W Egipcie odkryto starożytnego wieloryba o czterech nogach

Kategorie: 

Źródło: A. Gennari

W Egipcie znaleziono skamieniałość nieznanego wcześniej gatunku czworonożnego wieloryba, żyjącego 43 miliony lat temu. Odkrycie pomaga prześledzić drogę ewolucyjną wielorybów z lądu do oceanu.

 

Wielu ludzi nie zdaje sobię sprawy z tego, że wszystkie walenie mają wspólnego lądowego przodka. Historia ich ewolucji ma jednak wiele luk. Nowo odkryty okaz należy do grupy Protocetidae. Znane dotąd okazy, miały duże kończyny, które podtrzymywały ich masywne ciała na lądzie. Badacze uważają, że prowadziły one tryb życia, przypominający dzisiejsze płazy. Jego częściowy szkielet sugeruje, że jest to najbardziej prymitywny wieloryb znany w Afryce.

Skamielina została znaleziona w skałach środkowego eocenu w depresji Fajum na zachodniej pustyni egipskiej. Obszar ten, był kiedyś morzem, ale teraz służy paleontologom, za bogaty zbiór odkryć ukazujących ewolucję waleni. Nowy gatunek Protocetidae, nazwany Phiomicetus anubis, miał około trzech metrów długości i ważył około 600 kilogramów. 

Ogólny obraz wczesnej ewolucji wielorybów w Afryce pozostaje w dużej mierze tajemnicą. Prace w regionie depresji Fajum, pomogą ujawnić nowe szczegóły przejścia ewolucyjnego od płazów do w pełni wodnych wielorybów. Nieznany wcześniej przodek współczesnych wielorybów, to dobra okazja dla naukowców do podjęcia dalszych spekulacji na temat starożytnych ekosystemów. 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika mittermann

zagadka odkryta-wiadomo kto

zagadka odkryta-wiadomo kto piramidy budowal....

heheszki lecz cos czuje ze ta fanaberia zakorzeni sie w egipskim mysleniu powstania piramid.... a tylko laik zapyta jak sie dostaly takie cóś  w calej reszcie globu..... no dajcie spokoj.... n@tis wielopisemny talinku z apokryfu skórki od nieba... wincej bo sie przestane śmiać

Skomentuj