Życie na dużych wysokościach zmniejsza ryzyko udaru

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dane zebrane przez 17 lat od ponad 100 000 pacjentów z udarem, utworzyły podstawę dla badania nad tym zaburzeniem. Naukowcy, zbadali odsetek zgonów i hospitalizacji z powodu udaru mózgu, u osób mieszkających na czterech różnych wysokościach n.p.m. Wyniki eksperymentu, zostały opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Physiology.

 

Badanie zostało przeprowadzone w Ekwadorze, a więc kraju znanym z dużych dysproporcji w wysokości terenu. Naukowcy, wykazali w nim, że osoby żyjące na dużych wysokościach, rzadziej doświadczają udaru lub umierają z jego powodu. Ten efekt, jest najlepiej widoczny na wysokości od 2000 do 3500 metrów. Główny autor badania i profesor na Universidad de las Americas, Esteban Ortiz-Prado, stwierdził, że główną motywacją do pracy naukowców było zwiększenie świadomości problemu, który jest mało zbadany. Ponad 160 milionów ludzi na całym świecie, żyje na wysokości ponad 2500 metrów. Mało który zespół badawczy miał okazję zbadać ich podatność na poszczególne dolegliwości.

Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną w Ekwadorze od 2001 do 2017 roku. Następnie ocenili wskaźniki hospitalizacji i zgonów z powodu udaru wśród osób, które żyły na 4 różnych wysokościach - na małej wysokości (poniżej 1500 metrów), na umiarkowanej wysokości (1500-2500 metrów) oraz na dużych wysokościach (od 2500 do 3500 metrów). Jako bardzo duże wysokości przyjęto wartości od 3500 do 5500 metrów.

 

Wyniki pokazały, że ludzie żyjący na wysokościach od 2500 metrów, mieli tendencję do późniejszego doświadczania udaru mózgu niż ci, którzy żyli na niższych wysokościach. Ludzie, którzy mieszkali na na wyżynach, nie tylko nie byli hospitalizowani tak często jak ludzie z obszarów nizinnych, ale rzadziej umierali z powodu udaru mózgu. Ten konkretny efekt ochronny, był jednak bardziej typowy dla wysokości od 2000 do 3500 metrów i powyżej.

 

Badacze nie są pewni, dlaczego wysokość wywiera tak duży wpływ na zdrowie ludzi. Pojawiły się sugestie, że ze względu na indywidualne przystosowania do mniejszej ilości tlenu w powietrzu, ich ciała chętniej nabywają nowe naczynia krwionośne, co oznacza, że ​​szybciej „leczą” uszkodzenia związane z udarem. Ponadto, ich układ naczyniowy w mózgu może być bardziej rozwinięty i to pomaga im w pełni wykorzystać cały zużywany przez nich tlen. Teoretycznie, może to uchronić przed najgorszymi skutkami udaru.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Sprawa jest prosta , im ktoś

Sprawa jest prosta , im ktoś wyżej mieszka tym większy wysiłek wkłada w przemieszczanie się bo jego układ krwionośny musi zwiększyć wydajność by dotlenić ciało , a po drugie ci ludzie żują kokę (!) , która najwyraźniej ma też leczniczy wpływ na krwiobieg. Gdyby porównano wyniki tych badań z góralami w Polsce (którzy koki w życiu nie widzieli) to wtedy jej wpływ nie zaburzałby statystyk w tym badaniu.

Portret użytkownika baca

szukaja wyjscia z matni, bo

szukaja wyjscia z matni, bo piloci po szczepionce padają na potęgę...

zdrowym nakazano szczepienia więc się pozwalniali a chorym nie pozwalają latać z uzbrojeniem, bo w wojskowych samolotach no tak się składa nie ma drugiego pilota żeby przejąć stery jak pierwszy skrzepnie...

efekt jest taki że na dzień dzisiejszy usa może zaatakować islamska eskadra na motolotniach bo obrona przeciwlotnicza jest kompletnie sparaliżowana Smile

pytanie tylko po co ktoś miałby atakować usa?

wyzwalać z niewoli afroamerykańskich murzynów których cały świat szczerze nienawidzi?

czy obrabować ich z zatrutej żywnosći GMO po której nawet kozy zdychają i puchną?

na dziś osama mógłby na wielbłądzie rozpędzić się i uderzyć w biały dom, bo tylko paru nieuzbrojonych szczepanów tam pilnuje obejścia i wybiegu barana obamy...

 

Skomentuj