Wyzerowanie emisji dwutlenku węgla, będzie kosztować ludzkość co najmniej 56 bilionów dolarów

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Analitycy Goldman Sachs opracowali raport z wyceną kosztów osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Są one gigantyczne.

Porozumienie Paryskie założyło ograniczenie średniego wzrostu temperatury na naszej planecie poniżej 2 stopni Celsjusza. Globalne wyzerowanie emisji dwutlenku węgla, miałoby nastąpić w okolicach roku 2060.

 

Jest też bardziej ambitny plan, który zerowy poziom emisji przewiduje na 2050 rok, przy wzroście temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Aby zrealizować te założenia, wszystkie państwa świata muszą ponieść olbrzymie koszty.

 

Według Goldman Sachs, będzie to co najmniej 56 bilionów dolarów. Skoro zatem jest to jedynie dolna granica, a po drodze pewne sprawy mogą się skomplikować, to o ile wzrośnie całościowa wartość tego dziwnego projektu dekarbonizacji całej planety?

 

Przeprowadzenie tak gigantycznej transformacji energetycznej, oznacza, że przez następne dekady głównym wydatkiem budżetowym państw, będzie usuwanie wszystkiego, co produkuje CO2.

 

Kto jednak zagwarantuje, że na końcu tej drogi, będzie perspektywa życia w dużo lepszym świecie? Kto poniesie odpowiedzialność za ewentualny brak spodziewanych efektów klimatycznych?

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika MiamiVibe

Poziom tego spierdolenia

Poziom tego spierdolenia dosłownie przekracza moje rozumowanie Smile Czyżby ,,jaszczurkom" przeszkadzał CO2, który jest potrzebny do życia ? A kto poniesie koszty ? Ano pracujący uczciwie ludzie, którzy utrzymują ten cały patusiarski cyrk... Baca ma rację, to prosta kalkulacja, brać kałach i sprzątać oderwaną od rzeczywistości arystokrację, wyjdzie tanio, szybko i oszczędzi się mnóstwo żyć na przyszłość oraz Naturę...

Strony

Skomentuj