Naukowcy rozwiązali problem recyklingu tworzyw sztucznych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Produkcja i stosowanie tworzyw sztucznych stało się poważnym problemem środowiskowym, ponieważ plastik rozpada się na mikrocząsteczki i przenika do zbiorników wodnych na całej planecie.

Grupa badaczy z Niemiec, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych stworzyła model, który ich zdaniem całkowicie wyeliminuje emisje gazów cieplarnianych z produkcji plastiku do 2050 r., a także znacznie usprawni proces jego recyklingu. 

 

Produkcja tworzyw sztucznych przyczynia się też do zmian klimatu ze względu na gazy emitowane podczas procesu produkcyjnego. W ramach badania ekolodzy przeanalizowali ponad 400 prac naukowych i stworzyli własną analizę.

 

Ich zdaniem połączenie różnych technologii, w tym recyklingu, przetwarzania biomasy i wychwytywania dwutlenku węgla, doprowadzi do produkcji tworzyw sztucznych przy zerowej emisji gazów cieplarnianych.

 

Zakład, który będzie przetwarzał plastik, będzie również w stanie ograniczyć emisje dwutlenku węgla ze spalania. Oszczędności związane z globalnym wprowadzeniem tego modelu wyniosą około 288 miliardów dolarów rocznie.

 

Produkcja tworzyw sztucznych, jednego z najbardziej wszechobecnych materiałów wytwarzanych przez człowieka, odpowiada obecnie za 6% światowego zużycia ropy i oczekuje się, że w ciągu najbliższych 30 lat wzrośnie do prawie 20%.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

W Polsce jest opracowana i

W Polsce jest opracowana i zakazana technologia uzysku paliwa z każdego plastiku w ilości 1kg plastiku / 1 litr paliwa w cenie niższej od produkcji z ropy . Niestety , jest nakaz składowania na śmietnikach plastiku z największej produkcji czyli wszystkich plastików samochodowych tak więc jak pisałem wcześniej za masakrę środowiska na świecie odpowiadają rządy wszystkich krajów a nie obywatele .

Portret użytkownika BG-OG

PRZYPOMINAM EKOTALIBOM, ŻE 35

PRZYPOMINAM EKOTALIBOM, ŻE 35 LAT TEMU DARLI RYJA, ŻEBY NIE SPRZEDAWAĆ W PAPIEROWYCH TORBACH I "ZAWINIĘTE" W PAPIER ,BO TRZEBA CHRONIĆ LASY, A PLASTIKOWE TOREBKI TO ZBAWIENIE DLA PLANETY. I CO? I DZIŚ ZNOWU WRACA SIE DO PAPIEROWYCH TOREB, A TORBY PLASTIKOWE ZJADAJĄ NP. ŻÓŁWIE I DELFINY.

I TAK SAMO BĘDZIE, Z DZIŚ PROMOWANYMI JAKO EKOLOGICZNE , AUTAMI NA BATERIE. BATERIE ZASYFIĄ ŚWIAT, OCEANY I WODY GRUNTOWE , BO BEDĄ JE ZAKOPYWAĆ NA POTĘGĘ W ZIEMI, LUB TOPIĆ W OCEANACH. BO RECYCLING TEGO BADZIEWIA JEST NIEOPŁACALNE EKOLOGICZNIE I EKONOMICZNIE. ALE TO TAJEMNICA POLISZYNELA, WIĘC CICHO-SZA !!!

Portret użytkownika Rumcajs

niech zgadnę - depopulacją? 

zdublował się wpis więc jeden zmienię i napiszę to co mi zaświatało w głowie 30 lat temu :) 

Dlaczego jak jest tyle milionów ton plastyku to nie robią z tego plastyku np. cegieł o specjalnejbudowie do budowania czegokolwiek?

Przecież takie cegły by były super fajnym pomysłem, zwłaszcza jak by były przeźroczyste trochę - światło by mogło wpadać przez ściany do pomieszczeń i człowiek czy zwierzęta w stajni - czuły by się zwyczajnie lepiej Wink

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Portret użytkownika Quark

A choćby dlatego , że te

A choćby dlatego , że te tworzywa są bardzo łatwo palne . Po drugie żeby cokolwiek z takich odpadów wyprodukować trzeba zużyć MNÓSTWO wody , bo rozdrobniony "plastik" wpierw trzeba dokładnie umyć zanim się go ponownie przetopi - inaczej się nie sklei . Po trzecie takich cegieł nie otynkujesz niczym a po czwarte musiały by te klocki być łączone na wcisk a nie na zaprawę , no i całość będąc bardzo lekką konstrukcją nie zapewniała by stabilności . 

Ale największy problem to sortowanie tworzyw (z butelkami jest łatwo) bo różnych gatunków "plastików" nie da się łączyć - a żadna maszyna tego nie rozróżni .

Portret użytkownika dobra rada

"Ich zdaniem połączenie

"Ich zdaniem połączenie różnych technologii, w tym recyklingu, przetwarzania biomasy i wychwytywania dwutlenku węgla, doprowadzi do produkcji tworzyw sztucznych przy zerowej emisji gazów cieplarnianych."

A skąd wezmą energię do tych procesów? 

Podpowiem: z elektrowni.

Portret użytkownika Quark

Produkcja tworzyw sztucznych

Produkcja tworzyw sztucznych nie zużywa ropy naftowej , ponieważ "plastiki" wytwarza się zagospodarowując węglowodory odpadowe przy produkcji paliw płynnych . Są to gazy i ciecze , z którymi nie ma co zrobić i musiałyby być spalane .

Skomentuj