Śmigłowiec Ingenuity NASA uwiecznił powierzchnię Marsa w 3D

Kategorie: 

Źródło: NASA

Helicopter Ingenuity NASA dostarczył niedawno ciekawe ujęcie czerwonej planety. Podczas swojego 13 lotu, do którego doszło 4 września, marsjański dron wykonał trójwymiarowe zdjęcie. Plan tej misji rozpoznawczej w regionie South Seitah w kraterze Jezero na Marsie polegał na zrobieniu migawki tej struktury geologicznej. Helikopter wykonywał kolorowe zdjęcia z wysokości zaledwie 8 metrów.

 

Na  zdjęcia widoczny jest kopiec o szerokości około 10 metrów, z kilkoma dużymi skałami rzucającymi cień. W górnej części obrazu znajduje się tak zwane „Artuby”, grzbiet skalny o szerokości ponad 900 metrów. Stereoskopowy lub trójwymiarowy widok (zwany również anaglifem) został utworzony przez połączenie danych z dwóch zdjęć zrobionych w odległości 5 metrów za pomocą kolorowej kamery na pokładzie helikoptera Ingenuity.

Helikopter Ingenuity wystartował po raz pierwszy 19 kwietnia kiedy wzniósł się na wysokość trzech metrów. Wtedy jego lot trwał 39,1 sekundy. Pierwszy tego typu helikopter stał się technologiczną demonstracją możliwości latania z silnikiem w niezwykle rozrzedzonej marsjańskiej atmosferze. Samo urządzenie waży zaledwie 1,8 kg i nie ma na pokładzie żadnych instrumentów naukowych, ponieważ jego głównym celem jest zademonstrowanie lotu wiropłatu. Ponieważ atmosfera na Marsie stanowi zaledwie 1% gęstości atmosfery ziemskiej, Ingenuity ma nieproporcjonalnie duże jak na jego maleńkie ciało łopaty wirnika, które wirują z zawrotną prędkością 2500 obrotów na minutę.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj