Najnowsze odkrycie może doprowadzić do stworzenia szczepionki przeciwko opryszczce

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy odkryli ważne nowe szczegóły dotyczące mechanizmu infekcji wirusem opryszczki pospolitej. Teraz, gdy rozumieją, w jaki sposób wirus infekuje zdrowe komórki i namnaża się, naukowcy mogą wreszcie stworzyć długo oczekiwaną szczepionkę. Opryszczką pierwszego typu, według szacunków WHO, zarażonych jest 2/3 mieszkańców świata.

Wirus opryszczki pospolitej typu 1 powoduje gorączkę na wardze, a także może wywołać opryszczkę narządów płciowych. Według szacunków WHO 67% światowej populacji w wieku poniżej 50 lat jest zarażonych HSV-1. Oprócz ciągłych nawrotów i wyniszczających objawów wirus opryszczki pospolitej może powodować rzadkie, ale poważne powikłania, w tym ślepotę i zapalenie mózgu, i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem demencji.

 

Wiadomo, że HSV-1 rozprzestrzenia się poprzez atakowanie mechanizmów molekularnych zakażonych komórek ludzkich. Do replikacji wirusa wymagane są białka. Na przykład kinazy przyczepiają małą etykietę do białka, które kontrolują, podczas gdy fosfatazy, przeciwnie, usuwają je. W celu przeprogramowania metabolizmu komórkowego wirusy często przejmują kontrolę nad tymi białkami. Obecnie o wychwytywaniu kinaz wiadomo znacznie więcej niż fosfataz, dlatego naukowcy postanowili zbadać mechanizmy tych ostatnich.

 

Okazało się, że ważną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa odgrywa białko pUL21, które wiąże fosfatazy i inne białka komórek gospodarza. Następnie naukowcy postanowili dowiedzieć się, co sprawia, że pUL21 ma tak uniwersalne właściwości, które pozwalają na wychwytywanie kilku różnych białek jednocześnie. Eksperymenty wykazały, że przyczyna ma kształt przypominający elastyczny i sztywny sznurek, tj. jeden koniec pUL21 wiąże się z fosfatazą, a drugi z innym białkiem, łącząc je. W rezultacie fosfataza zaczyna kontrolować to drugie białko, wspierając produkcję kopii wirusa - wyjaśniają naukowcy.

„Dzięki zrozumieniu, w jaki sposób białka wirusowe oddziałują z białkami komórek gospodarza, możliwe jest stworzenie szczepionek i leków przeciwko opryszczce” – tłumaczą eksperci.

To odkrycie jest ważnym krokiem w kierunku opracowania skutecznej szczepionki.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Namaste

Na opryszczkę, ale tez na

Na opryszczkę, ale tez na ukąszenia komarów, by szybko pozbyć się swędzenia, jak i wszelakie wypryski i syfy na ciele dobra jest pasta do zębów. Ale musi to być pasta kredowa, żelowe się do tego nie nadają. W Rossmannie można kupić pastę o nazwie Prokudent. Do mycia zębów nie polecam, ale do pozbycia się wyprysków jest idealna, a jej cena to coś koło 3 złote. Im ta pasta starsza, tym lepiej działa, bo szybciej zasusza. Swędzenie po ukąszeniu komara przestaje być odczuwalne po maksymalnie 30 minutach od posmarowania, a czasami wcześniej. 

Bóg we mnie pozdrawia Boga w Tobie. 

Portret użytkownika baca

dziwnego masz boga który każe

dziwnego masz boga który każe pastą do zebów z rossmana smarować ślady po komarach...

mój Perun ma inną technikę- pastą do zębów myjemy zęby a nie komary, a jak komar ma zamiar ugryźć to się kapciem rozsmarowuje komara... rozsmarowany komar szybko się zasusza...

 

 

Portret użytkownika czesio i muchy

opryszczka to efekt brudnych

opryszczka to efekt brudnych rąk i grzebania przy ryju czyli dotyka brudasów a kobiety ją dostają częsciej jak robią loda jakiemuś brudasowi ale zdarza się że facet też dostaje po lodach zrobionemu koledze ! myjcie się dziewczyny bo nie znacie dnia ani godziny , myjcie się chłopaki bo wam śmierdzą ptaki !

Portret użytkownika Quark

Minusy dostałeś za prostacką

Minusy dostałeś za prostacką i chamską wypowiedź a nie za prawdę . Bo to , że wirus opryszczki może się tak przenosić nie daje nikomu prawa do szufladkowania wszystkich nim zarażonych . A wcale nie jest powiedziane , że sam go nie masz ... tylko jest chwilowo nieaktywny a jak się uaktywni to do której grupy się zaliczysz ?? 

Portret użytkownika antidot

Opryszczka jest wynikiem

Opryszczka jest wynikiem działania wirusa o nazwie HERPES. Metoda jego likwidacji jak i wielu innych patogenów jest już dawno w użyciu. Vega Test sobie z tym radzi bez większych problemów.
Kilka sesji i po sprawie. Wystarczy się zainteresować alternatywnymi metodami leczenia, to nie trzeba będzie pierdołami się zajmować i odkrywać Ameryki po raz któryś z kolei.

Strony

Skomentuj