Straż graniczna USA łapie imigrantów na lasso

Kategorie: 

Źródło: Omar Ornelas/ El Paso Times

Stany Zjednoczone, mierzą się obecnie z poważnym kryzysem granicznym. W sieci, pojawiły się zdjęcia amerykańskiej straży granicznej w Teksasie, której to przedstawiciele łapali konno haitańskich migrantów, przy użyciu lassa i przeganiali ich do Meksyku za pomocą batów.

W ciągu ostatnich kilku tygodni ponad 12 000 Haitańczyków zgromadziło się w ogromnym prowizorycznym obozie. Kiedy granica została zamknięta w niedzielę, migranci i uchodźcy przenieśli się dalej na wschód, aby przekroczyć rzekę Rio Grande, która oddziela Stany Zjednoczone od Meksyku. Zostali tam zatrzymani przez funkcjonariuszy straży granicznej na innych przedstawicieli organów ścigania. 

 

Stany Zjednoczone rozpoczęły operację, która ma na celu przetransportowanie tysięcy Haitańczyków z powrotem do ich ojczyzny. Już teraz mówi się, że może to być jedne z najszybszych wydaleń na dużą skalę w Ameryce od dziesięcioleci. Amerykańska straż graniczna, usunęła już ponad 6000 Haitańczyków i innych migrantów z obozowiska w przygranicznym mieście Del Rio w Teksasie. 

 

Przez ostatni tydzień tysiące Haitańczyków i migrantów innych narodowości przekroczyło Rio Grande w punkcie pomiędzy Ciudad Acuña i Del Rio, gdzie poziom rzeki jest stosunkowo niski. Amerykańskie władze tłumaczą, że pracownicy służb granicznych, czasami używali długich wodzy, aby „odstraszyć ludzi przed zbytnim zbliżaniem się do konia”.


Źródło: Omar Ornelas/ El Paso Times

Haitańczycy, z którymi przeprowadzono wywiady, skarżyli się, że ich głównym problemem jest brak wystarczającej ilości jedzenia i wody, oraz miejsca do spania w obozie. Wyprawy do dwóch pobliskich miast, w poszukiwaniu żywności i zaopatrzenia wywołują gwałtowną reakcje ze strony straży granicznej. Obecna sytuacja na granicy jest rezultatem polityki nowego prezydenta USA Joe Bidena. Podczas gdy prawo międzynarodowe chroni prawo do ubiegania się o azyl, rozporządzenie w sprawie zdrowia publicznego Title 42, przyjęte przez byłego prezydenta Donalda Trumpa pozwala je zignorować. Zostało ono wprowadzone podczas pandemii COVID-19 i jest kontynuowane przez prezydenta Joe Bidena.

Ustawodawstwo pozwala na szybkie wydalenie imigranta bez możliwości ubiegania się o azyl. Warto przypomnieć, że jeszcze na początku 2021 roku, nowy prezydent USA zakończył stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, a także zapowiedział przyjęcie tysięcy migrantów oczekujących na granicy obydwu państw. Biden postanowił również przywrócić politykę jednoczenia rodzin imigrantów. Obrót polityki migracyjnej o 180 stopni wywołał proste do przewidzenia skutki, z którymi to Stany Zjednoczone, radzą sobie wyłącznie dzięki ustawom pozostawionym przez znienawidzonego przez tamtejsze media Donalda Trumpa.


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika axell69

"Absolwent Uniwersytetu

"Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki."    zapętlił się,   i  w swojej wielkiej   roztropności  wyuczonej  na naukach katechetycznych  w univerku  przykościelnym ostrzega  nas  przed   lassem     na  granicy poznania  i  niewiedzy .

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Portret użytkownika Kwazar

U nas w Europie takie coś,

U nas w Europie takie coś, byłoby nie do pomyślenia I dobrze ! Trzeba oddzielać barbarzyństwo od humanizmu. Ale spoko, Tak ! MY Europejczycy też umiemy stosować tortury,zawiązywać stryczek i w końcu zabijać.Tylko nas, (już większości NAS) Humanizm nauczył że nie zawsze tak robić trzeba. Do USA to jeszcze nie dotarło.Może w następnym stuleciu ? Może ale USA, już dawno nie będzie.

Skomentuj