Jądro Ziemi jest największym magazynem węgla na planecie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Po zbadaniu, jak fale sejsmiczne przemieszczają się przez jądro Ziemi, geolodzy doszli do wniosku, że musi ono zawierać około 0,3-2% węgla. To sprawia, że ​​rdzeń jest największym rezerwuarem węgla na planecie, twierdzą naukowcy. Wyniki badań na ten temat opublikowano w czasopiśmie naukowym Communications Earth & Environment.

 

Od dawna już wiemy, że jądro Ziemi składa się głównie z żelaza, ale gęstość tego metalu jest zauważalnie wyższa niż w jądrze. Wskazuje to na znaczną część lekkich pierwiastków, z których jeden może być węglem. Eksperci ustalili jak duże mogą być jak jego rezerwy.

 

Jądro Ziemi składa się z dwóch warstw - stałego metalowego rdzenia i otaczającej go ciekłej warstwy stopionego żelaza i niklu. Płyn ten nieustannie się porusza, tak jak woda wiruje we wrzącym czajniku. Rezultatem jest konwekcja i pole magnetyczne, które chroni Ziemię przed promieniami kosmicznymi, rozbłyskami słonecznymi i innymi niebezpiecznymi zjawiskami kosmicznymi.

 

Geolodzy od dawna interesowali się, w jaki sposób zachodzi ten ruch i jakie procesy wewnątrz jądra prowadzą do okresowych zmian biegunów magnetycznych Ziemi, a także do osłabienia i wzmocnienia pola magnetycznego. Aby odpowiedzieć na to pytanie, niezwykle ważne jest poznanie dokładnego składu płynnego i stałego rdzenia, ponieważ obecność drobnych zanieczyszczeń innych pierwiastków może znacząco zmienić charakter ruchu przepływów w jądrze.

Naukowcy odkryli, że znaczna część tych zanieczyszczeń to węgiel, który prawdopodobnie dostał się do niższych warstw wnętrza planety w pierwszych chwilach życia Układu Słonecznego. Specjaliści doszli do tego wniosku, tworząc komputerowy model jądra i płaszcza Ziemi, zdolny do odtworzenia wyglądu najgłębszych źródeł fal sejsmicznych.

 

Pierwsze obserwacje takich fluktuacji, przeprowadzone na początku lat 90., wskazywały, że płynne jądro Ziemi składa się w około 3% z różnych zanieczyszczeń. Ich skład pozostawał dla naukowców tajemnicą, ponieważ żaden potencjalny kandydat do tej roli, w tym tlen, siarka, krzem i węgiel, nie mógłby wyjaśnić wszystkich osobliwości w zachowaniu głębokich źródeł fal sejsmicznych.

 

Po raz pierwszy amerykańscy geolodzy byli w stanie rozwiązać te sprzeczności. Stało się to możliwe dzięki temu, że szczegółowo obliczono, jak zachowuje się węgiel, który topi się w żelazie w szerokim zakresie ciśnień i temperatur. Podobne dane uzyskano w tej chwili dla azotu, krzemu, tlenu, siarki i wodoru. Na podstawie tych obliczeń badacze stworzyli zestaw komputerowych modeli wnętrza Ziemi, które szczegółowo opisywały naturę cyrkulacji materii wewnątrz płynnego jądra. Z ich pomocą geolodzy obliczyli, jak głębokie fale sejsmiczne będą z nimi oddziaływać, i porównali wyniki tych obliczeń z rzeczywistymi obserwacjami.

 

Okazało się, że wszystkie ich cechy zostały odtworzone przez te modele płynnej części jądra Ziemi, które zawierały bardzo duże rezerwy węgla, około 0,3-2% jej całkowitej masy, a także znaczne ilości tlenu. Oznacza to, że blisko 95% masy ziemskiego węgla skupia się w centrum planety, czyniąc jądrę największym zbiornikiem tego pierwiastka na Ziemi.

 

Jak dostały się tam tak duże ilości węgla? Geolodzy nie potrafią jeszcze na to opowiedzieć, sugerują, że węgiel znajdował się w centrum Ziemi od pierwszych faz jej powstawania. Jeśli to prawda, naukowcy będą musieli ponownie przemyśleć obecne poglądy na temat zachowania węgla podczas formowania się planety.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Pokażcie mi choć jedną metodę

Pokażcie mi choć jedną metodę badawczą tu na powierzchni która pozwoli określić skład chemiczny materiału bez dotykania go wykonując ssme skanowania czy rezonansy. Temat uważam za zakończony, pseudonauka zrobiła wam burdel w głowach. Sowieci dowiercili się 12 km w głąb ziemi nikt na świecie nie wie co jest poniżej,

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Wiertara vs chazar

Leonidasie , sa jeszcze inne

Leonidasie , sa jeszcze inne metody niz wiercenie by ustalic z czego jest jadro Ziemi. Nawet odzialywanie w kosmosie wskazuje ,ze jadro ma zelazo Smile i podlega grawitacji.

Sowieci slabo wierca :)  Gruzini juz z 8km wydobywaja wode bardzo dobra wulkaniczna Smile Borjomi

 

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Jak widzę też nie zrozumiałeś

Jak widzę też nie zrozumiałeś mojego pytania. To może łopatologicznie - weź kawałek cegły i się w głowę yebnij a potem podaj mi jej skład chemiczny lub ewentualnie przeskanuj swoim wiertarowym wzrokiem i powróż z fusów - i powiem ci że twoje metody "naukowe" nie będą odbiegały swoją jakością od standardów współczesnej nauki.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Strony

Skomentuj