijowy pod ich wargami” – (List do Rzymian 3:13)

„Ostre jak u węża ich języki, a jad żmijowy pod ich wargami” – (Księga Psalmów 140:3)

0
0

Dodane przez Esteban (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Wiesz... Jest taka zasada którą każdy mądry rozumie. Polega ona na tym że jeśli się nie zgadzasz z czyjąś wypowiedzią, to argumentujesz to merytorycznie, zamiast rzucać puste stwierdzenia typu "Ależ ty jestes głupi"...

0
0

Do 2030 roku??? BUHAHAHA!!! *ROFL*

Przy tym tempie deforestacji które jest obecnie, faktycznie zaprzestaną wycinać... Bo już nie będzie co wycinać! *fool*

 

0
0