Rezerwy gazu ziemnego są na wyczerpaniu, a jego ceny biją rekordy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ostatnio rezerwy gazu ziemnego są bardzo mocno naruszone. Stał się więc on przedmiotem uwagi polityków oraz analityków na całym świecie. Skąd wynika obecna sytuacja?

 

Zdaniem ekspertów złożyło się na ten stan rzeczy kilka powodów. Wpływ na to miała bardzo mroźna w Europie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, ubiegłoroczna zima.

 

Do tego doszły - wtedy jeszcze niskie, a dziś już rekordowo wysokie - ceny gazu i niepokój o stabilność gospodarek w czasie pandemii COVID-19, który wymusił na firmach wstrzymywanie wydobycie tego surowca. Do tego sierpniowy huragan Ida na jakiś czas zablokował możliwość wiercenia gazu w Zatoce Meksykańskiej.

 

Wśród czynników są też: niski poziom eksportu tego zasobu z Rosji oraz wielka konkurencja o transporty skroplonego gazu z nabywcami, którzy byli w stanie płacić wyższe ceny w Azji. Problem dopełniła także obniżona produkcja energii elektrycznej z zapór wodnych  znajdujących się w zachodnich regionach USA oraz  farm wiatrowych w Europie.

 

Z tego właśnie powodu, operatorzy sieci zmuszeni byli wypełniać luki w zapotrzebowaniu gazem. Wiele wskazuje na to, że tegoroczny sezon zimowy będzie wielkim wyzwaniem dla państw uzależnionych od importu gazu oraz wielką okazją dla jego czołowych eksporterów, wśród których prym wiedzie Rosja i Gazprom.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika ​euklides

Czego wy znowu nie rozumiecie

Czego wy znowu nie rozumiecie. Ceny rosną bo płace rosną. Podatki rosną, wpływy do budżetu rosną, PKB rośnie, dług rośnie, płace minimalne rosną, płace maksymalne rosną, kwoty wolne od podatków rosną, dzieci rosną, drzewa rosną, grzyby rosną. Nie widzicie, że wszystko rośnie? To włączcie se telewizor to się dowiecie jak wszystko rośnie.

Portret użytkownika biedulka

Marcinie. Sytuacja związana z

Marcinie. Sytuacja związana z gazem jest dokładnie taka jaką sobie życzą zainteresowani, czyli normalna. Nic nie jest na wyczerpaniu, a wyższe ceny dotyczą tylko pośredników którzy kupują gaz od dostawców wydobywających gaz po zakontraktowanych stałych cenach i którzy to pośrednicy sprzedają ten gaz dla konsumentów przez mniejszych pośredników na giełdach po cenach dnia. Mogą więc zakupiony gaz za 200 dolarów sprzedawać za 1000 dolarów, to ich biznes (tak jak jabłka kupować za 1 zł a sprzedawać za 5 zł). Istnieje nikłe prawdopodobieństwo, ale istnieje, że mogą kupić po 200 dolarów i wtopić bo nikt nie kupi na giełdzie. Polska na siłę przez sąd zrezygnowała z stałych cen kontraktowych ( zakontraktowanych dość wysoko przez chyba Pawlaka - aczkolwiek dzisiaj warto by było płacić ceny Pawlaka jak ceny giełdowe z dnia) na rzecz cen giełdowych czego wynikiem są comiesięczne podwyżki u nas gazu. Natomiast Rosja przez swoje firmy wywiązuje się ze swoich kontraktów terminowo i nie ma nic wspólnego z rekordowymi cenami gazu na giełdach i nie wypełnionymi po brzegi magazynami. Jezeli więc już jest jakaś panika to jest ona nakręcana przez pazernych koszernych biznesmenów.

Portret użytkownika Quark

Jakie wyczeranie rezerw ?

Jakie wyczeranie rezerw ? Wczoraj w telewizji powiedzieli , że polskie magazyny gazu ziemnego są wypełnione w 85% i to są nasze rezerwy na wypadek przerwania dostaw . Rosja z niemcami wybudowała sobie dopiero co gazociąg przez bałtyk to chyba też nie poto by nim "ruskie powietrze" tłoczyć . Gdzie jest ropa tam i gaz a póki co nic oprócz polityki tych cen nie kształtuje . Zresztą mamy wciąż bardzo duże zasoby węgla kamiennego i nic nie stoi na przeszkodzie aby go poddawać zgazowaniu bądź koksowaniu i tak wytworzony gaz wpuszczać do sieci grzewczych i wtedy mogą sobie dostawcy zakręcać te swoje kurki do woli . Co nas obchodzi unijna polityka dławienia gospodarek to ich ideologia a nie nasza ! Róbmy swoje , bo w polityce trzeba być twardym - najpierw Polska , polacy i nasz interes narodowy a dopiero potem w wolnej chwili możemy porozmawiać o propozycjach klimatycznych , jakaś hierarchia obowiązuje .

Strony

Skomentuj