Jądro Ziemi jest największym magazynem węgla na planecie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Po zbadaniu, jak fale sejsmiczne przemieszczają się przez jądro Ziemi, geolodzy doszli do wniosku, że musi ono zawierać około 0,3-2% węgla. To sprawia, że ​​rdzeń jest największym rezerwuarem węgla na planecie, twierdzą naukowcy. Wyniki badań na ten temat opublikowano w czasopiśmie naukowym Communications Earth & Environment.

 

Od dawna już wiemy, że jądro Ziemi składa się głównie z żelaza, ale gęstość tego metalu jest zauważalnie wyższa niż w jądrze. Wskazuje to na znaczną część lekkich pierwiastków, z których jeden może być węglem. Eksperci ustalili jak duże mogą być jak jego rezerwy.

 

Jądro Ziemi składa się z dwóch warstw - stałego metalowego rdzenia i otaczającej go ciekłej warstwy stopionego żelaza i niklu. Płyn ten nieustannie się porusza, tak jak woda wiruje we wrzącym czajniku. Rezultatem jest konwekcja i pole magnetyczne, które chroni Ziemię przed promieniami kosmicznymi, rozbłyskami słonecznymi i innymi niebezpiecznymi zjawiskami kosmicznymi.

 

Geolodzy od dawna interesowali się, w jaki sposób zachodzi ten ruch i jakie procesy wewnątrz jądra prowadzą do okresowych zmian biegunów magnetycznych Ziemi, a także do osłabienia i wzmocnienia pola magnetycznego. Aby odpowiedzieć na to pytanie, niezwykle ważne jest poznanie dokładnego składu płynnego i stałego rdzenia, ponieważ obecność drobnych zanieczyszczeń innych pierwiastków może znacząco zmienić charakter ruchu przepływów w jądrze.

Naukowcy odkryli, że znaczna część tych zanieczyszczeń to węgiel, który prawdopodobnie dostał się do niższych warstw wnętrza planety w pierwszych chwilach życia Układu Słonecznego. Specjaliści doszli do tego wniosku, tworząc komputerowy model jądra i płaszcza Ziemi, zdolny do odtworzenia wyglądu najgłębszych źródeł fal sejsmicznych.

 

Pierwsze obserwacje takich fluktuacji, przeprowadzone na początku lat 90., wskazywały, że płynne jądro Ziemi składa się w około 3% z różnych zanieczyszczeń. Ich skład pozostawał dla naukowców tajemnicą, ponieważ żaden potencjalny kandydat do tej roli, w tym tlen, siarka, krzem i węgiel, nie mógłby wyjaśnić wszystkich osobliwości w zachowaniu głębokich źródeł fal sejsmicznych.

 

Po raz pierwszy amerykańscy geolodzy byli w stanie rozwiązać te sprzeczności. Stało się to możliwe dzięki temu, że szczegółowo obliczono, jak zachowuje się węgiel, który topi się w żelazie w szerokim zakresie ciśnień i temperatur. Podobne dane uzyskano w tej chwili dla azotu, krzemu, tlenu, siarki i wodoru. Na podstawie tych obliczeń badacze stworzyli zestaw komputerowych modeli wnętrza Ziemi, które szczegółowo opisywały naturę cyrkulacji materii wewnątrz płynnego jądra. Z ich pomocą geolodzy obliczyli, jak głębokie fale sejsmiczne będą z nimi oddziaływać, i porównali wyniki tych obliczeń z rzeczywistymi obserwacjami.

 

Okazało się, że wszystkie ich cechy zostały odtworzone przez te modele płynnej części jądra Ziemi, które zawierały bardzo duże rezerwy węgla, około 0,3-2% jej całkowitej masy, a także znaczne ilości tlenu. Oznacza to, że blisko 95% masy ziemskiego węgla skupia się w centrum planety, czyniąc jądrę największym zbiornikiem tego pierwiastka na Ziemi.

 

Jak dostały się tam tak duże ilości węgla? Geolodzy nie potrafią jeszcze na to opowiedzieć, sugerują, że węgiel znajdował się w centrum Ziemi od pierwszych faz jej powstawania. Jeśli to prawda, naukowcy będą musieli ponownie przemyśleć obecne poglądy na temat zachowania węgla podczas formowania się planety.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Pokażcie mi choć jedną metodę

Pokażcie mi choć jedną metodę badawczą tu na powierzchni która pozwoli określić skład chemiczny materiału bez dotykania go wykonując ssme skanowania czy rezonansy. Temat uważam za zakończony, pseudonauka zrobiła wam burdel w głowach. Sowieci dowiercili się 12 km w głąb ziemi nikt na świecie nie wie co jest poniżej,

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Wiertara vs chazar

Leonidasie , sa jeszcze inne

Leonidasie , sa jeszcze inne metody niz wiercenie by ustalic z czego jest jadro Ziemi. Nawet odzialywanie w kosmosie wskazuje ,ze jadro ma zelazo Smile i podlega grawitacji.

Sowieci slabo wierca :)  Gruzini juz z 8km wydobywaja wode bardzo dobra wulkaniczna Smile Borjomi

 

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Jak widzę też nie zrozumiałeś

Jak widzę też nie zrozumiałeś mojego pytania. To może łopatologicznie - weź kawałek cegły i się w głowę yebnij a potem podaj mi jej skład chemiczny lub ewentualnie przeskanuj swoim wiertarowym wzrokiem i powróż z fusów - i powiem ci że twoje metody "naukowe" nie będą odbiegały swoją jakością od standardów współczesnej nauki.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika px2195

•Jakie jądro ziemi? O tej

•Jakie jądro ziemi? O tej temperaturze (sub)sfera powinna przekazywać gorąco innym warstwom ziemi, a oprócz tego ciśnienie praw gazowych powinno rozwalić stało–ciekłą „planetę”, tym bardziej w skali mniemanych milionów lat „ewolucjonizmu” geologii. •Metaliczny płaszcz ciekły przecież doskonałym przewodnikiem termicznym. Zresztą ferromagnetyki przy takiej skali temperatur tracą swoje właściwości nasilenia strumienia magnetycznego. Ogrzany silnie magnes (magnes tzw. stały) przestaje być magnesem, znane zjawisko. Kolejne absurdy kopernikanizmu,
•podobnie jak dziura & warstwa ozonowa o nieznanej dualistycznej przyczynie buforowania ultrafioletu, oraz refrakcja światła do dołu, dyspersja gwiazdowa której
•księżyc nie ulega chrominancyjnie, tak samo jak pod względem ogółu dynamiki propagacji fotonów – wszystko zależy od czasu nastawu migawki na matrycę. Długi to gwiazdy są wybielone. Krótki – sonoluminescencja wód górnych.

Portret użytkownika Quark

Za dużo "mądrych" słów

Za dużo "mądrych" słów użytych w nieodpowiednim momencie . "...buforowanie ultrafioletu.." ?? - bufor to inaczej magazyn , zapas a ozon niczego nie magazynuje (!) tylko nie przepuszcza UV bo je pochłania ! Jaka "dualistyczna przyczyna" ? Jądro ziemi jest gorące właśnie dlatego , że zewnętrzna skorupa ziemi chroni je przed utratą ciepła na zewnątrz . A dodatkowo grawitacyjne wpływy słońca i innych planet oraz rotacja ziemi - deformujące ją dostarczają mu energii poprzez wywoływanie tarcia . Jądro ziemi to nie magnes , pole magnetyczne pojawia się tam właśnie dlatego , że powstają pływy (prądy) konwekcyjne płynnego żelaza . "sonoluminescencja wód górnych" --- jakich wód ? Na przyszły raz spróbuj napisać coś własnymi słowami w zrozumiały sposób .

Portret użytkownika px2195

•Ciekły żelazny płyn ma w

•Ciekły żelazny płyn ma w ruchu wewn. magnetyzm? Pkt Curie jak już ktoś pisał. Ale o co konkretnie się ociera tarciem, jeśli niby tarcie jest tu takie ważne? O skały litosfery, które (s)topi albo chyba splazmuje?
•prądy indukcyjne (prawie) jak w przemysłowo–nieprzemysłowej kuchence indukcyjnej?? => To cewka, dynamo i prąd z niczego (– inwersyjnie). Tak się NIE dzieje natomiast.
•analogiczne tarcie przy prędkości liniowej >20 km/sek, między warstwą skorupy a troposfery – jest bardzo duże. Nie widzisz tego? Większe od jazdy na rowerze, pociągiem. Kopernikanizm nie ma sensu. Płaska/kraterowa/pusta/fałdowana/kwantowa Z. też nie. Tylko Concave Cellular Earth jest zbieżna z indukcją organizacji żywej struktury biologii „makro– i mikro–kosmosów”.
•BUFOR WG PWN 2. «o kimś, kto pośredniczy w konflikcie; też: o czymś, co przyczynia się do złagodzenia konfliktu». –– tlen, jakkolwiek atomowy (2–atom./3–atom. w cząst.). Warstwa ozonosferyczna jest w konflikcie z UV, freonem itp. . Dlatego (mniemana) ozone layer jak najbardziej buforuje energię z UV. I się zgadza. Pytanie tylko, ściśle – jak? Ozono statycznie czy ozonodynamicznie? Ozono twórczo czy ozono destruująco?
•O3 layer buforuje też subst. chlorowe, oraz inne (politycznie?) nieekologiczne (wg mniemania...)
•mamy tu kilka konfliktów: UV vs O2 vs O3 vs subst. cieplarniane –– oraz UV vs human/hybrid being.
https://sjp.pwn.pl/sjp/bufor;2446593.html
•Zwracam cały prawie czas uwagę, że O2 jest w konflikcie z O3. Bo nie wiadomo ≥ dwóch rzeczy, mianowicie CO NAJMNIEJ:
–który z nich blokuje UV, „kandydatów” jest 2
–który z nich reaguje na światło UV (na sposób rozkładu lub zmiany w alotropii), oba w teorii reagują, różnorako na nie.
•UV jest światłem, hybrydo, we fizycznej klasyfikacji spektrum emisyjnego Słońca nie każde jest widzialne ludzkim (?) nieuzbrojonym okiem
•gdy daję lupę magnifikującą np. 5x, do światła słonecznego, to wiem że koncentracja UV z wiązki jest nadal zbyt małą dla wywołania sensorycznego ozonowania. Uwzględniając wrażliwość anatomiczną na stężenia O3 w otoczeniu respiracyjnym. Nos jak i błona w uchu oba mają skalę logarytmiczną bodźców – mają szerokie input (wejście) sygnałowe (a zatem metryczne). Jeżeli fluktuacje nasyceń O3 wysoko w powietrzu powodują cykle takich zmian, to ich rozpiętość z pewnością jest wystarczającym warunkiem metodologii DIY eksperymentu w/w.
•A przedstawione dane ichniejszych na ZnZ i ogółem w internecie (nadal) uważam za niespójne i celowo kłamliwe. Skomplikowani ludzie nie umieją pojmować prostych rzeczy. Jest to demonic effect. Są wyjątki, w dualnym systemie 1 moduł ma wyjątki względem każdego elem. drugiego modułu, pomijając pewne continuum przejść między zakresami nominalnymi obu subsystemów.

Strony

Skomentuj