Niemieckie koncerny motoryzacyjne planują gigantyczne redukcje zatrudnienia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Z Niemiec dopływają niepokojące pracowników branży motoryzacyjnej informacje o tym, że najwięksi producenci aut, mają w planach zwolnienia dziesiątek tysięcy osób.

Kryzys w niemieckiej branży motoryzacyjnej trwa od słynnej afery "Dieselgate", ale został znacząco pogłębiony przez spadającą sprzedaż nowych samochodów, z powodu pandemii COVID-19.

Właśnie dlatego firmy planują głębokie restrukturyzacje.

Dodatkowym czynnikiem jest przestawianie się na produkcję aut elektrycznych, by spełnić założenia UE, dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Produkcja pojazdów elektrycznych wymaga mniejszej liczby pracowników, ponieważ jest w nich montowana mniejsza liczba elementów, niż w przypadku tradycyjnych samochodów z silnikami spalinowymi.

Z informacji, które podały niemieckie media wynika, że Volkswagen planuje zwolnić w ciągu kilku lat co najmniej 20 tysięcy osób, choć najnowsze wypowiedzi prezesa zarządu tej firmy sugerują, że może to być nawet 30 tysięcy ludzi.

Także o 20 tysięcy pracowników, ma zostać zredukowane zatrudnienie w należących do Volkswagena fabrykach Audi.

Mercedes i BMW również zwolnią z pracy w swoich zakładach po 30 tysięcy ludzi.

Wszystko po to, aby zaoszczędzić pieniądze i przestawić się na inny profil produkcji aut, bardziej konkurencyjny z modelem, w jakim funkcjonuje należąca do Elona Muska - Tesla - która właśnie otwiera gigantyczną fabrykę swoich elektryków pod Berlinem i może bardzo mocno namieszać na europejskim rynku motoryzacyjnym.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Król Pindoli

To że w Unii europejskiej nie

To że w Unii europejskiej nie będzie można kupić auta spalinowego to chyba nie oznacza że nie można go sprzedać poza unia, ani że nie można go produkować prawda? Dla mnie to jeden wielki pic ten pseudo problem z klimatem, tak samo jak covid.
Zaraz nadejdą czasy że będziemy jeździć do Białorusi po nowe spalinowki o ile nie zabronią ich rejestracji

Portret użytkownika baca

pierdolenie... fabryki

pierdolenie... fabryki samochodów stają na całym świecie z wyjątkiem Polski, bo w Polsce nie ma co stawać - to jasna strona kryzysu...

ta druga jeszcze jaśniejsza jest taka ze to nie z powodu tematu zastępczego jakim jest brak chipów ale z powodu sztucznego zamykania fabryk w chinach. żydokomuna słynie z komisarzy, sekretarzy oraz braków prądu...

tak więc prądu nie ma i fabryki stoją i nie produkują chipów - to wersja dla ubogich umysłowo, bo prawdziwa jest zupełnie inna:

nowych samochodów się nie sprzedaje bo BANKI NIE DAJĄ SZCZEPANOM KREDYTÓW... banki mają przecież baze danych - wiedzą wiec - kto jest zaszprycowany - i taki desperado choćby się zesrał nigdzie na nowe auto nie otrzyma kredytu - bo bank nie jest głupi i bank wie że szczepan za rok góra dwa padnie i nie spłaci nowego samochodu...

to tyle w temacie a jak ktoś nie wierzy niech się zaszczepi albo wyśle szczepana do banku po kredyt na samochód - nie żeby wziąść ale żeby się przekonać że żaden szczepan nie otrzyma kredytu na samochód...

szczepan to gatunek ginący i nawet jeśli gdzieś osiągnął przewagę nad populacją niezaszczepionych to statystyki szybko powrócą do normy jak się rozpocznie wielkie wymieranie szczepanoceńskie... a po nim zdrowi znowu będą wiekszością...

niemcy mogli postawić na hulajnogi - ten sport motoryzacyjny ma przyszłość - we francji oprócz pasów dla autobusów drogi się pozwężało dla rowerów a wkrótce będą obok nich ścieżki dla deskorolek i dla hulajnogi i dla inwalidów na hulajnogach Smile

 

Portret użytkownika Lommo

Prefabrykaty metali dla

Prefabrykaty metali dla przemysłu podrożały 200 - 300% , energia elektryczna dla przemysłu podrożała 100% na razie. Marże na produkcji przemysłowej są w gruncie rzeczy minimalne. Zakłady produkcyjne podzespołów wolą tymczasem wstrzymać produkcję i nawet płacić postojowe ludziom niż dokładać jeszcze więcej do prowadzenia działalności produkcyjnej. A pracownicy najmowani z agencji jak Ukraińcy to w ogóle nie kosztują nawet postojowego tylko poszli na zieloną trawkę. Gdyby odbiorca komponentów przystał na podwyżki od dostawców to ile by musiała poszybować cena gotowego auta. Sporo firm ogranicza lub wstrzymuje produkcję i liczy na spadek cen surowców. Prawdopodobnie jest to daremna nadzieja bo doświadczenie historyczne pokazuje spadki już raz wywindowanych cen jeżeli następują to tylko w przypadku światowej recesji , credit crunchu, gwałtownej zwyżki stóp procentowych. Ale wtedy ten spadek cen surowców nie ma już żadnego znaczenia bo popyt i tak wtedy kompletnie siada. Ot po prostu gospodarki krajowe i światowa będą musiały przejść na model niedoboru. I będzie jak za komuny że raz kupiony towar będzie eksploatowany i naprawiany możliwe najdłużej. Sam chciałem w końcu zezłomować 20 letnią obrabiarkę, i kupić nową ale ceny europejskich wyrobów może z wyjątkiem bułgarskich mi nie odpowiadały, ten bułgarski wyrób nie do końca spełniał moje oczekiwania. Chińskiej obrabiarki będącej hitem sprzedaży na całym świecie kurwy celne mi nie wpuściły z powodu obecności polski w UE i wymaganego certyfikatu EU. I tak Chińczyk był w porządku i oddał hajsy i zapłacił za shiping zwrotny. I po prostu musiałem posiadanego grata rozkręcić na części pierwsze i naprawić. Jebany niemiecki serwis nie chciał mi nawet sprzedać części bo prywatnym nie sprzedają. No na szczęście Rosjanie w internecie wrzucili instrukcje jak naprawić i nawet dorobić części. I chodzi jak nowa. A inne obrabiarki to jak się popsują to już znalazłem filmiki z Ameryki Łacińskiej gdzie bieda ale ludzie zaradni i sami potrafią zrobić takie maszyny i wyroby ze szok. No ale chyba w tej całej obecności w Unii europejskiej nie chodziło o to aby cofać się do gospodarki niedoboru jak za komuny i jeszcze wyrabiać jakieś samoróbki techniczne jak za Bieruta. Tak że od początku wiedziałam że z tej obecności w uni to ostatecznie urodzi się bieda i od początku głosowałem przeciw wejściu do unii.

Portret użytkownika maggi

Teoria o kredytach dla

Teoria o kredytach dla szczepionych b. ciekawa, a co z zakupami dla firm ? Czy firma też dała sobie wbic igłę i gdzie ?  W samochód dostawczy czy w komputer szefa ?

Firma ma środki których musi sie pozbyć po to żeby nie płacić podatku od dochodu, firma z plikiem banknotów biegnie do autoryzowanego dilera i okazuje się że samochodu ni ma. A może przyczyna jest taka że wszyscy to robią i dlatego  towaru zabrakło ?

Portret użytkownika Cyryl

Jest luka w twojej teorii

Jest luka w twojej teorii Baco o bankach. Otóż wielu szczepanów wzieło już kredyty i to mieszkaniowe i wiele innych kredytów mieszkaniowych na wiele lat. I co za dwa lata banki padną... ponieważ nikt nie spaci im kredytów a ceny domów i mieszkań spadną. 

Tymczasem teorii o szczepionkach jest wiele.

A najbliższa prawdy jest taka, że chodziło o wyeliminowanie emerytów, ponieważ to oni w ponad 90% zostali zaszczepieni i to im oferuje się kolejne trzecie czy czwarte dawki tego preparatu. Ta szczepionka także ma w większym stopniu nas osłabić abyśmy nie dożyli emerytury. Jednak taki cel ma większość szczepionek.

Wbrew temu co się twierdzi oni tworzą spiski wobec nas nie mając żadnego wyższego celu tylko działają niczym bakterie czy pasożyty, czyli działają aby chronić swój własny interes niszcząc przy okazji swego żywiciela czyli nas i samych siebie. Oni działają na zasadzie "jeść ciasteczko i mieć ciasteczko".

Co do tych elektrycznych aut, to jak ładowanie baterii nie będzie poniżej 15 minut a zywotność baterii nie zostanie podwyższona trzykrotnie (dziś bateria elektrycznego auta działa 8 lat) to mało kto będzie kupował elektryka prywatnie. A ludzie zaczną szukac pracy bliżej lub tam gdzie są połaczenia autobudowe lub kolejowe. Co bedzie powodowało, że wielu formom zacznie brakowac pracowników.

Koncerny pozornie zyskają, ponieważ będą miały wielu ludzi do pracy. Jednak ci ludzie zaczną się buntować i jednoczyć, ponieważ zostanie im zabrana możliwość zmiany pracodawcy. Zapewne do miłych obyczajów licznowania dyrektorów i pracowników stanowisk kierowniczych, jak to było kiedyś. Przypominam kiedyś nasza milicja czy ZOMO było naprawdę brutalne a policja 2 RP to już całkiem i na skutek buntów robotniczych gineło setki robotników a władze uginały się i tak pod rzadaniami robotników. Dziś mamy policje bardzo łagodną, ponieważ ludzie mają możliwość zmiany miejsca pracy. 

Brak możliwości zmiany miejsc pracy zrobi z zakładów pracy jakie szykują Koncerny więzienia. Jak słusznie zauwałyć redaktor Ziemkiewicz na skutek konfliktu socjalizmu z kapitalizmu zwycięsko wyszedł feudalizm. A w feudaliźmie jak uczy nas historia oficjalna, bunty pańszczyźnianych chłopów to była norma. Zresztą wielkie fabryki, gdzie robotnik nie może zmienić miejsca pracy to jest system feudalny ponieważ robotnik niczym pańszczyźniany chłop jest przywiązany do miejsca pracy. Więc tak naprawdę XIX wiek jak i XX i XIX to była po prostu zamiana właścicieli systemu feudalnego, z szlachty na burżuazje przeważnie tę żydowską. Feudalizm tak naprawdę został zakomuflowany i teraz jest on wprowadzany na skalę globalną... przez osoby które są na poziomie bakterii i pasożytów nie rozumiejąć jego skutków i łudząc się, że on się nie załamie.

Pozdraiwam Smile

 

Strony

Skomentuj