Pumeks wulkaniczny grozi zamknięciem elektrowni jądrowej w Japonii

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Japoński urząd ds. jądrowych podaje, że ogromna ilość pumeksu dryfującego w południowo-zachodnich wodach kraju może mieć wpływ na elektrownie jądrowe w głębi kraju.

 

Ishiwatari Akira, członek Urzędu Dozoru Jądrowego, powiedział na regularnym spotkaniu w środę, że kamienie mogą wpływać na przepływ wody używanej do chłodzenia reaktorów jądrowych.

 

Pumeks jest wyrzucany na brzeg na wybrzeżu prefektury Okinawa i regionu Amami prefektury Kagoshima. Nastąpiło to w wyniku erupcji podwodnego wulkanu w pobliżu łańcucha wysp Ogasawara na Oceanie Spokojnym w sierpniu.

 

Ishivatari powiedział, że kamienie prawdopodobnie zostaną przeniesione na główną wyspę Japonii, Honsiu, i wezwał urzędników do przygotowania się na te okoliczność. Władze twierdzą, że nagromadzony pumeks i inne przedmioty mogą zatkać sprzęt używany do pobierania wody morskiej do chłodzenia reaktorów jądrowych.

 

Obecnie planuje się ocenić wpływ kamieni na urządzenia i systemy w miarę rozwoju sytuacji i zobaczyć, jak radzą sobie z tym operatorzy elektrowni jądrowych. Urzędnicy dozoru jądrowego wcześniej rozważali skutki pojawienia się pumeksu, omawiając ogólny wpływ wulkanów na elektrownie jądrowe.

 

Warto przypomnieć, że elektrownia Rutenberg w południowym mieście Aszkelon w Izraelu prawie zatrzymała się po tym, jak w 2015 r. odkryto tysiące meduz, zatykających układ chłodzenia elektrowni.

 

Robotnicy usiłowali usunąć ogromną inwazję meduz. Po kilku godzinach udało im się skutecznie wyczyścić system. Miejmy nadzieję, że pumeks uwolniony przez podwodną erupcję w sierpniu nie spowoduje kolejnej katastrofy nuklearnej, takiej jak Fukushima w Japonii i na całym świecie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

To niech sobie zamontują przy

To niech sobie zamontują przy wlocie rury ssącej cyklonowy filtr odśrodkowy i po kłopocie , nic się wtedy niczym nie zatka. Powierze zasysane do silników w silnie zapylonych strefach się tak oczyszcza a przecież współpracujące ze sobą wrażliwe mechanizmy potrzebują znacznie wyższego stopnia czystości czynnika roboczego niż jakaś tam chłodnica. Doskonale wiedzieli gdzie żyją i jakie niespodzianki może im natura zaserwować , więc skąd te zdziwienie i brak odpowiedniego zabezpieczenia ?

Portret użytkownika Obserwator12345789

No tak, bo przeciez kto by

No tak, bo przeciez kto by sie spodziewał, że przy tak newralgicznej infrastrukturze doplyw wody powinien byc filtrowany na wiele sposobów... Czasem sie zastanawiam w jaki sposób Japończycy stali sie potega technologiczna...

Portret użytkownika Dość bełkotu

A no stali się, w

A no stali się, w przeciwieństwie do Polaków którzy znają się na wszystkim, od lotów w kosmos do konstrukcji elektrowni atomowych. Tylko jakimś cudem nikt z Polaków nie potrafi takiej elektrowni zbudować. Tacy wszyscy geniusze a kupują węgiel z Rosji po zawyżonych cenach.

Portret użytkownika Quark

To nie jest kwestia - umie /

To nie jest kwestia - umie / nie umie - tylko woli politycznej do wydania odpowiedniej decyzji i sfinansowania takiej inwestycji. Elektrownia atomowa nie jest czymś "abstrakcyjnym" i wielce skomplikowanym - przeciwnie to prosta rzecz . Jedyne co ją odróżnia od tej węglowej to reaktor zamiast pieca . Mamy w Polsce przecież kilka pracujących reaktorów atomowych wykorzystywanych do innych celów jak produkcja izotopów dla medycyny , badania naukowe itp. Ale jak się ma wieczne problemy z domknięciem budrzetu , splatą długów i wiecznie utrudniającą wszystko pseudo-opozycją oraz "zawieruchą dziejową" z migrantami , wojnami hybrydowymi i innymi zamachami oraz nagonką na CO2 i strachem przed atomem - to na myślenie o elektrowni atomowej już ani czasu ani pieniędzy nie starcza . Zobacz tylko ilu jest przeciwników "atomizacji" ?

Portret użytkownika Dość bełkotu

Prosta rzecz...  Nie ma w

Prosta rzecz...  Nie ma w Polsce trchnologii która by pozwoliła na budowę nowoczesnego reaktora. Sam proces projektowy to 10 lat, budowa następne 10. Elektrownia atomowa to jedna z najbardziej skomplikowanych projektów konstrukcyjnych na londzie jakie wymyślił człowiek. Polskie firmy mogą co najwyżej zbudować infrastrukturę drogową. Sasin już obiecał budowę, PO też obiecywało. Wyszło jak zawsze. Wola polityczna była.Kosztowo nie opłacało się to nikomu. Teraz już jest za późno w przeddzień kryzysu energetycznego

Skomentuj