W październiku spodziewany jest szczyt aktywności dwóch rojów meteorów jednocześnie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W najbliższych dniach na nocnym niebie będzie można obserwować aż dwa roje meteorów. Chodzi o Draconidy i Orionidy, które osiągną maksymalną aktywność odpowiednio 8 i 21 października.

Jako pierwszy szczyt aktywności osiągną Drakonidy, które rozpoczną się od 6 do 10 października. Astronomowie zalecają rozpoczęcie obserwacji wieczorem 8 października, tuż po zachodzie Słońca i przed północą. W różnych latach, w ciągu godziny mieszkańcy Ziemi mogli obserwować od 20 do 500 meteorów wylatujących z promienistego strumienia w konstelacji Draco.

 

Meteory z roju Drakonidów są czerwonawe i bardzo powolne, ta cecha pomaga odróżnić prawdziwy deszcz meteorów od przypadkowych bolidów powstających z zabłąkanych kosmicznych skał. Podczas maksimum Drakonidów, Księżyc,który właśnie przekroczył fazę nowiu, nie zakłóci obserwacji meteorów. Warunki do obserwacji będą sprzyjające.

 

Z kolei deszcz meteorów z roju Orionidów rozpoczyna się corocznie 2 października i potrwa do 7 listopada. Został nazwany na cześć konstelacji Oriona, w której znajduje się jego promień. Naukowcy przypisują ten strumień zdarzeniom o średniej sile, dającym do 20 meteorów na godzinę. W nocy 22 października rój osiągnie maksymalną intensywność.

 

Meteory z roju Orionidów są dość szybkie i często zostawiają widoczne ślady na niebie. Zazwyczaj są one białe, ale czasami trafiają się meteory czerwone, niebiesko-zielone, żółte i pomarańczowe. W okresie maksimum Orionidów Księżyc jest blisko fazy pełni  i znacząco zakłóci obserwacje meteorów, dlatego warunki do obserwacji Orionidów w 2021 r. są niekorzystne.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Z tego samego powodu , z

Z tego samego powodu , z którego co rano budzisz się o poranku bo ziemia się obraca i znów masz dzień - zjawisko cykliczne . A skoro ziemia krąży po orbicie wokół słońca to co w tym dziwnego , że wciąż o tej samej porze wpada na tą samą "chmurę" kosmicznych drobin , które zachaczają o naszą orbitę ? Wokół słońca krążą też komety , które zostawiają owe drobiny przecinając tor ziemskiej orbity - proste ? 

Portret użytkownika baca

"Astronomowie zalecają

"Astronomowie zalecają rozpoczęcie obserwacji wieczorem 8 października, tuż po zachodzie Słońca i przed północą"

kurwa, admin ty tak nam te "porady dla rolników" podajesz serio?

przecież ja zawsze obserwowałem kosmos w południe - jak jest słońce i wszystko bardzo dobrze widać...

to tak jak z żoną.... rolnik przecież nie na wsi ale w polsacie szuka żony jak nie ma w tefałenie...

 

Skomentuj