Do 2060 roku energia słoneczna może zasilić połowę Chin

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według nowego badania opublikowanego we wtorek, energia słoneczna może zaspokoić 43,2 procent chińskiego zapotrzebowania na energię elektryczną w 2060 roku. Cena energii, wynosiłaby tam wówczas mniej niż 2,5 centa za kilowatogodzinę.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Massachusetts, Uniwersytetu Tsinghua, Uniwersytetu Renmin w Chinach w Pekinie i Uniwersytetu Nankai w Tianjin opracowali zintegrowany model do oceny potencjałów i kosztów fotowoltaiki słonecznej w latach 2020–2060 w Chinach. Szczegóły ich ustaleń, zostały omówione w badaniu opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Science.

Zespół zintegrował koszty inwestycji i szybkość zmian technologicznych, aby przedstawić konkurencyjność kosztową energii słonecznej w stosunku do energii węglowej, na przestrzeni kolejnych lat. Kluczowe w tej przemianie, są systemy magazynowania energii, które pozwolą wygładzić wahania energii słonecznej. Tylko wtedy, możliwe jest zintegrowanie jej z siecią, w celu zaspokojkenia zapotrzebowania na energię elektryczną.

 

Naukowcy po raz pierwszy dowiedli, że fizyczny potencjał fotowoltaiki, obejmujący liczbę paneli słonecznych, które można zainstalować i ile energii słonecznej mogą wygenerować jest wystarczający. Następnie wykazali jej konkurencyjność kosztową. Ceny energii słonecznej, byłyby równe lub niższe od obecnych cen lokalnej energii węglowej. Ta przewaga kosztowa, oznacza że ​​Chiny mogą zainwestować w pojemność magazynową, taką jak akumulatory, i nadal opłacalnie dostarczać 7,2 petawatogodziny lub 43,2% ogólnokrajowego zapotrzebowania na energię elektryczną do 2060 roku.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika mariw

No dobra, a gdzie go będą

No dobra, a gdzie go będą magazynować? Bo wszystkie te artykuły opierają się o moc dostępną w dzień. Tzn, zapotrzebowanie Chin to 100, fotowoltaikia wytwarza 50, tyle tylko że w dzień. To o zachodzie słońca wszystkie elektrownie start żeby to uzupełnić? 

Portret użytkownika Quark

Słyszeli , słyszeli ...

Słyszeli , słyszeli ... Przecież baterie słoneczne się nagrzewają a powietrze je chłodzi , więc nikt tam nie zmarznie . Bo sprawność tych paneli to w najlepszym razie 25% , reszta zamienia się na ciepło . A w najlepszym razie zbilansuje to nadmierne nagrzewanie powietrza przez pozostałą infrastrukturę , jak dachy , ulice , miasta itd. Zauważ też , że nawet pod tymi bateriami słonecznymi nie jest ciemno - bo część światła jednak przez nie przenika . 

Skomentuj