NASA ogłosiła dzień testu systemu "ochrony planetarnej"

Kategorie: 

Źródło: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

NASA oficjalnie ogłosiła datę rozpoczęcia misji mającej na celu zmianę ścieżki lotu asteroidy. Będzie to pierwszy test technologii, która pewnego dnia może być potrzebna do uratowania Ziemi. Misja statku kosmicznego Double Asteroid Redirection Test (DART) wystartuje wcześniej niż planowano. Zgodnie z deklaracjami NASA dojdzie do tego już 23 listopada 2021 roku.

 

DART będzie pierwszą demonstracją techniki impaktora kinetycznego. Statek wążacy około 500 kg, uderzy w asteroidę z prędkością 6 km/s, zmieniając prędkość jej orbitowania wokół planetoidy Didymos o około 0,4 milimetra na sekundę. Taka różnica jest praktycznie niezauważalna, jednak naukowcy uważają, że będzie na tyle znacząca, aby można było zmierzyć efekty technologii DART, za pomocą ziemskich teleskopów.

Impaktor, wystartuje na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Po oddzieleniu od rakiety nośnej system uda się w ponad roczny rejs. Wtedy uderzy on w jedną z dwóch asteroid, które należą do układu binarnego Didymos. Impaktor DART zderzy się z księżycem o nieoficjalnej nazwie „Didymoon”, który posiada około 165 metrów średnicy. 


Impaktor, znajdzie się wówczas w odległości 11 milionów kilometrów od Ziemi, co umożliwi obserwacje za pomocą teleskopów naziemnych i radaru planetarnego w celu pomiaru zmiany pędu księżyca. NASA, zapewnia że Didymos nie jest asteroidą przecinającą orbitę Ziemi i nie ma możliwości, aby eksperyment odchylenia mógł zagrozić naszej planecie.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Ta asteroida mknie z

Ta asteroida mknie z prędkością ok. 6.000 m/s a oni zamierzają tym uderzeniem zmniejszyć ją o 0.0004 m/s - no faktycznie "da się" to zmierzyć . Strata czasu i pieniędzy na taki eksperyment . 

Portret użytkownika emel

Da się zmierzyć. Celem misji

Da się zmierzyć. Celem misji jest podwójny układ planetoid, w którym mniejszy obiekt (o średnicy ok. 160m) krąży wokół drugiego większego obiektu (o średnicy 780m). Dzięki obserwacjom trwającym już wiele lat (także radarowym przy użyciu niedawno zniszczonego radioteleskopu w Arecibo) mamy dośc dokładne dane o tym układzie. W szególności zmierzony dokładnie okres obiegu mniejszego ciała wokół tego większego. Wynosi on 11.92 godz. Po uderzeniu impaktora w ten mniejszy obiekt, jego prędkość faktycznie zmieni się o ułamek procenta, być może nie do wykrycia bezpośrednio, natomiast powinno to wpłynąć w zauważalny sposób na okres obiegu: powinien się on zmienić o kilka minut.

Jeśli po uderzeniu faktycznie zaobserwujemy taką zmianę, będzie to znaczyło, że ten pomysł działa.

 

Tutaj źródło i więcej informacji: https://www.nasa.gov/planetarydefense/dart

Skomentuj