Ponad 320 zniszczonych budynków! Erupcja na wyspie La Palma może potrwać jeszcze wiele tygodni

Kategorie: 

Źródło: Jonni Walker (Copernicus EMS, Sentinel-1)

Strumienie lawy z wulkanu Combre Vieja powoli przesuwają się w kierunku wybrzeża. Zgodnie z najnowszymi szacunkami, żywioł pochłonął już 320 budynków, oraz wymusił ewakuację ponad 6000 osób. Wysokość pióropusza wulkanicznego, utrzymuje się na wysokości 4,2 km.

 

Trwająca erupcja, wciąż sieje spustoszenie na kanaryjskiej wyspie La Palma. Ujęcia dostępne w mediach społecznościowych, ukazują przerażający obraz lawy wdzierającej się do dawnych domostw. Eksperci obawiają się, że erupcja może trwać jeszcze kilka tygodni. Jak narazie, nie zgłoszono jakichkolwiek strat w ludziach.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Kilka tygodni - to mało, aby

Kilka tygodni - to mało, aby udowodnić spisek - powodujący "ocieplenie klimatu" w postaci "kija hokejowego". Temperatura (na onym kiju), zaczęła rosnąć- równolegle z oczyszczaniem powietrza, ze smogu - powodującego "oziębienie klimatu" jakie miało miejsce - od 1945 r. Żeby obniżyć (na jakieś 5-7 lat) temperaturę o 1°C (bo taka jest wysokość "kija") , konieczne jest wyemitowanie do stratosfery 60 mln ton SO2*. A dzienna emisja Combre Vieja, wynosi ok 10 tys ton.
* - tyle wyemitował w 1783 r islandzki wulkan Laki
W 1970 r, same USA emitowały rocznie 32 mln ton SO2, a w 2020 r -1,820 mln ton

Portret użytkownika Quark

Każdy kij ma dwa końce ! I w

Każdy kij ma dwa końce ! I w tym przypadku wyemitowanie do atmosfery 60 mln. ton SO2 spowodowałoby wytworzenie ok. 100 mln ton H2SO3 - kwasu siarkawego , który pod postacią kwaśnego deszczu skutecznie zabijałby roślinność i zakwaszał oceany . To właśnie dlatego dymy z elektrowni i elektrociepłowni oczyszcza się z tego gazu (SO2) , żeby nie dopuścić do powstawania niszczącego wszystko kwaśnego deszczu . 

Portret użytkownika demodemo

Witam. Oceniam to jako

Witam. Oceniam to jako PAZERNOŚĆ .

Obejrzałem powyższy film - skala tragedii ludkiej olbrzymia ale .... czy musiała dotknąć tych ludzi ?

Na zdjęciu widok prawie całej wyspy i co rzuca się w oczy !? Z lewej strony najwyższy szczyt wyspy , szczyt wulkaniczny oceniając po rzeźbie zbocz - najmłodsza część poerupcyjna wyspy - niezarośnięta , jałowa. Po prawej górotwór poerupcyjny , starszy , porośnięty częściowo.  A w środku !!! Ogromna wyrwa , dziura w górotworze skierowana na południowy-zachód i to właśnie z tej wyrwy wycieka lawa i spływa . Skąd ta dziura - otóz kiedyś , na pewno bardzo dawno  temu ( nie wyszukiwałem informacji ) nastąpil tam wybuch piroplastyczny i część wyspy po prostu wyleciała w powietrze. Dlaczego wybuch piroplastyczny - analizując  zdjęcie i wyspę na mapie najwyższy szczyt powstał poprzez erupcję zalewając lawą dookoał siebie. Spowodowało to samozakorkowanie się wulkanu. Najsłabsza część wulkanicznej wyspy została wysadzona w powietrze poprzez ogromne ciśnienie skumulowane pod skorupą wulkanu głównego . Tym miejscem była środkowa część wyspy , najsłabszy punkt , nastąpiła ogromna eksplozja piroplastyczna.

Teraz po wielu tysiącach lat zamieszkali tam ludzie wiedząc , że tam są kaldery wulkaniczne. Dlaczego geolodzy . którzy również na pierwszy rzut oka widzą tą wyrwę pozwolili na zabudowę i zamieszkanie zbocza , które jest  jedynym zboczem , po którym może spływać lawa przy ewentualnej erupcji.

Rozerwanie wyspy obecnie  jest małoprawdopodobne . Wyrwa popiroplastyczna bardzo długi czas będzie się wypełniać kolejnymi pokładami zastygłej lawy a na dzień dzisiejszy ta kaldera nie potrzebuje olbrzymiego cisnienia aby wyrzucić lawę.

Efekt społeczny - tragedia ludzka poprzez arogancję.
Efekt klimatyczny - wyrzut ogromnej ilość energii cieplnej i gazów.
Efekt społeczny + klimatyczny : lawa pali wszystko uwalniając ogromną ilość gazów toksycznych
 -  domy z ogromną ilością tworzyw sztucznych w budynku i wyposażeniu
- drogi utwardzone asfaltem - najgorszy asortyment odpadów z rafinacji ropy naftowej.
- samochody , infrastrukturę techniczną , budynki handlowe itd...

Wszystko to przez arogancję i głupotę ludzi , którzy zamiast zostać uśwaidomionym zostali wykorzystani przez pazerność tych , co reklamowali i sprzedawali działki budowlane na pięknej wyspie aby budować domy dla innych ignorantów , którzy chcą wypocząć na  pięknej wyspie. Pazerność aby sprzedać działki , pazerność aby wybudować domy dla siebie i turystów zarabiając na wynajmie. Turyści - pazerność na to aby być lepszym od innych i tam pojechać.

Ile jest jeszcze takich miejsc na świecie gdzie nie powinien powstać żaden dom - przykładów w historii jest wiele i jeszcze o bardzo dużo takich miejscach się dowiemy.
 A wszystko przez PAZERNOŚĆ.
Pozdrawiam

Portret użytkownika baca

wybuchło w dolinie bo

wybuchło w dolinie bo skorupka ziemi się powoli przesuwa... magma nie tak więc jesli wulkany wybuchają co kilkaset lat tworzą szereg gór a te czasami cały ciąg wysepek wulkanicznych...

jak na ironię znając kierunek ich powstawania najbezpieczniejszym miejscem na dom są zbocza wygasłych wulkanów...

natomiast jak ktoś się buduje na ich drodze to znaczy że jest to prawdziwy autentyczny desperado....

 

Skomentuj