Rotacja Ziemi nagle przyspieszyła - rozważa się wprowadzenie ujemnej sekundy!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jak zauważył portal LiveScience, 28 najszybszych dni Ziemi (od 1960 r.) miało miejsce w 2020. Ziemia wykonała wówczas obroty wokół własnej osi, o kilka milisekund szybciej niż przeciętnie. Konsekwencją takiego stanu rzeczy, może być konieczność ustanowienia „ujemnej sekundy przestępnej” w następnej dekadzie.

Średnio każdy dzień na Ziemi zawiera 86 400 sekund. Obrót naszej planety, nie jest jednak doskonały i zmienia się nieznacznie cały czas, w zależności od ruchu jądra, oceanów i atmosfery. Universal Coordinated Time (UTC), oficjalna międzynarodowa metoda pomiaru czasu, opiera się na zegarze atomowym, który mierzy jego upływ na podstawie ruchu elektronów w atomach schłodzonych do zera absolutnego. Zegary atomowe są precyzyjne i niezmienne.

 

Gdy obrót Ziemi i zegary atomowe przestały być ze sobą zsynchronizowane, badacze wiedzieli że dzieje się coś niespotykanego. Kiedy czas astronomiczny, oparty na obrocie Ziemi, odbiega od UTC o więcej niż 0,4 sekundy, przeprowadza się korektę w postaci „sekundy przestępnej”. Czasami sekundy przestępne były dodawane, ostatnio wydarzyło się to na sylwestra 2016 roku. Od 1972 roku, naukowcy dodawali sekundę przestępną co około 18 miesięcy.

 

W międzynarodowym pomiarze czasu nigdy nie było jednak ujemnej sekundy przestępnej. Dopiero rok 2020 wywołał taką konieczność. W tym roku, rotacja Ziemi przyspieszyła, bijąc rekord najkrótszego dnia, ustanowiony w 2005 roku. Najkrótszy dzień w 2020 roku, miał miejsce 19 lipca, kiedy planeta zakończyła swój obrót o 1,4602 milisekundy szybciej niż średnio.

 

Pierwsza połowa 2021 roku była wciąż dość szybka, a średnia długość dnia wyniosła 0,39 milisekundy mniej niż w 2020 roku. Od 1 lipca do 30 września dni wydłużyły się średnio o 0,05 milisekundy więcej niż w 2020 roku. Oznacza to, że Ziemia nie przyspiesza już swojego obrotu, choć nadal kręci się szybciej niż przeciętnie. W oparciu o obecne tempo, za około 10 lat, możemy potrzebować ujemnej sekundy przestępnej. Ostateczna decyzja należy do International Earth Rotation and Reference Systems Service (IERS) w Paryżu.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika werfwe

piszecie bzdury, nie czas nie

piszecie bzdury, nie czas nie jest atomowy. idealnym miernikiem upływu czasu są zegary rozsiane na całym globie i sa to rózne zegary. także mechaniczne. nie mamy sposobu poznania dokładnego czasu, co najwyżej jego upływu względem innego zegara. 

dla chetnych proponuje poszukac wykładu p. Bajtlik-a o czasie

Portret użytkownika Quark

A co to według Ciebie jest

A co to według Ciebie jest "dokładny czas" ?? Przecież jego upływ zawsze tylko odmierzamy względem jakiegoś przyjętego punktu odniesienia co jednak nie zmienia faktu , że obecnie ludzkość potrafi go odmierzać z niezwykłą precyzją i dokładnością . Nie istnieje coś takiego jak czas bezwzględny . To co my mierzymy to czas słoneczny i planetarny związany bezpośrednio z ruchem tych obiektów , a czego objawem jest istnienie stref czasowych . I nic to nie szkodzi , bo jedyne do czego nam "czas" jest potrzebny to określenie położenia wydarzeń w przeszłości i wyznaczanie ich miejsca w przyszłości - czyli krótko mówiąc do orientacji przestrzennej .

Portret użytkownika Alvinos

Zdjęcia Ziemii są robione

Zdjęcia Ziemii są robione przez satelitę DSCOVER znajdującego się w punkcie równowagi między Słońcem a Ziemią, który robi zdjęcia w 3 kolorach które są pobierane co 30 sekund, dzięki czemu widzimy spójny kolor, czasami widać te 3 kolory w których satelita wykonuje zdjęcia - tu.

Filmiczek

 

 

Portret użytkownika Dymek

Chiny,

Chiny,

Tama Trzech Przełomów

Przemieszczenie po uruchomieniu zapory 40 mld ton wody spowodowało mierzalne, choć nieistotne w praktyce, skutki dla obrotu Ziemi: oś obrotu przechyliła się nieco, przesuwając biegun geograficzny o 2 cm, a doba wydłużyła się o 0,06 mikrosekundy, itp itd

Strony

Skomentuj